Osoby, które stosują diety redukcyjne oparte na znacznym obniżeniu podaży węglowodanów zbyt często i zbyt pochopnie eliminują ze swoich jadłospisów owoce. Owszem, nie wszystkie owoce nadają się do uwzględnienia w planach typu low carb, jednak wybrane z nich mogą stanowić atrakcyjne i cenne urozmaicenie – zarówno pod względem smakowym jak i odżywczym. Które owoce można więc spożywać bez obaw o efektywność diety?
Czarna jagoda
Zdecydowanie niedoceniane owoce, które można tak naprawdę kupić przez cały rok (są łatwo dostępne w postaci mrożonej). W 100 gramach jagód znajduje się 10 - 12 g węglowodanów ogółem, w tym 2 - 3 g błonnika. Na uwagę zasługuje zasobność tych owoców w składniki o charakterze antyoksydacyjnym. Znajdziemy tutaj znaczne ilości antocyjanów i flawonoidów, a także witaminy K i E, witaminę C. Nie można także zapominać o wspaniałych walorach smakowych jagód – będą się doskonale komponowały w zestawieniu z produktami mlecznymi (śmietaną, twarogiem), a także bardzo dobrze pasowały do omletów czy koktajli.
Truskawki
Wielkimi krokami zbliża się sezon na te owoce, choć należy pamiętać, iż można je w zasadzie dostać przez cały rok, gdyż są łatwo dostępne w postaci mrożonej. Truskawki w 100 g dostarczają zaledwie 7 - 8 g węglowodanów ogółem (z czego niecałe 2 g to błonnik). Cechą charakterystyczną jest bogactwo związków o charakterze przeciwutleniającym, w tym dość sporych ilości witaminy C i flawonoidów. Włączając truskawki do jadłospisu nie tylko dostarczymy sobie wspaniałych wrażeń smakowych, ale również dostarczymy wiele cennych dla zdrowia substancji. Owoce te, podobnie jak jagody świetnie pasują do produktów mlecznych – można z nich przygotować np. pyszny sernik na zimno lub koktajle, a także do omletów i innych deserów. Osoby lubiące przełamywać smaki zachęcam do dodania truskawek np. do dań rybnych (np. jako dodatek do łososia na parze) lub zup (np. pomidorowej).
Maliny
Podobnie do wcześniej wymienionych owoców, maliny charakteryzują się nieprzeciętnym smakiem, a ich wprowadzenie do jadłospisu ułatwi utrzymanie założeń diety redukcyjnej nawet największym łakomczuchom. Pomimo niewątpliwych walorów smakowych, owoce te zawierają zaledwie 10 - 12 g węglowodanów ogółem w 100 g, z czego niemal połowę stanowi błonnik, tak więc śmiało włączyć je do diet typu low carb, tym bardziej że stanowią źródło wielu cennych dla zdrowia i sylwetki składników, takich jak, flawonoidy, witaminy (C i K) składniki mineralne (magnez, potas, wapń). Przy ich użyciu można skomponować pożywne i smaczne desery – domowej roboty lody czy owocowe jogurty.
Porzeczki
Możemy cieszyć się ich charakterystycznym smakiem przede wszystkim w sezonie letnim, w postaci mrożonej są zdecydowanie trudniej dostępne. Warto zatem wykorzystać czas, w którym można je bez trudu dostać w pobliskich sklepach warzywnych czy też – w przypadku szczególnych szczęśliwców - we własnym ogrodzie. W 100 g porzeczek (czarnych) znajduje się około 15 g węglowodanów ogółem, ale około połowę z nich stanowią frakcje nietrawione przez nasze enzymy amylolityczne, czyli - błonnik. Owoce te posiadają bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, stanowią znakomite źródło witaminy C. Oprócz tego zawierają składniki mineralne – magnez, żelazo oraz potas. Przy ich pomocy można przygotowywać orzeźwiające napoje czy domowej roboty desery.
Brzoskwinie
Dostępne niemal przez całe lato, mogą znacznie urozmaicić jadłospisy ukierunkowane na redukowanie tkanki tłuszczowej. Zawierają około 9 - 10 g węglowodanów w 100 g, z czego 1 - 2 g to błonnik. Stanowią umiarkowane źródło składników o charakterze przeciwutleniającym, witamin oraz składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje zawartość luteiny oraz zeaksantyny, które posiadają zdolność neutralizowania wolnych rodników. Niewątpliwym atutem brzoskwiń jest ich niepowtarzalny smak oraz aromat, które wzbogacą smak wielu potraw – zarówno tych na słodko jak i dań mięsnych.
Podsumowanie
Z całą pewnością należy zdementować pogłoski, iż w dietach typu low carb nie ma miejsca na owoce! Należy zwrócić uwagę, że istnieją takie gatunki, które dostarczają jedynie symbolicznych ilości węglowodanów. Diety redukcyjne często są jałowe w smaku i ubogie w witaminy i składniki mineralne oraz związki fenolowe – można temu przeciwdziałać, włączając do jadłospisu owoce takie jak jagody, truskawki, porzeczki czy brzoskwinie, a także wiele innych, takich jak np. poziomki, jeżyny, rabarbar, grejpfrut, etc.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.