W ostatnich czasach o wyjątkowych walorach prozdrowotnych herbaty mówi i pisze się wiele. Co ciekawe jednak wiele faktów dotyczących tego napoju bywa pomijanych. W efekcie tego obiegowa wiedza o herbacie i jej bioaktywnych właściwościach ma charakter niepełny i wymaga uzupełnienia. Chcesz wiedzieć więcej? Oto pięć zaskakujących faktów na temat herbaty, o których mówi i pisze się niewiele.
Czarna nie ustępuje zielonej
Chociaż w obiegowym ujęciu to właśnie zielona herbata postrzegana jest jako napój o wyjątkowych walorach prozdrowotnych, to fakty są takie, że również i herbata czarna dostarcza solidnej porcji związków o pozytywnym wpływie na organizm. Badania naukowe pokazują, że nie tylko katechiny obecne w herbacie zielonej, ale także teaflawiny i tearubiginy zawarte w herbacie czarnej posiadają właściwosci antyosksydacyjne i przeciwzapalne. Dodatkowo zaobserwowano, że związki te korzystnie wpływają na wrażliwości insulinową i wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej. Tak więc niezależnie od tego, czy preferujesz zieloną, czarną czy może białą herbatę, wiedz, że pijasz napój dostarczający cennych dla Twojego zdrowia substancji.
Herbata nawadnia równie dobrze, jak woda
Chociaż powszechnie uważa się, że napoje takie jak herbata nie nawadniają organizmu tak skutecznie, jak woda, to rzeczywistość wygląda inaczej. Badania naukowe wskazują, że nie ma istotnych różnic w efektywności uzupełniania płynów ustrojowych pomiędzy konsumpcją wody i czarnej herbaty. Wydaje się to zaskakujące choćby ze względu na fakt, że herbata jest źródłem kofeiny, która – jak wiadomo – może powodować nasilone wydalanie płynów. Wiele wskazuje jednak na to, iż po pierwsze, zawartość kofeiny w herbacie jest zbyt niska, by wywołać nasiloną diurezę, a po drugie sam wpływ tej substancji na wydalanie płynów wydaje się obiegowo trochę przeceniany.
Herbata zmniejsza wchłanianie żelaza
Związki zawarte w herbacie mogą hamować wchłanianie żelaza. Informacja ta jest niezmiernie istotna dla kobiet w wieku rozrodczym, zwłaszcza tych aktywnych fizycznie, u których często diagnozuje się niedobory tego pierwiastka. Ostrożność z konsumpcją herbaty do posiłków powinny zachować także osoby (i mężczyźni i kobiety) stroniące od mięsa, a już zwłaszcza – weganie. Warto jednak dodać, iż fakt, że substancje zawarte w herbacie mogą zmniejszać wchłanianie żelaza, może być zaletą w przypadku mężczyzn preferujących dietę mieszaną, trenujących jedynie siłowo, dostarczających duże ilości żelaza z pokarmem, często przekraczając dwukrotnie dzienne zapotrzebowanie. Ponieważ nadmiar tego pierwiastka jest toksyczny, regularna konsumpcja herbaty może stanowić element profilaktyki jego nadpodaży.
Herbata może maskować stosowanie dopingu hormonalnego
Niedawno przeprowadzone badania wskazują, iż związki zawarte w zielonej herbacie mogą potencjalnie wpływać na wyniki testów antydopingowych. Stosowanie dopingu można wykryć poprzez oznaczanie poziomu metabolitów testosteronu (TG) i epitestosteronu (EG) w moczu, a następnie wyliczenia ich wzajemnego stosunku. W przypadku przyjmowania sterydów anaboliczno-androgennych takich jak testosteron poziom TG rośnie, a poziom EG pozostaje niezmieniony, dzięki temu w prosty sposób można wykryć, który zawodnik stosuje nielegalne wspomaganie. Związki fenolowe zawarte w zielonej herbacie zmieniają aktywność enzymu UGT2B17 umożliwiającego wydalanie testosteronu z moczem poprzez przyłączenie do niego kwasu glukuronowego. W efekcie poziom metabolitów testosteronu w moczu ulega obniżeniu i – uwaga – zarazem zwiększa się wewnątrzustrojowa pula tego hormonu.
Herbata działa antystresowo
Relaksujące działanie herbaty zostało wstępnie potwierdzone w badaniach naukowych i wynika z obecności specyficznego związku chemicznego – l-teaniny. L-teanina jest aminokwasem, który nie uczestniczy w syntezie białek, wykazuje jednak dość ciekawe właściwości w obrębie układu nerwowego. L-teanina tłumi nadmierne pobudzenie neuronów wywołane stresem. Spowalnia także akcję serca, zapobiegając tzw. palpitacjom. Jako ciekawostkę warto dodać, że aminokwas ten zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych związanych z przyjęciem zbyt dużej dawki kofeiny, która może nasilać negatywne skutki stresu. Herbatę winny więc pić osoby żyjące w dużym napięciu psychicznym w celu poprawy kondycji psychicznej i podniesieniu odporności na stres.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.