Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Pieczywo bezglutenowe dla każdego?

Rosnąca popularność diety bezglutenowej zwiększyła zainteresowanie produktami ze znaczkiem przekreślonego kłosa, czyli takich, które pozbawione są glutenu. Artykuły żywnościowe tego typu uznawane są obiegowo za zdrowsze i bardziej przyjazne dla sylwetki odpowiedniki konwencjonalnych produktów. Tak też jest w przypadku pieczywa bezglutenowego. Czy jednak przekonania tego typu są uzasadnione?

Dieta bezglutenowe – moda czy konieczność?

W ostatnim czasie dieta bezglutenowa cieszy się stosunkowo dużą popularnością. Co ciekawe, decydują się na nią bardzo często osoby, u których nie stwierdzono przypadłości zdrowotnych będących wskazaniem do eliminacji glutenu z diety. W praktyce klinicznej i dietetycznej eliminację glutenu zaleca się w przypadku:

  • celiakii,
  • alergii na gluten,
  • chorób autoimmunologicznych.

Od pewnego czasu jednak sporo mówi się o problemie zwanym nadwrażliwością na gluten niezwiązaną z celiakią. Taka przypadłość może dotyczyć nawet 7% populacji. Mając te wszystkie dane na uwadze, można  zaryzykować stwierdzenie, iż dieta bezglutenowa jest zasadna w stosunkowo dużej liczbie przypadków, niemniej jednak nie jest słusznym przekonanie, iż ta strategia żywieniowa wiąże się z jakimiś korzyściami u osób dobrze tolerującymi białka zbożowe takie jak gliadyna. Podobnie, nie jest też zasadne przekonanie mówiące, iż dieta bezglutenowa jest szczególnie korzystna dla sylwetki. Mało tego, nie odpowiada też rzeczywistości teoria mówiąca, iż produkty ze znaczkiem przekreślonego kłosa są generalnie szczególnie wartościowym składnikiem diety. Czy jednak zależność ta dotyczy także bezglutenowego pieczywa?

Chleb bezglutenowy – czyli co?

Bezglutenowe pieczywo stanowić może element urozmaicający dietę i ułatwiający przestrzeganie jej założeń u osób, które glutenu nie tolerują. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, produkty tego typu otrzymywane są z mąki lub skrobi, która to glutenu z natury nie zawiera lub też z której składnik ten został usunięty. Chleb bezglutenowy może zawierać inne komponenty niż skrobia i mąka, o ile są to oczywiście składniki pozbawione glutenu. W praktyce pieczywo tego typu otrzymywane jest z surowców:

  • kukurydzianych,
  • ryżowych,
  • gryczanych,
  • jaglanych (z prosa),

Niemniej jednak znajdziemy w nim także zazwyczaj inne, nie zawsze chlubne i wartościowe dodatki takie jak chociażby:

  • substancje stabilizujące,
  • substancje zagęszczające,
  • substancje emulgujące,
  • cukry rafinowane,
  • wiele innych.


Wartość odżywcza pieczywa bezglutenowego

Chociaż oczywiście można otrzymać chleb bezglutenowy charakteryzujący się nieprzeciętnie wysoką wartością odżywcza, to w większości przypadków pieczywo tego typu jest stosunkowo ubogie w cenne dla naszego organizmu składniki (poza węglowodanami). Porównując rynkowe produkty bezglutenowe chociażby do konwencjonalnego chleba razowego, okaże się, ze zawierają one mniej:

  • błonnika,
  • witamin z grupy B,
  • magnezu,
  • cynku,
  • białka.

Produkty bezglutenowe są zazwyczaj bardziej zasobne w cukry proste pochodzące z sacharozy lub syropu glukozowo-fruktozowego. Oczywiście nie jest to absolutną regułą, ale trzeba przyznać, iż zdarza się bardzo często. Warto mieć ten fakt na uwadze dokonując wyboru pieczywa.

Podsumowanie

Pieczywo bezglutenowe stanowić może ważny element diety u osób nietolerujących glutenu. W przypadku jednostek nieobciążonych takim ograniczeniem – nie stanowi lepszego rozwiązania niż konwencjonalne pieczywo. Co więcej, znaczna część chlebów ze znaczkiem przekreślonego kłosa charakteryzuje się stosunkowo niską wartością odżywczą. Kupując tego typu produkty warto uważnie zlustrować etykietę unikając wypieków opartych jedyni na rafinowanych składnikach.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.