Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Produkty, które ułatwiają gromadzenie tłuszczy trzewnego

Produkty, które ułatwiają gromadzenie tłuszczy trzewnego
Tłuszcz trzewny, tzw. tłuszcz głęboki albo oporny, nie jest typową tkanką tłuszczową. Jest to niebezpieczny rodzaj tłuszczu, który leży głęboko w jamie brzusznej i otacza nasze narządy wewnętrzne. Wytwarza również zapalne substancje chemiczne zwane cytokinami, które wywołują stany zapalne. Patrząc na swoją sylwetkę, częściej myślimy o tłuszczu podskórnym. To na nim skupiamy większą uwagę, gdy chcemy się odchudzać, ale to właśnie tłuszcz trzewny jest bardziej obciążający dla zdrowia. Co ciekawe, we wcześniejszym okresie życia mężczyźni mają tendencję do gromadzenia większej ilości tłuszczu trzewnego niż kobiety, ale po menopauzie kobiety nadrabiają zaległości.

Co powoduje nadmiar tłuszczu trzewnego?

Im większa ilość tłuszczu trzewnego, tym większe ryzyko wielu problemów zdrowotnych, w tym stanu przedcukrzycowego, cukrzycy typu 2, chorób serca, udaru i niektórych rodzajów raka. Jak można się spodziewać, dieta odgrywa tutaj bardzo istotną rolę. Sprawdź jakich produktów warto unikać. Oto produkty, które najbardziej "lubi" tłuszcz trzewny.

Alkohol

Wbrew opinii naszych rodaków, alkohol nie jest lekarstwem na wszystko i dodatkowo usuwa też z naszego organizmu niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B. Wpływa na enzymy, które określają, w jaki sposób organizm magazynuje tłuszcz, więc w rezultacie w jamie brzusznej gromadzi się go więcej. Ponadto, gdy Twoje ciało jest zajęte przetwarzaniem alkoholu, wówczas nie może poświęcić zbyt wiele energii na spalanie tłuszczu. Co więcej, alkohol wpływa na część mózgu, która kontroluje Twój apetyt, więc siłą rzeczy jesz więcej.

Napoje bezalkoholowe

Napoje bezalkoholowe bywają tak samo problematyczne, jak alkohol, jeśli chodzi o gromadzenie się tłuszczu trzewnego. Producenci słodzą te napoje cukrem lub syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy. Oba przyczyniają się do gromadzenia tłuszczu trzewnego. Okazuje się, że nie tylko bezalkoholowe piwa są dla nas groźne, ale także nadużywane napoje typu „zero” i „light”. Niektóre sztuczne słodziki, choć są ciekawą alternatywą dla osób, które są na diecie, to u niektórych podatnych osób mogą wzmagać apetyt na słodkie produkty.

Pokarmy zawierające tłuszcze trans

Tłuszcze trans są rodzajem tłuszczu, który znajduje się w przetworzonej żywności. Producenci żywności wytwarzają je, używając wodoru w przetwarzaniu oleju roślinnego, aby był bardziej zwarty. Następnie dodają je do przetworzonej i pakowanej żywności. Tłuszcz trans przyczynia się również do powstawania tłuszczu trzewnego. Na szczęście takich produktów jest na rynku coraz mniej. Najłatwiej jest unikać po prostu żywności przetworzonej.

Chleb pszenny

Jeśli zjesz jedną kromkę białego pieczywa, to raczej nic się nie stanie. Jeśli jednak pieczywo pszenne to częsty bywalec na Twoim stole, a do tego masz tendencję do podjadania go (bo przecież świeży chlebek z masłem jest taki dobry), to wiedz, że przyczyniasz się do skoku insuliny, który również prowadzi do wzrostu ilości tłuszczu trzewnego. Mniejsze spożycie pszennego chleba na rzecz pełnoziarnistego to doskonały ruch.

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na kontrolowanie poziomu tłuszczu trzewnego jest zadbanie o swoją dietę. To nic odkrywczego. Wystarczy stosować kilka podstawowych zasad, takich jak unikanie alkoholu, słodzonych napojów bezalkoholowych, przetworzonej żywności bogatej w cukry i tłuszcz. To tak naprawdę klasyczne zasady zdrowego odżywiania, które promowane są na każdym kroku. Postaw na nieprzetworzoną żywność, duże ilości warzyw, jedz owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso i zdrowe tłuszcze. Zadbasz nie tylko o sylwetkę, ale także o swoje zdrowie, zmniejszając ryzyko skutków ubocznych z powodu nadmiernej ilości tłuszczu trzewnego w Twoim organizmie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.