Pomimo, iż ziemniaki często postrzegane bywają jako niezwykle „tuczące”, to tak naprawdę tego typu przekonania mają niewiele wspólnego z prawdą. Tak naprawdę nie ma bowiem powodów by sądzić, iż ich konsumpcja przyczynia się do rozwoju nadwagi i otyłości w większym stopniu niż spożywanie ryżu, kaszy gryczanej czy razowego pieczywa. Mało tego, okazuje się, że ziemniaki w porównaniu do innych produktów węglowodanowych posiadają szereg unikalnych walorów! Opublikowane niedawno badania wskazują wręcz, iż substancje w nich zawarte mogą chronić przed przyrostem tłuszczu zapasowego!
Zła sława ziemniaków
Tak naprawdę trudno powiedzieć skąd dokładnie wzięło się przekonanie, iż konsumpcja ziemniaków w jakiś szczególny sposób przyczynia się do przyrostu niechcianej tkanki tłuszczowej. Być może wpływ miało tutaj skojarzenie z dość tuczącymi daniami, których są one integralnym składnikiem (np. tradycyjny niedzielny obiad mający postać grubo panierowanego kotleta schabowego podawanego w towarzystwie ziemniaków).
Fakty są jednak takie, że ziemniaki są nie tylko mniej kaloryczne od innych produktów skrobiowych (takich jak ryż czy makaron), ale także znakomicie sycą. Dodatkowo, w przeciwieństwie do produktów zbożowych wykazują one właściwości zasadotwórcze, a także dostarczają sporej dawki witaminy C i potasu. To jednak nie wszystko. Istnieją dowody na to, że substancje naturalnie występujące w ziemniakach mogą hamować niekorzystny wpływ wysokokalorycznej diety na masę ciała!
Ciekawy eksperyment
Dość intrygujących danych na temat ziemniaków dostarczają wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez kanadyjskich naukowców z McGill University na gryzoniach. Badanie trwało 10 tygodni i polegało na podawaniu myszom wysokokalorycznej paszy z dodatkiem lub bez dodatku wyciągu z ziemniaków. Okazało się, że wzbogacenie pokarmu ziemniaczanym ekstraktem powodowało, iż średni przyrost masy był ponad dwukrotnie mniejszy! Naukowcy tak zaskoczeni byli uzyskanym wynikiem, że badanie wykonali raz jeszcze – z takim samym skutkiem.
Powyższy efekt związany jest z unikalną aktywnością polifenoli obecnych w ziemniakach. Polifenole to organiczne związki chemiczne o właściwościach antyoksydacyjnych, znane głównie z produktów takich jak czerwone wino czy zielona herbata. Okazuje się, że znakomitym ich źródłem mogą być także niedoceniane ziemniaki. Polifenole oprócz hamowania aktywności wolnych rodników wykazują także szereg innych właściwości. Niektóre z nich – jak pokazują badania – mogą wpływać korzystnie na metabolizm i chronić przed rozwojem nadwagi i otyłości.
Podsumowanie
Ziemniaki, wbrew temu co głoszą obiegowe plotki, nie są jedynie źródłem „pustych kalorii”. Oprócz złożonych węglowodanów dostarczają one witamin, składników mineralnych, błonnika, a także związków fenolowych. Ostatnie z wymienionych składników – jak pokazało przytoczone badanie – mogą zmniejszać niekorzystny wpływ wysokokalorycznej diety na masę ciała. Z wyciąganiem ostatecznych wniosków poczekać należy jednak do czasu aż zastaną przeprowadzone eksperymenty z udziałem ludzi.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.