Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sukraloza: szatański wynalazek! Czy sukraloza szkodzi?

Sukraloza: szatański wynalazek! Czy sukraloza szkodzi?
Sukraloza powstaje z sacharozy czyli cukru stołowego. Wiele stron internetowych przestrzega przed rzekomo toksyczną sukralozą. Czy faktycznie jest się czego bać?

Cóż, badania naukowe wcale nie donoszą, aby sukraloza była aż takim zagrożeniem. Została odkryta przez brytyjskich naukowców w 1976 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła sukralozę do używania w 15 typach żywności i napojów w 1998 r. Sukraloza ma stabilną cząsteczkę i żaden z jej metabolitów nie jest rakotwórczy. Jest 600 razy słodsza od cukru. 

„Sukraloza niszczy wątrobę?”

Naukowcy nie przestają mnie zadziwiać. Jedna grupa twierdzi, iż sukraloza niszczy wątrobę.

Ok, to prawda … gdyby podawać komuś 3 g sukralozy na kg masy ciała, jak robili Dhurandhar D. i inni indyjscy naukowcy. Wg FDA dopuszczalna, dzienna maksymalna dawka sukralozy dla człowieka to 5 mg na kg masy ciała. Odnieśmy te dane do badania na szczurach. Gdyby 100 kg mężczyzna spożywał maksymalnie 5 mg na kg, to dostarczyłby 500 mg sukralozy dziennie (0.5 g). Gdyby zastosować „realistyczne” (ironia) dawkowanie zastosowane przez indyjskich naukowców, to należałoby dostarczać temu samemu mężczyźnie 300 g sukralozy dziennie. Nie wiem czy mam się śmiać czy płakać. Na półkach supermarketów (nawet nie aptek!) znajdziesz bez trudu paracetamol, mogą zabić dwa opakowania tego środka. Bez trudu kupisz sobie 10 opakowań. Czy to świadczy o tym, iż paracetamol to śmiertelna trucizna? Nie, tylko że można go stosunkowo łatwo przedawkować. Można przedawkować słońce i wodę, w nadmiarze też mogą zabić. Mało tego, naukowcy faszerowali szczury absurdalną dawką sukralozy, dzień w dzień, przez 30 dni.  Gdybyś dzień w dzień, przez 30 dni spożywał 600 razy większą dawkę sukralozy, niż zalecana, to faktycznie, uszkodzisz wątrobę.

Sukralozę zawierają np.

  • Altoids Smalls Sugar Free Peppermints
  • Dasani Drops Flavor Enhancer          
  • Diet V8 Splash           
  • Fiber One Cereal - Original  
  • Gatorade G2 Low Calorie     
  • Glaceau FruitWater “naturally flavored sparkling water beverage” 
  • Life Savers Sugar Free Hard Candy-Wild Cherry  
  • Powerade Zero           
  • Quaker High Fiber Instant Oatmeal Packets            
  • Smucker’s Sugar Free Strawberry
  • Yoplait Light Yogurt

Zawartość sukralozy jest jakąś niesamowitą tajemnicą, ale Allison C. Sylvetsky i wsp. podają, że np. Diet Rite Cola dostarcza 68 mg sukralozy i 41 mg acesulfamu-K w porcji 355 mL.

Czyli naukowcy faszerowali szczury odpowiednikiem 4412 puszek Diet Rite Cola dziennie, czyli 1566.26 litra dziennie!

Tak, to nie literówka, ponad tysiąc pięćset litrów napoju! Jaki ma sens faszerowanie szczurów astronomiczną dawką słodzika? Jakie to ma odniesienie do normalnej konsumpcji napojów z sukralozą?

„Sukraloza zostaje w ustroju, przez długi czas”

Z kolei Volker Bornemann i wsp. faszerowali szczury dawką 80.4 mg sukralozy na kg masy ciała. To tak jakby 100 kg mężczyzna dzień w dzień dostarczał ponad 8 g sukralozy dziennie (szesnastokrotnie więcej niż maksymalna dzienna podaż tego związku). A to oznacza wypijanie ponad 118 puszek Diet Rite Cola o pojemności 355 ml, dziennie! (~42 litry napoju dziennie). Po 40 dniach szprycowania szczurów astronomiczną dawką słodzika, znaleziono jego ślady w tkance tłuszczowej. Naukowcy sugerują, że powinno się ponownie dokonać analizy bezpieczeństwa sukralozy. Znów nie wiem, czy mam się śmiać czy płakać.

Podsumowanie

Można wykazać śmiertelne ryzyko związane z używaniem dowolnego leku czy dodatku do żywności. Wystarczy narazić zwierzęta na dawki które są niespotykane i astronomiczne. Na razie nic nie wskazuje na to, by racjonalnie używana sukraloza była zagrożeniem dla człowieka.

 

Źródła: Marisa Spencer, Amit Gupta, Lauren Van Dam, Carol Shannon, Stacy Menees,1 and William D Chey „Artificial Sweeteners: A Systematic Review and Primer for Gastroenterologists” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4819855/ Dhurandhar D1, Bharihoke V2, Kalra S „A histological assessment of effects of sucralose on liver of albino rats.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30078469 Allison C. Sylvetsky „Plasma concentrations of sucralose in children and adults” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5536901/ Volker Bornemann „Intestinal Metabolism and Bioaccumulation of Sucralose In Adipose Tissue In The Rat” https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/15287394.2018.1502560

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.