Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zaparcia – jak sobie z nimi poradzić?

Zaparcia – jak sobie z nimi poradzić?
Nie ulega wątpliwości, iż problem z zaparciami dotyczy sporej grupy osób, o czym może świadczyć choćby ilość pytań pojawiających się na forach o tematyce zdrowotnej, jak również zainteresowanie wszelkimi preparatami czy herbatkami przeczyszczającymi. Niejednokrotnie problem zaparć stanowi wstydliwe tabu i osoby dotknięte tą dolegliwością nie szukają pomocy u lekarza czy choćby dietetyka. Jest to poważny błąd, gdyż zaparcia mogą stanowić objaw poważniejszych chorób.

Czym są zaparcia?

Najogólniej pisząc, zaparcia to nie tylko brak regularnego wypróżniania przez 1 czy kilka dni, to także trudności z oddawaniem stolca, który jest twardy, niewielki, niepełny. Konieczność udania się do toalety wiąże się z poczuciem dużego dyskomfortu, a wypróżnianie jelit wymaga wysiłku.

Wskazówki pomocne w zwalczaniu zaparć

Środki przeczyszczające stanowią wyłącznie doraźny sposób na radzenie sobie z problemem zaparć. Kluczowe znaczenie ma odpowiednia modyfikacja jadłospisu oraz trybu życia.

Jeżeli cierpisz na zaparcia warto, abyś wziął sobie do serca następujące wskazówki:

  • zwrócić uwagę na odpowiednią podaż płynów – odwodnienie sprzyja „suchości” jelit, utrudniając formowanie mas kałowych oraz ich transport. Szczególnie ważne jest spożywanie napoi bezkofeinowych, chociaż kawa w ograniczonych ilościach może pobudzać perystaltykę jelit. Nie można natomiast precyzyjnie odpowiedzieć ile litrów wody czy płynów powinno się w ciągu przyjmować – jest to kwestia bardzo mocno indywidualna. W każdym razie nie należy pić na siłę ani nie dopuszczać do powstawania uczucia pragnienia.
  • zrewiduj swój jadłospis – szczególnie pod kątem odpowiedniej podaży błonnika (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego). Jeżeli Twój jadłospis jest deficytowy w świeże warzywa i owoce koniecznie powinieneś to zmienić! Jednocześnie pozbądź się produktów ciężkostrawnych, smażonych, wysokoprzetworzonych, zasobnych w oczyszczoną mąkę i rafinowane cukry. Uwzględnij natomiast w jadłospisie gotowane lub pieczone mięsa, ryby, nieprzetworzony nabiał oraz świeże warzywa, owoce i orzechy (niesolone i nieprażone), a także produkty powstałe na bazie pełnoziarnistej mąki. Podkreślam jednocześnie, iż zwiększenie podaży błonnika w diecie wymaga zwiększenia ilości spożywanych płynów!
  • uważaj na leki i suplementy – problem zaparć może ulec nasileniu w przypadku stosowania niektórych leków przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych i obniżających ciśnienie krwi. Zaparcia spowodowane mogą być także poprzez nasiloną suplemntację wapniem czy żelazem. Odwrotną zależność obserwuje się w przypadku suplementacji magnezem, którego nadmiar z kolei może powodować biegunki. Wskazane jest także uwzględnienie w stałej suplementacji probiotyku – szczególnie pomocne będą Bifidobacteria. Zgubne natomiast może okazać się nadużywanie środków przeczyszczających, które tak naprawdę doprowadza do nasilenia problemu. 
  • spróbuj zmienić tryb życia – brak umiejętności radzenia sobie ze stresem, zbyt mała aktywność fizyczna oraz siedząco-leżący styl życia utrudniają walkę z zaparciami, niejednokrotnie przyczyniając się do nasilenia dolegliwości. Dlatego zarówno w profilaktyce i zwalczaniu zaparć ważne jest regularne podejmowanie wysiłku fizycznego.
  • skonsultuj się z lekarzem – zaparcia mogą być objawem poważniejszych dolegliwości, takich jak niedoczynność tarczycy, nieswoiste zapalenie jelit czy nawet jak wskazują niektórzy depresja.

Podsumowanie

Zaparcia to problem powszechnie występujący, często wynikający z nieprawidłowych nawyków żywieniowych i siedzącego trybu życia. Zniwelowanie problemu zaparć wiąże się z konieczności zrewidowania jadłospisu oraz zmiany stylu życia. Konieczna jest również konsultacja z lekarzem, który ustali czy źródłem problemu nie są inne dolegliwości. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.