Skutki zbyt "niskich" kalorii
Zaczynają pojawiać się problemy nie tylko z brakiem efektów w utracie zbędnych kilogramów, ale zauważyć można zmęczenie, silne uczucie chłodu, spadek libido, czy nawet rozregulowanie cyklu miesiączkowego w przypadku kobiet. To tylko niektóre skutki źle dobranej diety, w której jakościowy dobór pokarmów oraz jego ilość sprawiają, że redukcja nie przebiega poprawnie.
Spontaniczna aktywność
Wiele osób nie zwraca uwagi, ale wraz z przejściem na zbyt restrykcyjny model żywienia, dochodzi w pewnym okresie do obniżenia aktywności, szczególnie tej spontanicznej, która ma ogromne znaczenie dla naszego zapotrzebowania energetycznego. Nagle z osoby, której zawsze wszędzie było pełno, która nie potrafiła usiedzieć na krześle, rozmawiając przez telefon, stała się osobą bierną, która chętniej spędza czas siedząc i odpoczywając lub nawet drzemiąc w ciągu dnia. Nieświadomie zaczyna się zmniejszać aktywność, co w efekcie również wpływa na obniżenie zapotrzebowania energetycznego, czego efektem jest spłycenie deficytu energetycznego.
Brak kalorii, czyli energii sprawia, że nieświadomie zaczynamy „oszczędzać” nasz organizm, mniej się ruszamy, mniej gestykulujemy, czy też mniej chętniej wychodzimy z domu.
Układ hormonalny
Deficyt energetyczny może wpłynąć nie tylko na zmianę aktywności, ale również na wiele hormonów m.in. leptynę, grelinę, kortyzol, hormony płciowe i tarczycy. Przykładowo to głównie tkanka tłuszczowa odpowiedzialna jest za wydzielanie leptyny, która ma m.in. wpływ na wydatek energetyczny i uczucie sytości. W czasie diety odchudzającej organizm otrzymuje sygnały, że tkanki tłuszczowej ubywa, dochodzą do głosu hormony, które zwiększają łaknienie i uczucie głodu jest jeszcze silniejsze.
Zatrzymanie wody
Dodatkowo podnosi się poziom kortyzolu, czyli tzw. hormon stresu. Powoduje on m.in. zatrzymanie wody podskórnej, przez co zniekształca to obraz ubytku masy ciała, wysokiemu poziomowi kortyzolu towarzyszy większe rozdrażnienie, nerwowość i problemy ze snem.
Zmniejszenie libido, zaburzona praca tarczycy
Oczywiście hormony płciowe również reagują, spada poziom testosteronu co u mężczyzn wpływa na zmniejszenie libido, gorszą regenerację, spadek energii czy też siły. Tarczyca nie pozostaje obojętna, prawie każdy słyszał teorie o problemach z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, która jest konsekwencją niedoczynności lub nadczynności tego ważnego narządu.