Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zmęczenie i brak efektów odchudzania

Zmęczenie i brak efektów odchudzania
Wiele osób pragnąc szybkich efektów w redukcji masy ciała, decyduje się na model diety oparty o bardzo wysoki deficyt energetyczny oraz modne diety, które często nie są poprawnie zbilansowane (np. Dieta kopenhaska). W pierwszym okresie oczywiście można zauważyć nawet spektakularne efekty na wadze, jednak w pewnym momencie dochodzi do „kryzysu”.

Skutki zbyt "niskich" kalorii

Zaczynają pojawiać się problemy nie tylko z brakiem efektów w utracie zbędnych kilogramów, ale zauważyć można zmęczenie, silne uczucie chłodu, spadek libido, czy nawet rozregulowanie cyklu miesiączkowego w przypadku kobiet. To tylko niektóre skutki źle dobranej diety, w której jakościowy dobór pokarmów oraz jego ilość sprawiają, że redukcja nie przebiega poprawnie.

Spontaniczna aktywność 

Wiele osób nie zwraca uwagi, ale wraz z przejściem na zbyt restrykcyjny model żywienia, dochodzi w pewnym okresie do obniżenia aktywności, szczególnie tej spontanicznej, która ma ogromne znaczenie dla naszego zapotrzebowania energetycznego. Nagle z osoby, której zawsze wszędzie było pełno, która nie potrafiła usiedzieć na krześle, rozmawiając przez telefon, stała się osobą bierną, która chętniej spędza czas siedząc i odpoczywając lub nawet drzemiąc w ciągu dnia. Nieświadomie zaczyna się zmniejszać aktywność, co w efekcie również wpływa na obniżenie zapotrzebowania energetycznego, czego efektem jest spłycenie deficytu energetycznego.

Brak kalorii, czyli energii sprawia, że nieświadomie zaczynamy „oszczędzać” nasz organizm, mniej się ruszamy, mniej gestykulujemy, czy też mniej chętniej wychodzimy z domu.

Układ hormonalny

Deficyt energetyczny może wpłynąć nie tylko na zmianę aktywności, ale również na wiele hormonów m.in. leptynę, grelinę, kortyzol, hormony płciowe i tarczycy. Przykładowo to głównie tkanka tłuszczowa odpowiedzialna jest za wydzielanie leptyny, która ma m.in. wpływ na wydatek energetyczny i uczucie sytości. W czasie diety odchudzającej organizm otrzymuje sygnały, że tkanki tłuszczowej ubywa, dochodzą do głosu hormony, które zwiększają łaknienie i uczucie głodu jest jeszcze silniejsze.

Zatrzymanie wody

Dodatkowo podnosi się poziom kortyzolu, czyli tzw. hormon stresu. Powoduje on m.in. zatrzymanie wody podskórnej, przez co zniekształca to obraz ubytku masy ciała, wysokiemu poziomowi kortyzolu towarzyszy większe rozdrażnienie, nerwowość i problemy ze snem.

Zmniejszenie libido, zaburzona praca tarczycy

Oczywiście hormony płciowe również reagują, spada poziom testosteronu co u mężczyzn wpływa na zmniejszenie libido, gorszą regenerację, spadek energii czy też siły. Tarczyca nie pozostaje obojętna, prawie każdy słyszał teorie o problemach z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, która jest konsekwencją niedoczynności lub nadczynności tego ważnego narządu.

Dlaczego tak się dzieje?

Jak to wszystko wyjaśnić w najprostszy sposób? Przykładowo zaczynając dietę nasze zapotrzebowanie energetyczne sięga 2500 kcal, nagle decydujemy się na super jadłospis, który gwarantuje utratę przynajmniej 2 kg w każdym tygodniu. Co się dzieje? Faktycznie w pierwszym tygodniu obserwujemy zmiany, w kolejnym również, jednak z czasem, obserwujemy brak efektów lub nawet wzrost masy ciała. Wynika to z tego, że w pewnym momencie nasze zapotrzebowanie nie wynosiło już 2500 kcal, lecz np. 1900 kcal, gdyż spadła spontaniczna aktywność, a hormony uległy rozregulowaniu.

Często dochodzi też do odstępstw od diety spowodowanych uczuciem głodu, frustracją oraz wysokim odczuwanym stresem związanym ze wzrastającym poziomem kortyzolu. Jak napisałam, hormon ten wpływa na zatrzymanie wody w organizmie i nagle zamiast ubytku zbędnych kilogramów, możemy zaobserwować wzrost masy ciała.

Podsumowanie

Zmęczenie i brak efektów odchudzania to nie tylko skutki restrykcyjnych diet, to również skutki poprawnie zbilansowanych jadłospisów, jednak stosowanych zbyt długi okres czasu. Dlatego warto rozważyć tzw. „diet break”, czyli kontrolowane przerwy w diecie, które pomogą utrzymać hormony w ryzach, oraz pozwolą na zdrową i postępującą w czasie redukcję.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.