Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bezwiedne podjadanie – jak sobie z nim poradzić

Jeśli wydaje Ci się, że jesz bardzo mało, a mimo to nie możesz schudnąć, to bardzo możliwe, że niektóre drobnostki umykają Twojej uwadze. Wbrew pozorom zjawisko to wcale nie należy do rzadkich, wiele osób ma problem z oszacowaniem tego ile faktycznie zjadło, przy czym zjawiskiem częstszym jest niedoszacowanie dziennej podaży energii. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na to, by sobie z problemem tym poradzić.

Wizja lokalna

Zastanów się dobrze jak wygląda Twój typowy dzień. Zapewne po przebudzeniu spędzasz chwilę w toalecie, łazience, pijesz kawę, być może zjadasz kanapkę, owoc, ciastko, idziesz do szkoły lub pracy, wracasz do domu, jesz obiad, siadasz przed telewizorem i… No właśnie. Zastanów się, czy np. oglądając ulubiony film czy program nie sięgasz przypadkiem bezwiednie do leżącej niedaleko paczki ciastek, chipsów, czekoladek? Zajrzyj do każdej szuflady swojego biurka w swojej firmie, przejrzyj plecak lub torebkę czy nie ma tam papierków od batoników. Zlustruj paragony jeśli, jak wiele osób trzymasz je w portfelu lub w kieszeni spodni czy kurtki, sprawdź czy nie ma tam dodatkowych pozycji w postaci słodyczy, które wsuwasz na szybko w drodze do samochodu.

Te wszystkie szczegóły mają ogromne znaczenie. Wiele osób podjada prowadząc samochód, siedząc przed komputerem, czytając książkę i tego nie rejestruje, koncentrując się na głównych posiłkach.  Już sam fakt, że usiądziesz i przeanalizujesz uważnie cały swój dzień, wyłapując takie drobnostki sprawi, że uaktywnią się mechanizmy kontroli i przy kolejnej okazji zapali się czerwona lampka.

Dziennik żywieniowy

Zapisywanie tego co się danego dnia wypiło czy zjadło jest niezwykle pomocne w walce z przypadłością zwaną bezwiednym podjadaniem. Kiedy rozumiesz, że jest ktoś (czyli Ty), kto Cię kontroluje i rozlicza z tego co zjadasz w ciągu dnia łatwiej będzie Ci zapanować nad tym co umyka często Twojej uwadze. Oczywiście nie musisz biegać z karteczką i długopisem, bo istnieją wygodniejsze narzędzia pozwalające prowadzić codzienne relacje z jadłospisu. Znakomitym rozwiązaniem jest prowadzenie dziennika żywieniowego w serwisie potreningu.pl, który pozwoli nie tylko stworzyć historię żywienia, ale także obliczy kaloryczność diety i ilość poszczególnych makroskładników. Jeśli chcesz zobaczyć jak działa to urządzenie poniżej zamieszczam link: http://potreningu.pl/kalkulatory/kalorie

Spożywane pokarmy możesz wpisywać na bieżąco, co możliwe jest jeśli masz przez większą część dnia stały dostęp do internetu, możesz tez wprowadzić cały jadłospis wieczorem. W takim wypadku oczywiście przeprowadzić musisz opisaną wcześniej wizję lokalną.

Plan

Problem z bezwiednym podjadaniem mają często osoby, które nie przykładają dużej wagi do kwestii systematyzacji posiłków. Wprowadzenie planu żywieniowego, czyli orientacyjnego (lub rygorystycznego nawet) rozkładu posiłków w ciągu dnia może okazać się w takim wypadku bardzo pomocne. Ustal godziny, w których jadasz posiłki określ ich skład i załóż sobie, że pomiędzy posiłkami nie jesz i koniec. Wydaje Ci się dziwne, że „wystarczy po prostu sobie powiedzieć”? Uwierz, że to naprawdę dużo  daje w praktyce.

Wnioski

Bezwiedne podjadanie to nawyk, który można ograniczyć już poprzez samo uświadomienie sobie jego istnienia, w czym pomocne może się okazać przeprowadzenie wspomnianej w artykule „wizji lokalnej” oraz prowadzenie dziennika żywieniowego. Stworzenie alternatywy w postaci planu, w którym spożywasz posiłki o określonych porach daje solidny punkt podparcia oraz ogranicza potrzebę podjadania.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.