Czas na pozbycie się tłuszczu – czyli ekstremalną wycinkę. CrossFit wręcz idealnie się do tego nadaje: umożliwia uzyskanie wysokiego tętna – co owocuje wyrzutem dużej ilości kwasu mlekowego, w konsekwencji hormonu wzrostu i testosteronu. A im więcej testosteronu i hormonu wzrostu tym bardziej „pocięta” (odchudzona, efektowna, lepiej zdefiniowana) sylwetka. Jeśli dopiero trafiłeś na temat CrossFit nie możesz zaczynać treningu od części III (dla średniozaawansowanych). Zacznij od najmniejszej ilości treningów i jak najprostszych ruchów. Wszystkie plany CrossFit wyglądają na łatwe i przyjemne, każdy z nich to katorga. Jeśli nie odczuwasz zmęczenia trenując wg modelu CrossFit – zwiększ intensywność!
Dla owocnej redukcji tłuszczu niezbędne są
dopracowana dieta redukcyjna (uwzględniająca manipulację węglowodanami, białkami, tłuszczem; zagadnienie wykracza poza ramy tego artykułu),
odpowiedni trening siłowy (dzielony lub całościowy; dobrany względem wieku, wagi wytrenowania, profilu hormonalnego),
trening aerobowy (średnie tętno; mała ilość kwasu mlekowego),
trening interwałowy (wysokie tętno; dużo kwasu mlekowego),
aktywność na co dzień (pobudzenie metabolizmu).
CrossFit z samej swojej natury stanowi połączenie treningu siłowego (o charakterze interwałowym). O wiele rzadziej spotyka się treningi crossfit które imitują wysiłek o charakterze aerobowym (niższej intensywności).
użyć ćwiczeń które angażują największe mięśnie w ciele – czyli plecy, brzuch i nogi (przysiady, martwy ciąg, wykroki, wiosłowanie sztanga, podciąganie na drążku, podrzut, zarzut siłowy, rwanie itd.),
zachować odpowiednio małe przerwy wypoczynkowe pomiędzy obwodami ćwiczeń (podtrzymujesz pracę w strefie najwyższego tętna),
zastosować odpowiednie obciążenie (nie za duże, ale też nie za małe; w granicach 50-70% ciężaru maksymalnego),
pracować odpowiednio długo,
Polecam potraktować sesję CrossFit jako ekstremalne interwały. Zamiast 20 minutowego CrossFita możesz np. wykonać 10-15 sprintów trwających po 15-20 sekund, z przerwą trwającą 15-45 sekund.
Przykładowe sesje CrossFit jakie możesz wykorzystać do redukcji tłuszczu:
podciąganie na drążku średnim nachwytem
pompki na poręczach
klasyczny przysiad ze sztangą
wyciskopodrzut sztangi zza karku
Ze względu na ograniczenia sprzętowe i czasowe proponuję podzielić składankę na 2 stacje – na pierwszej podwieszamy obciążenie (np. lina + gruby pas) – wykonujemy podciąganie na drążku i natychmiast pompki na poręczach. Zrzucamy pas, przechodzimy na 2 stację gdzie zaplanowane są przysiady i wyciskopodrzut. Po kilku obwodach powyższych ćwiczeń możemy przejść do umiarkowanej sesji aerobowej np. bieganie w terenie (w ostateczności na bieżni) przez 20-30 minut.
Jakie obciążenie zastosować?
Takie które pozwoli wykonać nam zaplanowaną ilość obwodów z daną intensywnością. Jeśli musisz nadmiernie wydłużać przerwy między kolejnymi ćwiczeniami i obwodami – zmniejsz obciążenie robocze! Taki objaw niechybnie oznacza, że zacząłeś zbyt ambitnie. Wdrażając podobny trening ego zostaw w szatni. Dotychczas wykonywałeś przysiad z obciążeniem rzędu 160 czy 200 kg... W tym modelu treningu nawet o połowę mniejszy ciężar roboczy, po kilku seriach będzie wydawał się ważyć tonę. Uwzględnij ogromne zmęczenie spowodowane skumulowaniem kilku najcięższych ćwiczeń siłowych. Ze względów praktycznych lepiej zacząć trening od niedoszacowanego ciężaru – potraktować jeden obwód jako rozgrzewkę.
Liczba powtórzeń: Od 5 do 8 powtórzeń
Przerwa wypoczynkowa po zakończeniu obwodu: 60-80 sekund zaawansowani, 90+ sekund średniozaawansowani
Liczba obwodów wykonywanych w ramach treningu: Od 4 do 8 obwodów.
Warianty dotyczące ilości powtórzeń w poszczególnych obwodach
Odwrotna piramida + zejście klasyczną piramidą:
podciąganie na drążku średnim nachwytem 1+2+3+4+5+4+3+2+1 powtórzeń
pompki na poręczach 1+2+3+4+5+4+3+2+1 powtórzeń
klasyczny przysiad ze sztangą 1+2+3+4+5+4+3+2+1 powtórzeń
Poniedziałek – Trening siłowy + 20-40 minut aerobów (bieganie)
Wtorek - CrossFit (20 minut pracy)
Środa - WOLNE
Czwartek – Trening siłowy + 20-40 minut aerobów (bieganie)
Piątek – CrossFit (20 minut pracy)
Sobota – Wybieganie (40 minut biegu spokojnym tempem w terenie)
Niedziela – WOLNE
Uwaga
Jest to ogólny schemat. Jeśli dotąd nie trenowałeś z tak dużą intensywnością, zacznij od 2 sesji siłowych oraz 1 treningu CrossFit lub biegania. Do pełnego obciążenia musisz dojść stopniowo w ciągu 4-5 tygodni. Dodawaj po 1 treningu w każdym kolejnym tygodniu. Adaptacja pozwoli Ci uniknąć kontuzji. Również ta sama zasada obowiązuje przy zmianach czasu trwania i intensywności poszczególnych sesji - bardzo powoli i stopniowo zwiększaj ilość treningów aerobowych oraz czas ich trwania. Polecam zostawić 2 dni wolne na regenerację. Jeśli masz ochotę możesz biegać rano (nie na czczo!) przez 20-40 minut, umiarkowanym tempem, a wieczorem wykonywać trening siłowy – lub po zakończeniu sesji siłowej (60-70 minut) – wykonać aeroby. Zamiast treningu CrossFit - możesz wykonać interwały biegowe połączone z biegiem stałym tempem. Treningu interwałowego i CrossFit nie wolno wykonywać na czczo!
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.