Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Ćwiczenia fizyczne poprawiają kondycję kości

Ćwiczenia fizyczne poprawiają kondycję kości
O tym, że aktywność fizyczna jest skutecznym sposobem na poprawę stanu zdrowia całego organizmu, powszechnie wiadomo od dawna. Wpływ na kondycję, układ krążenia, metabolizm, jest niepodważalny i nie budzi żadnych kontrowersji. W świadomości wielu osób jednak, aktywność ruchowa jawi się jako potencjalne obciążenie dla kości i stawów. Czy owe obawy mają faktycznie uzasadnienie?

Kluczem wydaje się być rodzaj i intensywność podejmowanego wysiłku. Aktywność fizyczna musi być dostosowana do indywidualnych możliwości organizmu. Treningi ponad nasze siły do niczego dobrego nie doprowadzą, a mogą być przyczyną kontuzji. Ostatnimi czasy jednak coraz większą uwagę zwraca się jak ważna jest odpowiednio ukierunkowana aktywność fizyczna w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie.

W wypadku większość ludzi szczyt gęstości mineralnej kości przypada na trzecią dekadę życia i następnie stopniowo się obniża wraz z upływem czasu. Mniejsza gęstość mineralna kości oznacza większe ryzyko wystąpienia osteoporozy, wszelkiego rodzaju urazów i złamań. Badania naukowe jednak dowodzą, że w wypadku osób aktywnych fizycznie proces ten udaje się zahamować lub spowolnić na tyle, że różnica w masie kostnej pomiędzy nawet rekreacyjnymi sportowcami, a osobami prowadzącymi siedzący tryb życia może być znaczna.

Dla zachowania odpowiedniego stanu zdrowia kości wskazane są ćwiczenia fizyczne, które zmuszają do pracy „wbrew grawitacji”. Odpowiedni dobrany trening siłowy, ale również pływanie, tenis, jogging, czy nawet spacery mogą wyraźnie wspomóc stan zdrowia aparatu ruchu. Ważne jest przy tym by ćwiczyć regularnie, minimum 30 minut dziennie, minimum 3 razy w tygodniu. Należy pamiętać, że wszelkie formy aktywności, które wywołują ból lub dyskomfort mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego!

Aktywność fizyczna stanowi jeden z elementów zapobiegania osteoporozie, innym ważnym czynnikiem profilaktycznym jest również dieta bogata w wapń i witaminę D, oraz deficytowa w pokarmy będące źródłem substancji niekorzystnie wpływających na bilans wapniowy (jak np. napoje typu „cola”, znaczne ilości alkoholu). Warto zadbać o stan zdrowia kości już w młodym wieku, by móc cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją również w późniejszych etapach życia

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę