IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kobieta na siłowni – nieśmiertelne mity

Kobieta na siłowni – nieśmiertelne mity
Trening siłowy jest aktualnie obecny zarówno w gronie męskim, jak i damskim, ale nie zawsze tak było. Lata temu częściej można było usłyszeć o podziałach: siłownia jest dla mężczyzn, a dla kobiet sala fitness i aerobik. To się na szczęście zmieniło, jednak nadal można usłyszeć różne ciekawe historie na temat tego, jak działa trening siłowy na ciało kobiety.

Najpopularniejszą i zarazem najśmieszniejszą jest ta, która mówi, że trening siłowy zrobi z kobiety kulturystkę, kiedy to każdy, kto trochę w życiu potrenował, dobrze wie, że jest to po prostu nierealne. Gdyby tak łatwo było stać się umięśnionym kulturystą, wówczas scena zawodów sylwetkowych musiałaby dużo większa.

Jakie znamy mity związane z siłownią i jej wpływem na ciało kobiety? Oto najpopularniejsze z nich:

Trening siłowy sprawia, że kobiety szybko stają się masywne

Trening siłowy słynie z tego, że pomaga rozwijać masę mięśniową i zmieniać sylwetkę. Dzieje się to za sprawą dobrze dobranego planu treningowego, ale także diety, regeneracji i innych czynników. Dosyć istotny wpływ mają również hormony, które są inne u kobiet i mężczyzn. Kluczowym jest testosteron.

Zwróć uwagę, że to zwykle panowie mają bardziej rozbudowane sylwetki, niż panie, a wynika to z różnic w ilości testosteronu. Przeciętna kobieta ma 10 razy mniej testosteronu niż mężczyzna.

Nie oznacza to, że kobieta nie może zbudować mięśni. Jak najbardziej może, ale zazwyczaj jej sylwetka wygląda bardziej sportowo i estetycznie, aniżeli masywnie. Nie ma zatem czego się bać, bo trening siłowy może sprawić, że kobieca sylwetka nabierze ładnych kształtów, skóra będzie jędrniejsza, a ciało silniejsze i sprawniejsze.

Trening siłowy silnie rozbudowuje nogi

Wiele kobiet rezygnuje z treningu siłowego, mówiąc, że nie chce mieć rozbudowanych nóg. Podnoszenie ciężarów może zwiększyć ich rozmiar, ale nie jest to jedyny czynnik, który odpowiada za taką zmianę. To, w jaki sposób reagujemy na trening siłowy, może wynikać m.in. z genetyki. Druga kwestia to dobór ćwiczeń do sylwetki.

Jeśli kobieta robi same przysiady i wykroki i jej sylwetka należy do tzw. gruszek, czyli ma drobną górę i mocniejszy dół, wówczas treningiem będzie jeszcze bardziej pogłębiać dysproporcje. W takiej sytuacji można się bardziej skupić na górnych partiach i np. popracować nad poszerzeniem pleców czy ramion, żeby wizualnie dół stał się drobniejszy.

Oczywiście trenować należy całe ciało, ale można tak zbudować trening, żeby większy priorytet skierować na daną grupę mięśniową. Co więcej, nie warto rezygnować z trenowania nóg, ponieważ ćwiczenia siłowe zmieniają skład ciała, a kiedy mamy mniej tkanki tłuszczowej, a więcej mięśniowej, wówczas nasza figura nabiera ładnych kształtów, jest bardziej jędrna i estetyczna.

Kobiety nie powinny się podciągać na drążku

Czy kobiety powinny się podciągać na drążku?Podciąganie na drążku, to świetne ćwiczenie, które buduje siłę górnej części ciała i jest jednocześnie jednym z najtrudniejszych ćwiczeń. To mit, że kobiety nie powinny robić tego ćwiczenia? Bo niby dlaczego? Podciąganie na drążku daje wiele zalet — może zwiększyć siłę i wytrzymałość górnych partii ciała, a ponadto poprawić postawę i równowagę. Co więcej, jak już zostało wspomniane, ćwiczenie pleców i ramion może poprawić proporcje ciała.

Jeśli podciąganie jest dla Ciebie za trudne, możesz zacząć od opuszczania się na drążku albo robić podciągnięcia z pomocą gumy oporowej.

Używanie lekkich ciężarów i wykonywanie dużej liczby powtórzeń jest dla kobiet najlepsze

Kolejny mit, który próbuje wmówić kobietom, że treningi dzielimy na męskie i żeńskie. Podnoszenie większych ciężarów jest dobre dla obu płci (oczywiście każdy je dobiera według swoich możliwości). Taka forma treningu pomaga budować mięśnie i siłę, jednocześnie spalając tkankę tłuszczową i poprawia ogólny stan zdrowia.

Pamiętaj jednak, że każdy jest inny i ma inne potrzeby treningowe. To, czy podnosimy mniejsze ciężary z dużą liczbą powtórzeń, czy też odwrotnie — większe ciężary z małą liczbą powtórzeń, zależy w dużej mierze od naszego celu treningowego i tego, jak na niego reagujemy.

Najlepszą metodą jest obserwacja własnego ciała. Warto też umieć sprecyzować swoje cele i zaakceptować fakt, że nie da się jednym planem treningowym osiągnąć wszystkich na raz, czyli np. schudnąć, zbudować mięśnie, poprawić siłę i wytrzymałość mięśni. Bez względu jednak na wszystko najważniejsza jest dobra technika i regularne treningi.

Dlaczego warto trenować siłowo?

Jeśli jesteś kobietą i wciąż się zastanawiasz, czy treningiem siłowym nie wyrządzisz krzywdy swojej sylwetce, to zobacz jak wiele korzyści płynie z ćwiczeń.

Trening siłowy:

  • zwiększa gęstość kości,
  • poprawia napięcie i definicję mięśni,
  • zmniejsza procent tkanki tłuszczowej,
  • poprawia wrażliwość na insulinę,
  • poprawia Twoją ogólną sprawność i siłę,
  • poprawia Twoją postawę,
  • może pomóc zmienić proporcje ciała.

Pamiętaj też, że zmiany nie nastąpią z dnia na dzień. Będą się one pojawiały stopniowo w bardzo długim okresie, więc jeśli się boisz, że pewnego ranka obudzisz się w ciele kulturystki, to koniecznie przestań, bo tak się nie stanie.

Podsumowanie

Trening siłowy jest ważną częścią każdej rutyny fitness. Daje dużo korzyści zarówno kobietom, jak i mężczyznom i nie ma powodów, by się go bać. Nie musisz rezygnować z innych form ćwiczeń. Jeśli lubisz chodzić na zajęcia fitness, chodź na nie dalej, ale spróbuj uzupełnić tego rodzaju ćwiczenia o trening siłowy. Praca z obciążeniem może być dla Twojej sylwetki bardzo rozwijająca. Jeśli boisz się, że nie masz siły dźwigać, wówczas zacznij od ćwiczeń z własną masą ciała i stopniowo podwyższaj sobie poprzeczkę.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.