IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nocne podjadanie wpływa na pamięć?

Nocne podjadanie zwykło się uważać za problematyczne w kwestii utrzymania właściwej masy ciała. Niekoniecznie musi się tak dziać, jeśli jemy tyle, ile nam potrzeba. Dużo mniej mówi się o tym, jak nocne jedzenie wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu.

Jedzenie w nocy, w czasie gdy powinniśmy spać, zaburza nasz naturalny dobowy rytm. Cykl dobowy reguluje niemal wszystko w naszym ciele. Poczynając od zachowania i uwalniania hormonów, do wysyłania informacji kiedy nadszedł czas, by położyć się do łóżka. Zaburzenie naszego wewnętrznego zegara, może wpływać również na zakłócenie procesu uczenia się i zapamiętywania.

Nie chodzi tutaj o jednorazowe sytuacje, które mogą zdarzyć się wyjątkowo, np. w czasie urlopu czy z powodu imprezy urodzinowej. Natomiast częste, regularne podjadanie o niewłaściwej porze, może wpływać na funkcjonowanie naszego mózgu i upośledzać funkcje poznawcze.

Potwierdzają to badania przeprowadzone na myszach. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, podzielili myszy na dwie grupy. Obie grupy jadły takie same ilości jedzenia i spały taką sama liczbę godzin. Jedna grupa jadła w porach, w jakich normalnie jadłyby myszy i spała w naturalnym czasie snu. Druga grupa spała i jadła w innej części doby, niż grupa pierwsza.

Po kilku tygodniach trwania eksperymentu, myszy poddano testom edukacyjnym, takim jak: kojarzenie dźwięku z impulsem elektrycznym oraz rozpoznawanie nowych przedmiotów.

Okazało się, że myszy, które jadły wtedy, gdy powinny spać, wykazywały zaburzenia w zapamiętywaniu tego, czego się nauczyły. Miały również problem z rozpoznawaniem nowych przedmiotów. Zaobserwowano zmiany w hipokampie- rejonie mózgu odpowiedzialnym za naukę i pamięć.

Co z ludźmi pracującymi na nocne zmiany?

Badania pokazują, że ludzie, którzy pracują na nocną zmianę, osiągają gorsze wyniki w rozwiązywaniu testów na inteligencję.

Co prawda, osoby takie mogą dostosować się no nowego trybu pracując stale w jednym harmonogramie. Niestety, zazwyczaj po tygodniu pracy, gdy nadchodzi weekend osoby takie przestawiają się na funkcjonowanie w ciągu dnia. Zaburza to dobowy rytm i wywołuje szereg procesów. Praca zmianowa często wiąże się ze zmęczeniem, depresją, rakiem i chorobami sercowo-naczyniowymi.

Podsumowując, stabilny cykl dobowy, uwzględniający czas przeznaczony na sen oraz czas na jedzenie, jest korzystny dla naszego zdrowia.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.