Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

PCOS - suplementacja podstawowa

PCOS - suplementacja podstawowa
PCOS, czyli zespól policystycznych jajników, jest zaburzeniem hormonalnym, które dotyka aż 10 – 15% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Konsekwencje tej przypadłości bywają niekiedy bardzo dokuczliwe, obejmują bowiem zarówno aspekty związane z masą i składem ciała, ale także problemy metaboliczne i zaburzenia płodności. W przebiegu leczenia PCOS duże znaczenie mają czynniki takie jak dieta i suplementacja. W jednym z poprzednich artykułów omówiłem kwestię odżywiania w przypadku wspomnianej przypadłości, teraz przyszła kolej na suplementację. W niniejszym artykule omówię pokrótce podstawowe dodatki suplementacyjne, które warto włączyć do diety w przypadku stwierdzonego PCOS.

Suplementacja: zbytek czy konieczność?

Podejście do suplementacji, zarówno wśród lekarzy i dietetyków jak i samych kobiet borykających się z PCOS bywa różne. Z jednej strony można zauważyć duży sceptycyzm powiązany z podejście wedle którego „suplementy to nie leki, więc pomóc nie mogą”, a z drugiej pojawiają się też postawy naszpikowane hurraoptymizmem, które łączą się z przekonaniem, które mówi że dobrze dobrze dobrana suplementacja jest w stanie „wyleczyć” PCOS. Oczywiście, ani jedno ani drugie podejście nie jest słuszne. Z jednej strony nie można zamykać się na możliwości jakie daje dobrze zaplanowana suplementacja, bo jej pozytywny wpływ na przebieg PCOS ma poparcie w badaniach naukowych, z drugiej strony natomiast nie powinno się też wierzyć, iż preparat witaminowy, czy też dostarczający aminokwasów, oleju rybiego lub innych składników w magiczny sposób pomoże pozbyć się wszelkich hormonalnych zaburzeń i ich konsekwencji. To tak niestety nie działa. Niemniej istnieją dowody na to, że dobrze rozplanowana suplementacja jest w przypadku kobiet borykających się z PCOS bardzo pomocna.

Witamina D i wapń

Witamina D wedle ostatnich doniesień okazuje się być przydatna zarówno w profilaktyce jak i we wspomaganiu leczenia wielu różnych chorób. Nie ulega wątpliwości, że substancja ta wpływa na produkcję i aktywność hormonów płciowych, co może pomocne w przypadku kobiet dotkniętych PCOS. Powyższą zależność potwierdzają badania. Do dość optymistycznych wniosków skłaniają wyniki badania przeprowadzonego z udziałem 13 kobiet z PCOS i ze stwierdzonymi niedoborami witaminy D. Okazało się, że suplementacja witaminą D i wapniem o 7 z 9 miesiączkujących nieregularnie uczestniczek przywróciła regularne cykle menstruacyjne w ciągu dwóch miesięcy. Dodatkowo 2 ochotniczki zaszły w ciążę! Autorzy studium doszli do wniosku, że witamina D i wapń mogą stanowić czynniki stymulujące jajeczkowanie. Jest to dość ciekawa informacja w świetle dość pospolitej tendencji polegającej na wykluczaniu z diety produktów mlecznych co może prowadzić do niedoborów wapnia.

Osoby zainteresowane zapoznaniem się z wynikami wspomnianego badania pozwolę sobie odesłać do poniższej publikacji:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10433180

Olej rybny (kwasy EPA i DHA)

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 takie jak kwas eikozapentaenowy (EPA0 i dokozaheksaenowy (DHA) to kolejny niezwykle cenny i zarazem często deficytowy składnik codziennej diety. Okazuje się, że lipidy te oprócz korzystnego wpływu na układ krążenia maja także inne ciekawe właściwości. Dane naukowe wskazują, że suplementacja EPA i DHA może pomóc zwiększyć szanse na zajście w ciążę w przypadku kobiet dotkniętych PCOS. W jednym z badań zaobserwowano, że suplementacja długołańcuchowymi kwasami omega 3 pozwala istotnie obniżyć poziom androgenów i poprawić parametry lipidowe. W innym eksperymencie natomiast wykazano, że suplementacja olejem rybim pomaga częściowo wyregulować funkcjonowanie gospodarki insulinowo-glukozowej, a także poprawić profil hormonów płciowych. U uczestniczek otrzymujących 1500mg EPA i DHA na dobę zaobserwowano:

  • spadek BMI,
  • obniżenie poziomu insuliny,
  • obniżenie poziomu testosteronu,
  • obniżenie poziomu LH.     

Więcej na ten temat w poniższych publikacjach:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21270384

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23550861

 

Inozytol

O ile wapń, witaminę D i kwasy omega 3 znają dziś chyba wszyscy, o tyle inozytol wymaga krótkiego wprowadzenia. Otóż inozytol to nazwa zwyczajowa dla związku będącego przedstawicielem cyklicznych sześciowęglowych alkoholi polihydroksylowych zwanego cykloheksanheksolem. Wraz z choliną jest składnikiem lecytyny, bierze więc również udział w procesach związanych z metabolizmem lipidów, reguluje równowagę pomiędzy takimi pierwiastkami jak miedź i cynk, warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także może wpływać na samopoczucie i zdrowie psychiczne człowieka.

Inozytol ma dość dobrze udokumentowany, pozytywny wpływ na przebieg leczenia PCOS. Badania naukowe wskazują, że w zasadzie wpływa on korzystnie na wszystkie zaburzone chorobą parametry zdrowotne, a przede wszystkim poprawia:

  • wrażliwości na insulinę,
  • funkcje reprodukcyjne, pomagając przywrócić owulację     
  • równowagę hormonów płciowych,
  • lipidogram,
  • ciśnienie tętnicze krwi.

Dodatkowo związek ten obniża stan zapalny i sprzyja utracie nadmiernej masy ciała. W jednym zbadań, w którym udział wzięło 25 kobiet z PCOS, u zdecydowanej większości (22) zaobserwowano, że suplementacja Myo-inozytolem przywraca cykl menstruacyjny! Dodatkowo niemal połowie uczestniczek udało się zajść w ciążę!

Jeszcze ciekawsze okazały się badania porównujące przyjmowanie Myo-inozytolu (4g + 400mcg kwasu foliowego) z metforminą (1,5g). Wyniki okazały się zaskakujące. Owulację udało się przywrócić u 50% kobiet otrzymujących lek przeciwcukrzycowy i aż u 65% uczestniczek otrzymujących suplement diety! Więcej informacji na ten temat można znaleźć m.in. w poniższej publikacji:

http://fine-modus.com/wp-content/uploads/2012/02/Myo-inositol-in-patients-with-polycystic-ovary-syndrome-A-novel.pdf

Podsumowanie

Jak widać dobrze rozplanowana suplementacja kierunkowa w przypadku zespołu policystycznych jajników może być naprawdę pomocna w zmniejszaniu nasilenia przykrych skutków tej przypadłości. W kolejnych artykułach wrócę do tematu suplementacji wskazując na trochę mniej spektakularne w swoim działaniu, ale również przydatne preparaty, które warto włączyć w przypadku PCOS.

PCOS – suplementacja uzupełniająca

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Ladies