Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Świąteczna suplementacja

Specjalne suplementy na święta? Choć na pierwszy rzut oka pomysł ten wydawać się może kuriozalny, to w praktyce osoby, które zdecydują się na włączenie zaprezentowanego w niniejszym artykule zestawu, zapewne jeszcze mi za niego podziękują. Okres świat to czas, w którym wybrane dodatki do diety mogą okazać się więcej niż potrzebne. Jakie preparaty warto mieć w tym czasie pod ręką?

Enzymy trawienne

W czasie świątecznych spotkań rodzinnych zazwyczaj jadamy więcej niż zwykle, a na naszym talerzu pojawiają się też ciężej strawne pokarmy. Chociaż możemy wspomagać się herbatką z mięty czy kopru włoskiego, to prawdziwą pomoc przynieść może dopiero porcja enzymów trawiennych przyjęta najlepiej jeszcze przed lub w trakcie posiłku. Szczególnie przydatne mogą okazać się preparaty zawierające pakiet enzymów (pankreatynę), dodatkowo wzbogacony o konkretne enzymy (lipaza, amylaza, pepsyna) oraz o betainę HCL. Zdecydowanie mniej skuteczne są środki oparte jedynie na enzymach roślinnych, takich jak papaina czy bromelaina.

Probiotyk

Niewłaściwa dieta powodować może zaburzenia funkcjonowania mikroflory jelitowej co może mieć rozmaite i często długofalowe konsekwencje, obejmujące nie tylko z resztą przewód pokarmowy, ale również stan zdrowia innych układów i narządów. Probiotyk warto włączyć do diety już przed świętami i kontynuować suplementację jeszcze kilka dni po świętach. Nie ma konieczności sięgania po najdroższe specyfiki. Warto zerknąć na etykietę, cenne są dla nas bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacteria, warto by ich ilość podana była w miliardach, a nie setkach tysięcy, w innym wypadku produkt może okazać się małowartościowy.

BCAA / leucyna

Antykatabolik na święta? Dobre co nie? Nie ma się z czego śmiać. Aminokwasy rozgałęzione, a dokładnie jeden z nich – leucyna posiada niezwykła zdolność do hamowania apetytu, zwłaszcza jeśli zastosujemy solidne dawki. Leucynę bądź porcję BCAA można przyjąć rano przed lub do śniadania i opcjonalnie także jako dodatek do pozostałych posiłków, a niewykluczone, że zjemy mniej, zwłaszcza słodyczy. Leucyna korzystnie wpływa także na wrażliwość insulinową – parametr mówiący nam o zdolności reagowania tkanek obwodowych i wątroby na działanie hormonu – insuliny. Do zaburzenia wrażliwości insulinowej przyczynia się m.in. – przejadanie i spożywanie obfitujących w cukry pokarmów.

Podsumowanie

Zastosowanie opisanego powyżej zestawu suplementów w okresie świątecznym może okazać się strzałem w przysłowiową dziesiątkę zwłaszcza w przypadku osób mało asertywnych, które mają skłonność do ulegania własnym słabościom i namowom rodziny, doprowadzającym do stanu przejedzenia. Oczywiście włączenie leucyny, enzymów trawiennych i żywych kultury bakteryjnych do suplementacji nie sprawi, że będzie można bezkarnie pochłaniać jedzenie – zdrowy rozsądek zawsze bowiem jest wskazany, ale zapewne pomoże przetrwać święta w lepszej kondycji psychofizycznej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.