Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co to jest body wrapping i czy to działa?

Co to jest body wrapping i czy to działa?
Owijanie ciała plastikową folią jest jednym z powracających trendów w odchudzaniu. To bardzo popularny zabieg, który jest promowany jako sposób na schudnięcie, zrzucenie wagi i ujędrnienie skóry. Czy skuteczność tej strategii ma jakiekolwiek uzasadnienie?

Czym jest body wrapping i co dzięki niemu mamy uzyskać?

Body wrapping to inaczej foliowanie, czyli owijanie ciała plastikową folią spożywczą. Ludzie stosują ten zabieg z nadzieją na pozbycie się z ciała toksyn, nadmiaru tkanki tłuszczowej, cellulitu, nadmiaru wody czy martwego naskórka. Najczęściej najpierw nakłada się krem rozgrzewający lub nawilżający na skórę, a potem owija się ciało folią. Osoby, które promują ten zabieg, zapewniają, że pomoże on zrzucić kilka kilogramów, wygładzić skórę, a nawet pozbyć się cellulitu w 30 do 90 minut. Brzmi pięknie, ale czy faktycznie tak jest?

Czy owijanie się folią jest skuteczne?

Jeśli myślisz, że aby pozbyć się wystającego brzuszka czy cellulitu z ud wystarczy owinąć się folią spożywczą, to niestety jesteś w błędzie. Twoja skóra będzie może chwilowo bardziej przyjemna w dotyku i gładka, ale kwestia utraty centymetrów jest dyskusyjna. Być może tuż po takim zabiegu brzuch wydaje się nieco szczuplejszy, ale jest to spowodowane odwodnieniem, a nie utratą tkanki tłuszczowej. Jest to efekt tymczasowy i w szybkim czasie po uzupełnieniu płynów, wrócisz do punktu wyjścia.

Co na ten temat mówią badania naukowe?

Nie ma badań potwierdzających skuteczności owijania się folią spożywczą w celu utraty tkanki tłuszczowej lub cellulitu. Co więcej, stosowanie wrappingu może mieć również skutki uboczne. O czym mowa?

Problemy ze skórą

Stosowane body wrappingu przez ponad 90 minut może zatykać pory, powodować infekcje bakteryjne lub grzybicze oraz wysypki skórne. Możesz też odwodnić się, ponieważ folia, stosowana jako okład na ciało, zatrzymuje ciepło, powodując nadmierne pocenie się i odwodnienie, co może powodować zawroty i bóle głowy oraz osłabienie.

Narażenie na szkodliwe substancje

Folia spożywcza jest wykonana z polichlorku winylu, który może w dłuższej perspektywie uszkadzać twoją skórę i powodować problemy zdrowotne. Wielu ekspertów uważa, że długotrwałe stosowanie polichlorku winylu może powodować alergię u wielu osób, ma wpływ na wątrobę, kości, śledzionę i nerki, a nawet może zwiększać ryzyko raka. Także nadmierny ucisk na żołądek i inne narządy z pewnością nie jest korzystny dla twojego zdrowia. Może powodować nudności, wymioty, biegunkę, zaparcia i inne problemy trawienne. Dodatkowo niektórzy eksperci twierdzą, że owijanie się folią w okolicach miejsc intymnych może powodować problemy z erekcją u mężczyzn.

Jak w takim razie mam schudnąć?

Jeśli planujesz schudnąć i ujędrnić brzuch lub inne partie ciała, to najlepszym rozwiązaniem jest po prostu odpowiednia dieta z ujemnym bilansem kalorycznym i regularna aktywność fizyczna. Zaplanuj taką aktywność fizyczną, która sprawi ci radość. Może to być bieganie, pływanie, jazda na rowerze albo — jako najlepsza opcja z możliwych — trening siłowy. Twoja skóra po zastosowaniu body wrappingu może być gładka i miękka, ale szanse na to, że po kilku sesjach takich okładów doświadczysz długotrwałej utraty wagi, są raczej żadne.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.