BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czynniki, które skutecznie niszczą motywację do pracy nad sylwetką

Przygotowanie skutecznego planu obejmującego zmianę nawyków żywieniowych i wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej może okazać się bezużyteczne, gdy w międzyczasie dopadnie nas poczucie rezygnacji, a zapał do walki z własnymi słabościami uleci gdzieś daleko… Często zapominamy, iż motywację łatwo jest stracić, a trudniej utrzymywać stale na wysokim poziomie. Warto zatem unikać sytuacji, które mogą znacznie osłabić zaangażowanie i przyczynić się do porzucenia planu ukierunkowanego na poprawę estetyki sylwetki. Oto najczęstsze przyczyny doprowadzające do „ostudzenia” zapału i sposoby na poradzenie sobie z nimi:

Toksyczni ludzie

Negatywne emocje, pesymistyczne usposobienie i niezbyt życzliwe nastawienie innych osób względem podjętych działań może znacznie zmniejszyć motywację. Walka z własnymi słabościami i błędnymi przyzwyczajeniami utrwalanymi przez lata jest na tyle trudna, iż wymaga wsparcia najbliższego otoczenia – rodziny i przyjaciół. Obecność jednostek złośliwych, zazdrosnych, niewierzących bądź wątpiących w sens całego przedsięwzięcia może okazać się nie do udźwignięcia. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej unikać kontaktów z jednostkami o toksycznym usposobieniu – zwłaszcza na samym początku zmagań albo chociaż znacznie je ograniczyć, otaczając się dla równowagi osobami o pozytywnym nastawieniu do ludzi i świata.

Brak właściwych wniosków z popełnionych błędów

Stagnacja, brak postępów i trzymanie się kurczowo jedynej i właściwej strategii działania mogą doprowadzić do frustracji i znacznego spadku zaangażowania – w wielu wypadkach także do powrotu do starych nawyków („bo nie ma przecież sensu się poświęcać, skoro i tak nie widać efektów”). Tymczasem zarówno planem treningowym, jak i żywieniowym można manipulować adekwatnie do potrzeb i możliwości organizmu, wpływając na szeroko pojętą skuteczność. Upieranie się na rozwiązania, które były optymalne dla kolegi, koleżanki lub które 10 lat temu pomogły uzyskać wymarzoną figurę, pozbawione jest większego sensu. Inna sprawa, iż należy dać sobie prawo do popełniania błędów – fakt, iż na imieninach u cioci zjedliśmy podwójną porcję sernika nie niweczy wszelkich starań o plażową sylwetkę. Zamiast się poddawać, warto pomyśleć, w jaki sposób można złagodzić skutki nieplanowanego łakomstwa (np. dodatkowym kwadransem aerobów).

Działanie wbrew własnym upodobaniom

Poświęcanie siebie i swoich preferencji w celu uzyskania robiących wrażenie efektów może na dłuższą metę być niezwykle szkodliwe dla motywacji. „Katowanie” się produktami żywnościowymi, które do tej pory uznawane były za niesmaczne wręcz niejadalne, w połączeniu z aktywnością fizyczną, niesprawiającą żadnej frajdy bardzo szybko osłabia zaangażowanie. Trudno jest robić coś totalnie wbrew sobie. Co nie oznacza, iż możliwe jest zrobienie formy, opierając menu na pizzy i oglądaniu telewizji… Warto jednak wybierać spośród zdrowej i nieprzetworzonej żywności te produkty, które odpowiadają gustom kulinarnym. Nie ma również sensu męczyć się na siłowni, skoro większą przyjemność czerpiemy z pływania czy jazdy na rowerze…

Brak spektakularnych efektów

Inwestując swój czas w gotowanie, selekcjonowanie wartościowych produktów żywnościowych oraz angażując się w aktywność fizyczną (np. kupując odpowiedni osprzęt) często spodziewamy się spektakularnych i szybkich efektów. Wiele osób, nie będąc zadowolonym z tempa postępów – po prostu rezygnuje z podjętych działań z poczuciem, że po prostu „inwestycja nie zwróciła się”. Warto w takiej chwili zweryfikować swoje podejście względem fizjologicznych ograniczeń ludzkiego organizmu oraz pomyśleć ile lat zajęło nam doprowadzenie się do aktualnego stanu sylwetki.

Podsumowanie

Nagłe zniechęcenie i poczucie rezygnacji w trakcie stosowania planów ukierunkowanych na poprawę estetyki sylwetki jest konsekwencją spadku motywacji. Aby nie zaprzepaścić dotychczasowych osiągnięć i nie odbierać sobie szansy na wypracowanie dalszych efektów należy unikać negatywnie i nieżyczliwie nastawionych osób, wyciągać konstruktywne wnioski z popełnionych błędów, a także realnie wyznaczać sobie cele.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.