Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy będąc na diecie mogę wypić bezcukrową colę?

Czy będąc na diecie mogę wypić bezcukrową colę?
Ze spożywaniem kolorowych płynów, w których cukier został zastąpiony syntetycznymi substancjami słodzącymi wiąże się wiele kontrowersji. Tak naprawdę istnieje sporo przeczących sobie wzajemnie teorii dotyczących wpływu konsumpcji bezcukrowych napojów na sylwetkę i efektywność zabiegów odchudzających. Niektórzy specjaliści otwarcie polecają zastępowanie nimi nafaszerowanych cukrem odpowiedników, inni przestrzegają, iż próby oszukania organizmu pustym, słodkim smakiem muszą skończyć się źle. Komu więc wierzyć? Czy odchudzając się można pozwolić sobie na puszkę pozbawionej cukru coli?

Słodziki i insulina – domniemana zależność

Zgodnie z jedną z popularnych teorii, już sama słodycz spożywanego pokarmu doprowadza do skomplikowanych reakcji hormonalnych w naszym organizmie, który czując słodki smak, przygotowuje się podobno na dostawy cukru. Głównymi hormonami zaangażowanym w ten proces regulacji gospodarki glukozowej są oczywiście insulina i glukagon. Tak więc wypicie bezcukrowej coli skutkować ma rzekomo wzrostem poziomu insuliny, co z kolei przy braku dowozu cukrów – doprowadza do obniżenia poziomu glukozy we krwi, a to natomiast powoduje nasilenie apetytu na słodkie. I tym samym próbując oszukać organizm puszką bezcukrowej coli kończymy i tak z paczką ciastek w ręku przed telewizorem… Straszne? Cóż, okazuje się, że nie do końca.

Dowody, a raczej ich brak

Na pierwszy rzut oka opisana powyżej prawidłowość wydaje się całkiem prawdopodobna i logiczna, jest tylko jeden istotny problem – nie udało się jej udowodnić w badaniach naukowych. Przeprowadzono sporo eksperymentów z zastosowaniem słodzików takich jak sukraloza, aspartam, sacharynian sodu czy acesulfam potasu i pomimo starań nie zaobserwowano, by ich spożycie powodowało reakcję ze strony hormonów takich jak insulina lub glukagon. Nie udało się też wykazać, by spożywanie produktów zawierających syntetyczne substancje słodzące doprowadzało do wzrostu łaknienia. Przynajmniej jeśli mówimy o badaniach z udziałem ludzi.

Podsumowanie

Wygląda na to, że osoby przestrzegające przed spożywaniem w czasie redukcji napojów, w których cukier zastąpiony został bezkalorycznymi słodzikami nie mają racji. Brak bowiem dowodów wskazujących, iż spożywanie napojów słodzonych syntetycznymi substancjami wpływa negatywnie na przebieg kuracji odchudzającej, a przeprowadzone badania wskazują wręcz, iż ich konsumpcja jest bezpieczna dla sylwetki. Oczywiście warto zachować umiar i zdrowy rozsądek, napoje tego typu są też często bezwartościowe, a niekiedy zawierają także substancje mogące niekorzystnie wpływać na zdrowie (konserwanty, barwniki). Szklanka bezcukrowej coli jednak wypita od czasu do czasu raczej nie jest grzechem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.