Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy hipnoza może pomóc schudnąć?

Czy hipnoza może pomóc schudnąć?
Pomysł przejścia w chwilowy stan nieświadomości, by obudzić się i być w stanie odmawiać sobie wszelkich kulinarnych zachcianek, brzmi zbyt dobrze, aby mógł być prawdziwy. Jednak biorąc pod uwagę, że hipnoza jest szeroko stosowana w celu przezwyciężenia fobii i zmiany niektórych zachowań, takich jak nadużywanie alkoholu lub tytoniu, można się zastanowić, czy nie pomoże nam ona także w wyregulowaniu apetytu i zrzuceniu kilku kilogramów.

Czym jest hipnoza?

Hipnoza to stan obejmujący zwiększoną uwagę i koncentrację, zmniejszoną świadomość otoczenia i zwiększoną reakcję na sugestię. Istnieją różne techniki hipnozy. Jedną z najczęstszych jest technika fiksacji oczu, która polega na utrzymywaniu wzroku na jasnym obiekcie, aż oczy stopniowo się zamkną. Kiedy wejdziesz w stan hipnozy, będziesz bardziej podatny na sugestie i na pozytywne zmiany w swoim zachowaniu. Jest to stan często opisywany jako zrelaksowany stan świadomości. W transie tym hipnotyzer poda werbalne sugestie, takie jak: „Kiedy się obudzisz, poczujesz się bardziej zmotywowany” lub „Nie będziesz pił alkoholu”. Niektórzy twierdzą, że hipnoza może pomóc odzyskać wyparte wspomnienia, leczyć alergie, uzależnienia oraz zmniejszać lęk i depresję.

Hipnoterapia może przyspieszyć utratę wagi

Oprócz potencjalnej zdolności do modyfikowania zachowania badania pokazują, że hipnoza może zwiększać utratę wagi. W jednym z nich 60 otyłych osób z bezdechem sennym otrzymało porady dietetyczne, hipnoterapię w celu zmniejszenia stresu lub hipnoterapię w celu zmniejszenia spożycia ilości kalorii. Po trzech miesiącach wszystkie grupy schudły w porównywalnych zakresach, jednak tylko grupa, która korzystała z hipnoterapii redukującej stres, była w stanie utrzymać nową masę ciała przez dłuższy czas.

W innym badaniu 109 osób przeszło leczenie behawioralne w celu utraty wagi. Jedna grupa korzystała z hipnozy, a druga nie. Po dwóch latach grupa hipnoterapeutyczna nadal traciła na wadze, podczas gdy grupa kontrolna wykazywała znacznie mniej korzystnych zmian w zakresie masy i składu ciała. Analiza kilku kolejnych badań wykazała, że dodanie hipnozy do poznawczo-behawioralnego leczenia redukcji masy ciała spowodowało prawie dwukrotnie większą utratę masy ciała. Mimo to badania nad potencjalnym wpływem hipnozy na utratę wagi są ograniczone. Potrzebne są kolejne, aby sprawdzić, w jaki sposób hipnoza może korzystnie wpłynąć na kontrolę wagi.

Hipnozę należy łączyć z innymi metodami odchudzania

Istnieje niewiele badań dotyczących wpływu samej hipnozy na utratę wagi. Ponadto wyniki mogą być zniekształcone przez różne błędy metodologii. W większości badań, które wykazały pozytywny wpływ hipnozy na utratę wagi, zastosowano ją w połączeniu z programem kontroli wagi (z poradami dietetycznymi lub leczeniem behawioralnym).

Hipnoza może nie działać na wszystkich

Badania pokazują, że niektóre osoby mogą być bardziej podatne na skutki hipnozy, a inne mniej. Okazuje się, że pierwsza z grup posiada pewne cechy osobowości, m.in. wytrwałość, bezinteresowność i otwartość na zmiany.

Podsumowanie 

Hipnoterapia nie jest gwarantowanym rozwiązaniem
chociaż w niektórych badaniach wykazano, że zwiększa ona utratę wagi, nie należy jej postrzegać jako samodzielnego leczenia lub magicznego lekarstwa na utratę nadprogramowych kilogramów. W rzeczywistości większość badań, które wykazały korzyści z hipnozy, wykorzystywały ją jako dodatek do leczenia behawioralnego lub programu kontroli wagi. Hipnoza powinna być używana jako narzędzie pomagające modyfikować pewne zachowania, które mogą przyczyniać się do przybierania na wadze. Niezmiennie należy włożyć dodatkowy czas i wysiłek, aby osiągać wyniki.
Jedz więcej owoców i warzyw, zmniejsz spożycie przetworzonej żywności i cukru oraz uprawiaj regularnie sport, aby zrzucić kilogramy — z pomocą lub bez hipnozy.

Źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/4779726/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9539198/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3973038/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8698945/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2764526/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5388343/ https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-1-4684-3974-8_10 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23026956/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17444365

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.