Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy suszone owoce tuczą?

Czy suszone owoce tuczą?
Suszone owoce są świetną przekąską i mogą być uzupełnieniem diety w mikroelementy. Owoce przeważnie suszone są na słońcu lub w suszarkach, co pozbawia je zawartości wody i sprawia, że są bardziej aromatyczne i mogą być dłużej przechowywane.

Suszone owoce, po które najczęściej sięgamy, to żurawina, rodzynki, morele, figi i daktyle. Owoce w tej postaci zawierają mniej wody, przez co koncentrują więcej składników odżywczych w mniejszej objętości, jednak mają znacznie więcej kalorii w porównaniu ze świeżymi owocami. Jedna szklanka mieszanki suszonych owoców może zawierać nawet 480 kcal a w nich 112 gramów węglowodanów.

Czy więc suszone owoce tuczą?

Cukier zawarty w suszonych owocach jest naturalny, jednak nadal może przyczyniać się do zwiększenia wagi. Suszone owoce przeważnie zawierają 38%–66% cukrów prostych, przez co spożywanie ich w dużej ilości może przyczynić się do przybierania na wadze. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze suszonych owoców?

Zawsze sprawdzaj etykietę, zwracając uwagę, czy owoce nie są dodatkowo słodzone lub solone. 

Owoce powinny być także w 100% naturalne tzn. bez dodatku konserwantów. Należy jednak pamiętać, że mimo iż jakiś produkt jest naturalny i roślinny, to nie oznacza, że można go spożywać bez ograniczeń. Jeśli przekroczymy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, to nadmiar energii z pewnością odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. Suszone owoce są dobrym wyborem, ale kluczem jak zawsze jest umiar. 

Podsumowanie

Suszone owoce mogą pomóc w spożyciu zalecanej dziennej ilości błonnika, witamin i minerałów. Należy jednak pamiętać, że ze względu na ich rozmiar łatwiej możemy się zapomnieć, zjadając większą porcję, a zbyt dużo cukru może przyczynić się do zwiększenia masy ciała oraz problemów zdrowotnych. Amerykańskie stowarzyszenie FDA zaleca spożywanie do 40 gramów suszonych owoców dziennie. 

Źródła: https://www.webmd.com/diet/dried-fruit-is-it-good-for-you https://www.nuturally.com/magazine/en/much-nuts-and-dried-fruit-should-be-eaten-day/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.