Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy trening z małymi ciężarami ma sens?

Czy trening z małymi ciężarami ma sens?
Kiedy mówimy o treningu siłowym, którego celem jest budowa mięśni, to w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl trening z dużym obciążeniem, gdzie wykonujemy powtórzenia aż do tak zwanego odcięcia. W ten sposób tworzą się mikrouszkodzenia na włóknach mięśniowych, które w konsekwencji prowadzą do wzrostu mięśni.

Gdy trenujemy niemal codziennie, to praca z dużymi obciążeniami i za każdym razem do granic możliwości może być bardzo obciążająca. Postępujące zmęczenie, coraz mniejszy progres, mogą wpłynąć na niechęć do treningów. Takie wypalenie nie przyniesie niczego dobrego, a już z pewnością możemy zapomnieć o efektach.

Co zatem zrobić z tym fantem? Dodać trening z małym obciążeniem? Jednak pojawia się pytanie, czy to w ogóle ma sens i czy da jakiekolwiek efekty... 

Zalety treningu z małymi ciężarami

Choć podnoszenie małych obciążeń nie daje tak silnych bodźców mięśniom, nie powoduje silnego stresu, by móc je rozbudowywać, to nie oznacza to, że taki trening jest bezwartościowy i nie przynosi żadnych korzyści.

Kiedy pracujesz na małych obciążeniach, możesz wykonać więcej powtórzeń, możesz je robić dynamiczniej, czyli czerpać nieco korzyści płynących z treningu wytrzymałościowego. Jeżeli minimalizujesz przerwy między ćwiczeniami, zaobserwujesz wzrost tętna, a więc wykonasz trening sercowo-naczyniowy, a także spalisz więcej kalorii.

Inną zaletą treningu z małymi obciążeniami jest możliwość skoncentrowania się na przebiegu ruchu, na jego technice. Pracując na dużych obciążeniach nie jesteś zwolniony z pilnowania techniki, ale często walcząc o jeszcze jedno powtórzenie, naginasz technikę dla osiągnięcia wyniku. A konsekwencje mogą być różne. Istnieje wiele ćwiczeń, gdzie praca z dużym obciążeniem jest, można by powiedzieć, wygodniejsza, daje większą pewność ruchu i wręcz wymusza prawidłową technikę, ale czym innym jest praca z obciążeniem sama w sobie, a czym innym walka o jeszcze jedno powtórzenie. Wykonanie raz na jakiś czas treningu z małymi ciężarami na pewno nie zaszkodzi, a pomoże dopracować ruchy, co z pewnością zapunktuje w kolejnych treningach, również w tych z ciężarami.

Lżejsze treningi to też pewnego rodzaju forma odpoczynku, zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Taki "odpoczynek" może wpłynąć na większą motywację do kolejnych wyzwań. Może się okazać, że dzięki niemu będzie większy progres. 

Połącz trening siłowy z interwałami

Jeżeli zależy Ci na większym spalaniu kalorii, możesz połączyć lekki trening siłowy z interwałami. Aby to zrobić, wykonaj obwód składający się z ćwiczeń wzmacniających, a następnie 2-3 minut aktywności typu cardio. Następnie wykonaj kolejny obwód i ponownie wejdź w tryb cardio. Taki rozkład powtarzasz aż do wykonania wszystkich zaplanowanych serii. Jeżeli skupisz się w obwodach na konkretnej partii wówczas i tak stymulujesz ją na tyle dużo, że nadal możesz rozwijać mięśnie. Nie jest to więc czas stracony.

Podsumowanie

Duże ciężary budują mięśnie, małe obciążenia poprawiają ich wytrzymałość i pomagają lepiej zapanować nad techniką. Każdy rodzaj treningu przynosi korzyści i w różnych etapach treningowych można je wykorzystać na rzecz poprawy własnej formy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.