Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy warto się odchudzać? Czy prawidłowa waga to tylko wygląd?

Czy warto się odchudzać? Czy prawidłowa waga to tylko wygląd?
Odchudzanie nie jest łatwym procesem i wymaga od nas zaangażowania i samodyscypliny. Jeśli masz nadwagę lub otyłość, warto pozbyć się dodatkowych kilogramów przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Zrzucenie już zaledwie 5-10% masy ciała może poprawić Twój ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych takich jak choroby sercowo-naczyniowe czy cukrzyca. Jakie jeszcze korzyści ma dla Ciebie redukcja wagi?

Masz więcej energii

Osoby z niższą wagą, mają więcej energii i jest to jedna z pierwszych rzeczy, którą zauważają ludzie, gdy zaczynają gubić kilogramy. Wykazano, że całkowita ilość energii zużywana na utrzymanie podstawowych funkcji życiowych organizmu jak np. oddychanie czy praca serca, zmniejsza się, gdy dana osoba traci na wadze. Jeśli ważysz mniej, łatwiej też jest Ci się poruszać, ćwiczyć czy nawet schylać.

Zmniejszasz ryzyko wystąpienia raka

Nadwagę i otyłość powiązano ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kilku rodzajów nowotworów. Chociaż naukowcy nadal próbują ustalić dokładny związek pomiędzy nadwagą a rakiem, to wydaje się, że nadmierna masa ciała może zwiększać to ryzyko ze względu na wystąpienie stanów zapalnych czy wpływu otyłości na gospodarkę hormonalną.

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że utrata masy ciała może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka, takich jak rak piersi czy endometrium.

Masz lepszy nastrój

Aktywność fizyczna powoduje wzrost hormonów szczęścia, czyli endorfin. Redukują one stres, poprawiają nastrój i to dzięki nim czujemy się szczęśliwi. Istnieje też zależność między otyłością a depresją. Jedno z badań wykazało, że osoby, które straciły na wadze, doświadczały mniej objawów depresyjnych.

Twój sen może być lepszy

Mając sporą nadwagę, jesteś narażony na ryzyko rozwoju bezdechu sennego oraz zaburzenia oddychania, które powodują częściowe lub całkowite zapadnięcie się dróg oddechowych podczas snu. Złogi tłuszczu na szyi mogą bowiem blokować drogi oddechowe i zakłócać Twój sen.

Wykazano też związek pomiędzy nadwagą i utratą tkanki tłuszczowej z poprawą jakości snu. Badane osoby miały lepszą jakość snu, a co za tym idzie lepsze samopoczucie i więcej energii w ciągu dnia.

Możesz zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę

Jeśli starasz się z partnerem zajść w ciążę, ale borykasz się Ty albo Twój partner z otyłością, to utrata wagi może zwiększyć Wasze szanse na poczęcie. Wykazano, że nadwaga i otyłość mogą wpływać na płodność.

Niestety, ale większa waga idzie często w parze z insulinoopornością czy zespołem policystycznych jajników (PCOS), które mają wpływ na możliwość zapłodnienia i implantacji zarodka.

Wzrasta Twoja samoocena

Utrata wagi ma także niewątpliwie wpływ na Twoją samoocenę. Zazwyczaj od tego się zaczyna nasza przygoda z aktywnością fizyczną- od chęci wyglądania lepiej i szczuplej.

Nie zapominajmy o tym, że każdy z nas ma inną genetykę i nie zawsze uda się wyglądać tak, jak nasz idol czy idolka, a jeśli tak, to może wiązać się to z niezbyt zdrowym podejściem do odchudzania. Ważne, żeby w procesie odchudzania się nie zatracić i realnie, pozytywnie spojrzeć na siebie w lustrze.

Podsumowanie

Redukcja wagi ma dla Ciebie wiele potencjalnych korzyści. Możesz zyskać więcej energii, poprawić jakość snu, swoją płodność oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych czy wystąpienia raka. Utrata masy ciała może być korzystna także dla Twojego zdrowia psychicznego.

Źródła: https://www.nhlbi.nih.gov/sites/default/files/media/docs/obesity-evidence-review.pdf https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/oby.22373 https://www.cancer.org/healthy/cancer-causes/diet-physical-activity/body-weight-and-cancer-risk/effects.html https://www.nature.com/articles/s41366-020-00728-8

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.