Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Schudnij, a zwiększysz szanse na awans i podwyżkę

Schudnij, a zwiększysz szanse na awans i podwyżkę
O tym, że pozbycie się nadprogramowych kilogramów sprzyja zarówno polepszeniu stanu zdrowia i samopoczucia i poprawie estetyki sylwetki wiadomo od dawna. Istnieją jednak dowody na to, że efektywnie przeprowadzona kuracja odchudzająca może nieść za sobą także… korzyści materialne! Ta intrygująca zależność znalazła potwierdzenie w badaniach naukowych!

Ważysz więcej – zarabiasz mniej

Zarówno dane źródłowe jak i opinie samych pracowników wskazują, że wysokość pensji bardzo często zależy nie tylko od kompetencji i umiejętności negocjacyjnych, ale również od wyglądu. Na nasz wygląd tymczasem składa się szereg czynników z których bardzo istotne znaczenie ma masa ciała. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Padwie wykazały, że stosunkowo niewielka nadwaga może  obniżyć zarobki o 1,8% u kobiet i o 3,3% u mężczyzn. Różnice w zarobkach pomiędzy osobami otyłymi i osobami o prawidłowej masie ciała mogą przekraczać 20%. Mówimy oczywiście cały czas o jednostkach o tych samych kompetencjach i pracujących na tych samych stanowiskach pracy. Dodajmy do tego jeszcze fakt, iż nadwaga i otyłość stanowić mogą utrudnić awans zawodowy, a okaże się że nadmierna masa ciała stanowić może naprawdę dotkliwy problem o skomplikowanej naturze i wielopłaszczyznowych konsekwencjach.

Sprawiedliwe czy nie?

Niezaprzeczalnym faktem jest, że w przypadku znacznej części zawodów masa ciała nie jest wyznacznikiem kompetencji. Uzależnianie więc od niej wielkości zarobków pracowników czy też możliwości awansu wydaje się krzywdzące i niesprawiedliwe, a wręcz kuriozalne. Z drugiej strony jednak należy pamiętać, że otyłość (w mniejszym stopniu nadwaga), sprzyjać może rozwojowi wielu innych chorób zwiększając ryzyko absencji z powodów zdrowotnych, co z punktu widzenia pracodawcy stanowi element ryzyka.  Poza tym są też takie branże, w których szczupła sylwetka może być ewidentnym atutem, a nadmierna masa ciała – zbędnym balastem, który utrudnia wykonywanie danej profesji i mam tu na myśli nie tylko specyficzne wymogi modelingu, ale także wielu innych zawodów, zwłaszcza tych gdzie wymagana jest wysoka sprawność i dobra kondycja fizyczna.

Wnioski

Niezależnie jednak od tego czy opisana tutaj zależność jest przejawem dyskryminacji, czy też może wynika z prostej z tego, iż nadmierna masa ciała stanowi czynnik zmniejszającym produktywność, to warto mieć na uwadze, że jest ona faktem, z którym nie da się polemizować. Warto wiec pamiętać, że jedynym słusznym rozwiązaniem pozwalającym ustrzec się negatywnych skutków nadwagi i otyłości jest po prostu zmniejszenie nadmiernej masy ciała. Oprócz poprawy stanu zdrowia, estetyki sylwetki i podniesienia poczucia własnej wartości okazać się może, że pozbywając się nadmiarowych kilogramów zyskać można jednocześnie szersze perspektywy w rozwoju zawodowym.

W artykule mówimy o: Odchudzanie