Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Schudnij, a zwiększysz szanse na awans i podwyżkę

O tym, że pozbycie się nadprogramowych kilogramów sprzyja zarówno polepszeniu stanu zdrowia i samopoczucia i poprawie estetyki sylwetki wiadomo od dawna. Istnieją jednak dowody na to, że efektywnie przeprowadzona kuracja odchudzająca może nieść za sobą także… korzyści materialne! Ta intrygująca zależność znalazła potwierdzenie w badaniach naukowych!

Ważysz więcej – zarabiasz mniej

Zarówno dane źródłowe jak i opinie samych pracowników wskazują, że wysokość pensji bardzo często zależy nie tylko od kompetencji i umiejętności negocjacyjnych, ale również od wyglądu. Na nasz wygląd tymczasem składa się szereg czynników z których bardzo istotne znaczenie ma masa ciała. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Padwie wykazały, że stosunkowo niewielka nadwaga może  obniżyć zarobki o 1,8% u kobiet i o 3,3% u mężczyzn. Różnice w zarobkach pomiędzy osobami otyłymi i osobami o prawidłowej masie ciała mogą przekraczać 20%. Mówimy oczywiście cały czas o jednostkach o tych samych kompetencjach i pracujących na tych samych stanowiskach pracy. Dodajmy do tego jeszcze fakt, iż nadwaga i otyłość stanowić mogą utrudnić awans zawodowy, a okaże się że nadmierna masa ciała stanowić może naprawdę dotkliwy problem o skomplikowanej naturze i wielopłaszczyznowych konsekwencjach.

Sprawiedliwe czy nie?

Niezaprzeczalnym faktem jest, że w przypadku znacznej części zawodów masa ciała nie jest wyznacznikiem kompetencji. Uzależnianie więc od niej wielkości zarobków pracowników czy też możliwości awansu wydaje się krzywdzące i niesprawiedliwe, a wręcz kuriozalne. Z drugiej strony jednak należy pamiętać, że otyłość (w mniejszym stopniu nadwaga), sprzyjać może rozwojowi wielu innych chorób zwiększając ryzyko absencji z powodów zdrowotnych, co z punktu widzenia pracodawcy stanowi element ryzyka.  Poza tym są też takie branże, w których szczupła sylwetka może być ewidentnym atutem, a nadmierna masa ciała – zbędnym balastem, który utrudnia wykonywanie danej profesji i mam tu na myśli nie tylko specyficzne wymogi modelingu, ale także wielu innych zawodów, zwłaszcza tych gdzie wymagana jest wysoka sprawność i dobra kondycja fizyczna.

Wnioski

Niezależnie jednak od tego czy opisana tutaj zależność jest przejawem dyskryminacji, czy też może wynika z prostej z tego, iż nadmierna masa ciała stanowi czynnik zmniejszającym produktywność, to warto mieć na uwadze, że jest ona faktem, z którym nie da się polemizować. Warto wiec pamiętać, że jedynym słusznym rozwiązaniem pozwalającym ustrzec się negatywnych skutków nadwagi i otyłości jest po prostu zmniejszenie nadmiernej masy ciała. Oprócz poprawy stanu zdrowia, estetyki sylwetki i podniesienia poczucia własnej wartości okazać się może, że pozbywając się nadmiarowych kilogramów zyskać można jednocześnie szersze perspektywy w rozwoju zawodowym.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.