Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto wyłączyć telewizor? 3 zaskakujące powody

Dlaczego warto wyłączyć telewizor? 3 zaskakujące powody
Telewizor w większości polskich domów stanowi niemal najważniejszy mebel w mieszkaniu – prawie zawsze jest pięknie wyeksponowany, trudno więc obok niego przejść obojętnie. Choć współcześnie nieodłącznym elementem egzystencji jest pośpiech, to okazuje się, że czas na oglądanie telewizji zawsze uda się wygospodarować, kosztem aktywności fizycznej lub choćby spaceru.

Oczywiście nie będę namawiał nikogo do wyrzucenia telewizora przez okno, chciałbym jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, z których być może nie zdajesz sobie sprawy. Oglądanie telewizji w zbyt dużych ilościach negatywnie wpływa na Twoje zdrowie, co potwierdzają liczne badania i obserwacje naukowców.

Nieświadome jedzenie

Koncentrowanie uwagi na filmie podczas spożywania posiłków sprawia, iż przywiązujemy mniejszą uwagę do tego co jemy i ile jemy. W konsekwencji częściej sięgamy po niezdrowe, łatwo dostępne przekąski (szkoda nam czasu na przygotowywanie wartościowego jedzenia, w obawie, że film się skończy). Dlatego też osoby, które godzinami przesiadują przed telewizorem są znacznie bardziej narażone na posiadanie nadwagi czy otyłości – w przeciwieństwie do osób oglądających telewizję jedynie okazjonalnie.

Zmniejszenie płodności

Jakość męskiego nasienia na przestrzeni ostatnich lat sukcesywnie się pogarsza. Niewiadomo dokładnie jaka jest przyczyna tego globalnego problemu, co ciekawe jednak, obwinia się między innymi siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Ostatnio opublikowane badanie w British Journal of Sports Medicine wskazuje na pewną prawidłowość: młodzi zdrowi mężczyźni oglądający telewizję minimum 20 godzin tygodniowo posiadają prawie połowę mniej plemników od mężczyzn, którzy spędzają znacznie mniej czasu przed włączonym telewizorem.

Depresja

Przesiadywanie do późna w nocy przed telewizorem (lub komputerem!) może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji. Badania na modelu zwierzęcym wykazały, że eksponowanie na sztuczne światło wywołuje istotne zmiany w hipokampie - podobne do zmian występujących u chorych właśnie na depresję. Dodatkowo przypuszcza się, iż chorobie tej dodatkowo sprzyja również wielozadaniowość (np. jednoczesne oglądanie telewizji i granie w gry komputerowe). Badania naukowe potwierdziły, iż kobiety oglądające telewizję minimum 3 godziny dziennie są 13% bardziej narażone na rozwój depresji lub dolegliwości takich jak: pogorszenie samopoczucia, uczucie bezradności czy spadek samooceny.

Podsumowanie

Telewizor to nie tylko popularny złodziej cennego czasu, to także przyczyna pogorszenia stanu zdrowia. Przesiadywanie godzinami przed migającym ekranem może niekorzystnie wpływać na płodność, samopoczucie, a także przyczyniać się do gromadzenia zbędnych kilogramów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.