Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Dlaczego warto wyłączyć telewizor? 3 zaskakujące powody!

Dlaczego warto wyłączyć telewizor? 3 zaskakujące powody!
Telewizor w większości polskich domów stanowi niemal najważniejszy mebel w mieszkaniu – prawie zawsze jest pięknie wyeksponowany, trudno więc obok niego przejść obojętnie. Choć współcześnie nieodłącznym elementem egzystencji jest pośpiech, to okazuje się, że czas na oglądanie telewizji zawsze uda się wygospodarować, kosztem aktywności fizycznej lub choćby spaceru.

Oczywiście nie będę namawiał nikogo do wyrzucenia telewizora przez okno, chciałbym jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, z których być może nie zdajesz sobie sprawy. Oglądanie telewizji  w zbyt dużych ilościach negatywnie wpływa na Twoje zdrowie, co potwierdzają liczne badania i obserwacje  naukowców.

Nieświadome jedzenie – koncentrowanie uwagi  na filmie podczas spożywania  posiłków sprawia, iż przywiązujemy mniejszą uwagę do tego co jemy i ile jemy. W konsekwencji częściej sięgamy po niezdrowe, łatwo dostępne przekąski (szkoda nam czasu na przygotowywanie wartościowego jedzenia, w obawie, że film się skończy). Dlatego też osoby, które godzinami przesiadują przed telewizorem są znacznie bardziej narażone na posiadanie nadwagi czy otyłości – w przeciwieństwie do osób oglądających telewizję jedynie okazjonalnie.

Zmniejszenie płodności -  jakość męskiego nasienia na przestrzeni ostatnich lat sukcesywnie się pogarsza. Niewiadomo dokładnie jaka jest przyczyna tego globalnego problemu, co ciekawe jednak obwinia się między innymi siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Ostatnio opublikowane badanie w British Journal of Sports Medicine  wskazuje na pewną prawidłowość:  młodzi zdrowi mężczyźni oglądający telewizję minimum 20 godzin tygodniowo posiadają prawie połowę mniej plemników od mężczyzn, którzy spędzają znacznie mniej czasu przed włączonym telewizorem.

Depresja – przesiadywanie do późna w nocy przed telewizorem (lub komputerem!) może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji. Badania na modelu zwierzęcym wykazały, że eksponowanie na sztuczne światło wywołuje  istotne zmiany w hipokampie - podobne do zmian występujących u chorych właśnie na depresję. Dodatkowo przypuszcza się, iż chorobie tej dodatkowo sprzyja również wielozadaniowość (np. jednoczesne oglądanie telewizji i granie w gry komputerowe). Badania naukowe potwierdziły, iż kobiety oglądające telewizję minimum 3 godziny dziennie są 13% bardziej narażone na rozwój depresji lub dolegliwości takich jak: pogorszenie samopoczucia, uczucie bezradności czy spadek samooceny.

Podsumowanie

Telewizor to nie tylko popularny złodziej cennego czasu, to także przyczyna pogorszenia stanu zdrowia. Przesiadywanie godzinami przed migającym ekranem może niekorzystnie wpływać na płodność, samopoczucie, a także przyczyniać się do gromadzenia zbędnych kilogramów.