Tym bardziej cieszy widok przepełnionych klubów fitness czy ścieżek rowerowych. Nie da się ukryć, że taka jest teraz „moda”. W ostatnich latach rozwinęło się w Polsce wiele sieci klubów sportowych, w których posiada się członkostwo np. na rok i pomimo wielu negatywnych opinii na temat umów jakie trzeba zawrzeć, cieszą się one sporą popularnością. Wynika to między innymi z potrzeby poczucia przynależności do społeczności, ale jest to zapewne tylko jeden z czynników.
Niezależnie od tego czy chodzenie do klubu jest modne czy nie, zwykle podejmujemy się aktywności w celu poprawy swojej sylwetki, zdrowia i ogólnego samopoczucia. Pytanie co jest lepsze? Zajęcia grupowe fitness czy trening na siłowni?
Fitness
Zajęcia fitness to pojęcie bardzo ogólne. Istnieje wiele rodzajów, zaczynając od klasycznych zajęć wzmacniających skupiających się głównie na pośladkach, udach i brzuchu, ogólnorozwojowych – łączących w swojej formie zarówno ćwiczenia wzmacniające statyczne jak i dynamiczne, choreograficzne, prozdrowotne takie jak Pilates, zdrowy kręgosłup czy stretching i wiele innych.
Zaletą zajęć fitness jest ich różnorodność – każdy znajdzie coś dla siebie i rosnąca w grupie wzajemna motywacja „wszyscy robią to i ja dam radę”. Osoby nieśmiałe będą się czuły bardziej komfortowo w grupie niż sam na sam ze sztangą na siłowni, gdzie w ich mniemaniu wszystkie oczy są zwrócone na nie. Wprawne oko instruktora fitness i tak dojrzy każdego uczestnika zajęć, ale poczucie własnej strefy komfortu pozostaje.
Zwolennicy treningów personalnych powiedzą, że zajęcia grupowe nie przyniosą takich efektów jak trening indywidualny. Jest w tym trochę racji, ponieważ ćwicząc z trenerem wykonujemy ćwiczenia adekwatne do naszych potrzeb i naszych celów. Zakres ruchu oraz obciążenia dopasowane są do naszych indywidualnych możliwości. Na zajęciach grupowych cel treningu jest ogólny dla całej grupy – dlatego też jest podział na rodzaje zajęć, aby chociaż uśrednić priorytet. Wynika to z tego, że w sytuacji, gdy na sali jest 20 osób to każda z nich jest inna. Różnią się wiekiem, wzrostem, wagą, formą, stanem zdrowia itp. Niemożliwe jest aby jeden instruktor w ciągu ledwo 60 minut poprowadził trening dopasowany do każdej z tych osób. Nie znaczy to jednak, że zajęcia fitness nie przynoszą żadnych efektów. Zawsze lepiej korzystać z takiej formy ruchu niż żadnej. Osoba początkująca odnotuje postępy, lepsze samopoczucie i lepszą kondycję. Z czasem jednak będzie można zauważyć adaptację do wysiłku i same zajęcia, na których wykonujemy cały czas podobne treningi będą już za mało wymagające.
Kolejnym istotnym elementem działającym na korzyść treningu indywidualnego jest nauka i pilnowanie techniki. Mając trenera tylko dla siebie skupia on całą swoją uwagę na nas i koryguje nasze błędy. Na zajęciach fitness instruktor musi spojrzeć na całą grupę globalnie i wychwycić najczęściej wykonywane błędy i te co mogą przynieść najbardziej negatywne konsekwencje. Dużo też zależy od wprawy instruktora, ale z reguły nie da się na jednych zajęciach skorygować wszystkich błędów. Kolejny aspekt to nastrój i energetyka zajęć, którą buduje instruktor. Uczestnicy zajęć przychodzą nie tylko poćwiczyć, spalić kalorie, ale też zrelaksować się po całym dniu pracy, oderwać od codziennych obowiązków, wyłączyć myślenie. Duże narzucanie dyscypliny i skupianie się tylko i wyłącznie na szczegółach dotyczących techniki, choć jest bardzo ważne to jednak może zniechęcić. Trening fitness jest poniekąd rozrywką stąd takie, a nie inne podejście. Bardzo ważne jednak jest by poprzez formę rozrywki i przyjemnej aktywności edukować ćwiczących – uświadamiać jak ważna jest rozgrzewka, poprawna technika ćwiczeń, progresja.