Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jaka jest różnica pomiędzy nadwagą a otyłością?

Jaka jest różnica pomiędzy nadwagą a otyłością?
Nadmierna masa ciała jest jednym z najczęściej występujących problemów związanych bezpośrednio z niewłaściwym trybem życia. Stanowi nie tylko defekt natury estetycznej, ale prowadzić może również do rozmaitych komplikacji zdrowotnych, w tym także takich, które stanowią zagrożenie dla życia. W odniesieniu do problemu nadmiernej masy ciała używa się terminów: „nadwaga” i „otyłość”. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy są one tożsame, czy też może różnią się między sobą znaczeniem, a jeśli tak – to jaki sens się w nich kryje…

Częste mylenie pojęć

W ostatnich czasach można spotkać się z rosnącym zainteresowaniem odnalezieniem skutecznych sposobów na poradzenie sobie z nadmierną masą ciała. W mediach na każdym kroku natknąć się można na rozmaite opracowania i porady dotyczące tego jak pozbyć się nadmiarowych centymetrów i kilogramów. W kontekście do tego typu zagadnień używa się zazwyczaj fachowych terminów klasyfikujących, takich jak „nadwaga” i „otyłość”. Chociaż pojęcia te stosowane bywają zamiennie, to warto wiedzieć, że znaczeniem nie są ze sobą tożsame, a istnieje pomiędzy nimi pewna różnica, albo raczej – granica. Oba terminy odnoszą się do nadmiernej masy ciała, przy czym dotyczą innej skali problemu i wiążą się z innymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Czym jest nadwaga?

Pojęcie nadwagi dotyczy stanu, w którym poziom tkanki tłuszczowej przekracza wartości uznawane za optymalne dla zdrowia. Nadwaga nie jest chorobą, a specyficznym stanem, który można sklasyfikować jako „przedchorobowy”, często bowiem zdarza się, że prowadzi ona do rozwoju otyłości. U osób z nadwagą można zaobserwować pewne nieprawidłowości w obrębie gospodarki metabolicznej, przy czym zależność pomiędzy nimi a nadmierną masą ciała wydaje się być dwukierunkowa. Z jednej strony nieprawidłowy dobór jakościowy produktów żywnościowych zaburza mechanizmy kontroli poboru pokarmu i wydatkowania energii, z drugiej – owe nieprawidłowości doprowadzają do przejadania się i dalszego gromadzenia tłuszczu w ustroju. Zgodnie z ogólnie przyjętą klasyfikacją nadwagę stwierdza się gdy wskaźnik BMI mieści się w przedziale od 25 do 30 jednostek. Oczywiście wyjątkiem są tutaj sportowcy i osoby bardzo aktywne fizycznie, z wysoko rozwiniętą muskulaturą.

Czym jest otyłość? 

Otyłość w przeciwieństwie do nadwagi jest chorobą klasyfikowaną jako choroba przewlekła, powiązana z patologicznym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w ustroju, której ilość przekracza jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne układów i narządów. Dodatkowo otyłość prowadzi zazwyczaj do rozwoju innych, groźnych chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, dna moczanowa, dysfunkcje aparatu ruchu (zmiany zwyrodnieniowe). Łącznie wyróżnia się około czterdziestu jednostek chorobowych, których występowanie może być powiązane ze współistnieniem otyłości. Zgodnie z przyjętymi standardami otyłość stwierdza się gdy wartość BMI przekracza 30 jednostek, przy czym przy przekroczeniu progu 40 jednostek mówi się o otyłości skrajnej, stanowiącej zagrożenie dla życia.

Podsumowanie

Chociaż terminy nadwaga i otyłość używane są często zamiennie to mają inne znaczenie. Oba pojęcia odnoszą się do problemu nadmiernej masy ciała, jednak klasyfikują różną skalę problemu. Nadwaga dotyczy stanu, w którym poziom tkanki tłuszczowej jest wyższa niż wartości optymalne, a otyłość pojawia się wtedy gdy ilość zgromadzonego tłuszczu przekracza zdolności adaptacyjne organizmu i prowadzi do postępującej degrengolady zdrowotnej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.