Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jedz jajka i chudnij

Jedz jajka i chudnij
Jaja w diecie odchudzającej – czyż to nie brzmi kuriozalnie? Przecież jaja stanową obfite źródło zapychającego tętnice cholesterolu i tłuszczu! Cóż, jak się okazuje obiegowe teorie na temat tego jaki produkt do jakich celów się nadaje niekoniecznie muszą być prawdziwe. Prawda jest taka, że jaja stanowić mogą cenny składnik diety odchudzającej, i to z wielu powodów, o których zaraz się przekonasz.

Co siedzi w jajku?

Chociaż jajka kojarzą się głównie z cholesterolem i tłuszczem, to postrzeganie ich jedynie przez pryzmat tych dwóch składników jest co najmniej krzywdzące. Śniadanie składające się z czterech jaj dostarcza około 350 kcal, w tym niemal 30 g protein, 25 g tłuszczu (w tym głównie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych) przy jednocześnie śladowych ilościach węglowodanów. Czterojajeczne śniadanie pozwala pokryć 25% dziennego zapotrzebowania na witaminę A, 20% zapotrzebowania na witaminę, ponad 10% zapotrzebowania na witaminę E, a także 50% na witaminę B12, 17% na witaminę B6 oraz 30 - 35% odpowiednio na kwas foliowy i kwas pantotenowy.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku składników mineralnych: wapń - 13% zapotrzebowania, żelazo - 25% (mężczyźni), potas i miedź po 10%, cynk 18%, selen – ponad 100%. Dodajmy do tego jeszcze obecność choliny (około 600 mg), bioaktywnych peptydów obniżających ciśnienie krwi, lizozymu działającego przeciwdrobnoustrojowo i okazuje się, że jaja stanowią prawdziwą bombę odżywczą. Dodajmy do tego porcję warzyw (ok. 120 – 200 g), a uzupełnimy posiłek o witaminę oraz dawkę potasu i błonnika.

Odchudzające właściwości jajek

Jeśli chcesz schudnąć musisz jeść. Tak – to prawda. Twój organizm musi mieć siłę do tego by podołać wyzwaniom jakie przed nim stawiasz. Ważne jest jednak to by starannie dobierać pokarmy, starając się bazować na takich, które dostarczają nie tylko energii, ale również składników o charakterze nieenergetycznym, a przy okazji takich, które sycą. Jaja, jak wskazałem powyżej stanowią cenne źródło witamin i składników mineralnych, których często brakuje w diecie redukcyjnej i których deficyt może negatywnie odbijać się na przebiegu wielu procesów metabolicznych.

Jaja są także źródłem wysokojakościowego białka, posiadającego właściwości termogenne (zwiększa wydatkowanie energii), a także znakomicie syci. Badania naukowe potwierdzają, że osoby spożywające na śniadanie jaja, czują się bardziej najedzone w późniejszych porach dnia i nie mają ochoty na niezdrowe przekąski. Jaja w tym aspekcie – uwaga – sprawdzają się o wiele lepiej niż tak lubiane musli!!! 

A co z cholesterolem?

Jaja są obfitym źródłem cholesterolu – to nie ulega żadnej wątpliwości. Tyle, że fakt ten nie koniecznie świadczy na ich niekorzyść. Cholesterol tak naprawdę jest związkiem niezmiernie ważnym dla naszego organizmu, bez cholesterolu nie byłoby możliwe jego funkcjonowanie. Problemem jest nie tyle sam cholesterol w żywności, co nieprawidłowości w jego gospodarowaniu, które nie muszą być powiązane z jego spożyciem. Badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie negatywnego wpływu konsumpcji jaj na ryzyko chorób układu krążenia.

Podobnie też nie ma przekonujących dowodów na to, że ograniczenie spożycia jaj zmniejsza ryzyko miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca. Osoby, aktywne, zwracające uwagę na jakość i ilość spożywanej żywności śmiało mogą pozwolić sobie by jeść jaja na śniadanie.

Podsumowanie

Jaja stanowić mogą cenny składnik diety odchudzającej, zarówno ze względu na wartość odżywczą jak i fakt, że ich konsumpcja korzystnie wpływa na mechanizmy odpowiedzialne za pobór pokarmu zmniejszając łaknienie. Jaja gotowane, omlet z warzywami, jajecznica – jest wiele możliwości by włączyć jaja do swojego menu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.