Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Media społecznościowe a nieprawdziwe informacje o zdrowiu i odchudzaniu

Media społecznościowe a nieprawdziwe informacje o zdrowiu i odchudzaniu
Facebook, Youtube, Instagram oraz inne, podobne serwisy budują nierealne oczekiwania sylwetkowe. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z takich serwisów jest Pinterest. Prawie 40% Amerykanów jest otyłych i poszukuje szybkich, łatwych rozwiązań w zakresie odchudzania w Internecie, pomimo dowodów na to, że dieta i aktywność fizyczna to jedyne skuteczne sposoby kontrolowania wagi.

Naukowcy wzięli pod lupę treści publikowane w serwisie Pinterest. Spośród 234 opublikowanych grafik w 73.1% przypadków promowane były szczupłe sylwetki, ale nie poprawa stanu zdrowia (tego dotyczyło tylko 9.4% grafik). Większość treści dotyczących pozbywania się tłuszczu z rejonu brzucha czy uzyskiwania szczuplejszej sylwetki nawiązywała do określonego rodzaju treningu (np. wykonywania „brzuszków”, krótkich skłonów, spięć brzucha w leżeniu, nożyc, wznosów bioder, wznosów kolan w zwisie na drążku itd.).Treści były kierowane głównie do kobiet.

Internet buduje nierealne oczekiwania

Facebook, Youtube, Instagram oraz inne, podobne serwisy budują nierealne oczekiwania sylwetkowe. Dlaczego tak się dzieje?

Jednym z takich serwisów jest Pinterest. Prawie 40% Amerykanów jest otyłych i poszukuje szybkich, łatwych rozwiązań w zakresie odchudzania w Internecie, pomimo dowodów na to, że dieta i aktywność fizyczna to jedyne skuteczne sposoby kontrolowania wagi.Treści były kierowane głównie do kobiet (70%) i w ponad połowie przypadków panie prezentowane na zdjęciach występowały w stanikach sportowych lub strojach kąpielowych. Wg naukowców co najmniej 18% zdjęć było poprawianych cyfrowo.

Jakie to ma znaczenie?

Media społecznościowe dla większości ludzi stały się źródłem informacji o zdrowiu, sposobach odchudzania czy nawet leczenia śmiertelnych chorób.

Istnieją tysiące przykładów na to, iż treści publikowane na Facebooku, Youtube, Instagramie czy Pinterest wprowadzają w błąd, szczególnie jeśli dotyczy to promowania strategii utraty tłuszczu ulokowanego w rejonie tułowia.

Niestety, w dobie programów graficznych stworzenie nierealnego, odtłuszczonego i umięśnionego ciała nie wymaga żadnego wysiłku i przerzucania „żelaza”.

Kiedyś wystarczyło kilka minut pracy zdolnego grafika, a obecnie możliwe jest użycie gotowych filtrów które „odtłuszczają”, poprawiają wygląd skóry (redukują piegi, przebarwienia, drobne mankamenty) czy wpływają na „zwiększenie” ilości mięśni.

Na zakończenie

Wniosek z tych badań jest taki, że nie należy sugerować się sylwetkami prezentowanymi w sieci, często wprowadzają one w błąd i mogą sprzyjać nastrojom depresyjnym. Na dodatek intensywny trening mięśni brzucha wcale nie musi mieć wpływu na pozbywanie się tkanki tłuszczowej z tułowia.

Bez odpowiedniej diety i systematycznie realizowanego planu treningowego nie da się osiągnąć wymarzonej sylwetki. Niestety wyrzeczenia nie są modne i nie sprzedają się tak dobrze jak nierealne obietnice.

Źródła: Ashley Dedrick i in. A Content Analysis of Pinterest Belly Fat Loss Exercises: Unrealistic Expectations and Misinformation https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/19325037.2020.179575

W artykule mówimy o: Odchudzanie