Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Napoje słodzone cukrem – dlaczego warto z nich zrezygnować?

Słodzone cukrem trunki to stały element jadłospisu wielu ludzi w niemal wszystkich grupach wiekowych. Soczki w kartonikach, granulowane herbatki, nektary i syropy owocowe, oranżady i wszelkie gazowane wynalazki stanowią często jedyne źródło płynów zarówno w dietach dzieci, jak i dorosłych. Tymczasem, oprócz tego, że stanowią one przede wszystkim źródło pustych kalorii, to dodatkowo posiadają szereg innych wad i niewątpliwie przyczyniają się do powstawania oraz pogłębiania problemów z masą i składem ciała.

Słodkie napoje a wybory żywieniowe

Amerykańscy naukowcy prześledzili wnikliwie sposób odżywiania i nawyki żywieniowe 10 tys. dzieci. Na podstawie zebranych informacji, sformułowano wniosek, dotyczący zależności pomiędzy regularnym spożywaniem napojów słodzonych cukrem a zwiększoną konsumpcją wysokokalorycznych i niskojakościowych przekąsek. Okazuje się, iż słodkie trunki w codziennym jadłospisie najmłodszych, sprawiają, iż te częściej się zajadają niezdrowymi pokarmami stałymi, takimi jak choćby pizza, słone przekąski czy słodycze. Sugeruje się zatem, iż zwiększony poziom spożycia przez dzieci napojów słodzonych cukrem może być odpowiedzialny za zwiększone spożycie kalorii ogółem, również z racji negatywnego wpływu na pozostałe wybory żywieniowe. Inni specjaliści wskazują, że podobna zależność występuje w przypadku osób dorosłych, które chętnie spożywają słodzone cukrem trunki.

Jaka jest alternatywa dla napojów słodzonych cukrem?

Sklepowe półki uginają się pod kolorowymi napojami słodzonymi syropem glukozowo-fruktozowym czy sacharozą, oferując potencjalnym konsumentom bardzo zróżnicowany asortyment. Wybierać można pomiędzy tradycyjnymi wyrobami typu cola czy oranżada, pseudozdrowotnymi napojami z egzotycznymi dodatkami, herbatami mrożonymi, napojami energetycznymi itd. Specjalną grupą odbiorców są dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszą się granulowane herbatki, składające się niemal wyłącznie z cukru, rozcieńczone przeciery owocowe oraz wszelkie napoje w atrakcyjnych pod względem wizualnym i poręcznych dla małych rączek opakowaniach. Najlepszą alternatywą dla wyżej wymienionych i wszelkich innych słodzonych cukrem płynów jest woda mineralna. Dzieciom poleca się wody niskozmineralizowane, natomiast zdrowym dorosłym średnio- i wysokozmineralizowane – oprócz właściwości nawadniających, stanowią one dodatkowo cenne źródło wapnia czy magnezu.

Cennym źródłem płynów w codziennym jadłospisie mogą być również herbaty, zarówno czarne, jak i białe, czerwone, zielone czy też ziołowe, np. rumianek, mięta, melisa, etc. Ważne jest jednak, aby samodzielnie przygotowanych naparów nie dosładzać cukrem czy syropem owocowym. Osoby, którym trudno zrezygnować ze smaku słodkiego mogą uwzględnić słodzik – najlepiej naturalny, np. stewię. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby okazjonalnie w jadłospisach osób dorosłych pojawiały się wersje light czy zero popularnych napojów gazowanych – będą one zawsze lepszą opcją niż ich cukrowe odpowiedniki.

Podsumowanie

Regularna konsumpcja słodzonych cukrem płynów zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości oraz chorób z nimi związanych. Nie tylko są źródłem pustych kalorii, ale mogą wpływać negatywnie na nawyki żywieniowe, zwiększając spożycie niskojakościowych pokarmów. Dlatego zarówno dzieci, jak i dorośli powinni zrezygnować z ich spożywania, wybierając bezkaloryczne płyny, takie jak wody mineralne czy herbaty lub ziołowe napary.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.