Zmniejszony apetyt
Zazwyczaj stosowaniu niskokalorycznych diet odchudzających towarzyszy permanentne uczucie głodu. Pierwszy objaw, który zauważyć można w przypadku zwiększenia podaży protein jest zmniejszenie łaknienia. Okazuje się, że nasz mózg jest bardzo wyczulony na dostępność niektórych aminokwasów (będących elementami składowymi białek), a w razie deficytu wysyła wyraźne sygnały domagając się ich dostarczenia. Zwiększenie podaży protein pozwala po części oszukać mózg i zapobiec napadom ”wilczego” głodu dzięki czemu łatwiejsze staje się utrzymanie reżimu diety.
Większa termogeneza
Dostarczane przez nas węglowodany, tłuszcze i w pewnym zakresie także białka zużywane są w organizmie do produkcji energii, zarówno użytecznej (ATP), która może zostać spożytkowana w konkretnych procesach metabolicznych, jak i energii cieplnej. Okazuje się, że w przypadku białek powstaje relatywnie więcej energii cieplnej niż ma to miejsce w przypadku tłuszczów czy węglowodanów. Innymi słowy więcej „pary” idzie w „gwizdek” – nasz organizm musi spalić więcej aminokwasów niż innych substratów by otrzymać określoną ilość energii użytecznej. Summa summarum, gdy zwiększamy udział kalorii z protein kosztem kalorii niebiałkowych wydatek energetyczny naszego organizmu zwiększa się, a my chudniemy szybciej.
Ochrona tkanki mięśniowej
Częstym zjawiskiem w okresie odchudzania jest ubytek tkanki mięśniowej. Spowodowany jest on tym, że aminokwasy wchodzące w skład białek mięśniowych „wykradane” są z nich w celu zużycia w procesach energetycznych. Powoduje to nie tylko pogorszenie estetyki sylwetki, ale także spowolnienie metabolizmu – tkanka mięśniowa pomaga bowiem w wydatkowaniu energii. Wysokie spożycie białka sprawia, że we krwi krąży odpowiednia ilość aminokwasów pozwalająca ochronić mięsnie przed katabolizmem. Dzięki temu udaje się zachować pożądaną estetykę sylwetki oraz utrzymać wysokie tempo przemiany materii.
Wnioski
Niskokaloryczna dieta wysokobiałkowa może okazać się znakomitym sposobem na relatywnie szybką utratę nadprogramowych kilogramów. Wysoka podaż protein powoduje przede wszystkim zmniejszenie łaknienia i nasilenie wydatkowania energii. Warto jednak pamiętać, że komponując jadłospis nie można ograniczać się jedynie do produktów białkowych. Dieta wysokobiałkowa powinna być ułożona sposób przemyślany, tak by jej stosowanie nie stwarzało zagrożenia zdrowotnego. Pamiętać także należy, że wysokie spożycie białka może być niewskazane w niektórych chorobach (np. choroby nerek) i niektórych stanach fizjologicznych (ciąża).