Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Odchudzające właściwości diety białkowej

Diety wysokobiałkowe w rozmaitych wydaniach cieszą się wyjątkowo dużą popularnością wśród osób borykających się z nadmiarem kilogramów. Z jednej strony rozbudowany marketing, z drugiej natomiast opinie zadowolonych praktyków sprawiły, że termin „białkowa” stał się niemal synonimem terminu „odchudzająca”. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego w jaki sposób zwiększenie podaży białka wspomaga proces redukcji tkanki tłuszczowej.

Zmniejszony apetyt

Zazwyczaj stosowaniu niskokalorycznych diet odchudzających towarzyszy permanentne uczucie głodu. Pierwszy objaw, który zauważyć można w przypadku zwiększenia podaży protein jest zmniejszenie łaknienia. Okazuje się, że nasz mózg jest bardzo wyczulony na dostępność niektórych aminokwasów (będących elementami składowymi białek), a w razie deficytu wysyła wyraźne sygnały domagając się ich dostarczenia. Zwiększenie podaży protein pozwala po części oszukać mózg i zapobiec napadom ”wilczego” głodu dzięki czemu łatwiejsze staje się utrzymanie reżimu diety.

Większa termogeneza

Dostarczane przez nas węglowodany, tłuszcze i w pewnym zakresie także białka zużywane są w organizmie do produkcji energii, zarówno użytecznej (ATP), która może zostać spożytkowana w konkretnych procesach metabolicznych, jak i energii cieplnej. Okazuje się, że w przypadku białek powstaje relatywnie więcej energii cieplnej niż ma to miejsce w przypadku tłuszczów czy węglowodanów. Innymi słowy więcej „pary” idzie w „gwizdek” – nasz organizm musi spalić więcej aminokwasów niż innych substratów by otrzymać określoną ilość energii użytecznej.  Summa summarum, gdy zwiększamy udział kalorii z protein kosztem kalorii niebiałkowych wydatek energetyczny naszego organizmu zwiększa się, a my chudniemy szybciej.

Ochrona tkanki mięśniowej

Częstym zjawiskiem w okresie odchudzania jest ubytek tkanki mięśniowej. Spowodowany jest on tym, że aminokwasy wchodzące w skład białek mięśniowych „wykradane” są z nich w celu zużycia w procesach energetycznych. Powoduje to nie tylko pogorszenie estetyki sylwetki, ale także spowolnienie metabolizmu – tkanka mięśniowa pomaga bowiem w wydatkowaniu energii. Wysokie spożycie białka sprawia, że we krwi krąży odpowiednia ilość aminokwasów pozwalająca ochronić mięsnie przed katabolizmem. Dzięki temu udaje się zachować pożądaną estetykę sylwetki oraz utrzymać wysokie tempo przemiany materii.

Wnioski

Niskokaloryczna dieta wysokobiałkowa może okazać się znakomitym sposobem na relatywnie szybką utratę nadprogramowych kilogramów. Wysoka podaż protein powoduje przede wszystkim zmniejszenie łaknienia i nasilenie wydatkowania energii. Warto jednak pamiętać, że komponując jadłospis nie można ograniczać się jedynie do produktów białkowych. Dieta wysokobiałkowa powinna być ułożona sposób przemyślany, tak by jej stosowanie nie stwarzało zagrożenia zdrowotnego. Pamiętać także należy, że wysokie spożycie białka może być niewskazane w niektórych chorobach (np. choroby nerek) i niektórych stanach fizjologicznych (ciąża).

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.