Czy można jeść więcej i chudnąć? Odpowiedź brzmi: „to zależy”. Istnieją bowiem takie pokarmy, które spożywane w zwiększonych ilościach wspomagają spalanie tłuszczu, a nalezą do nich produkty białkowe. Badania naukowe wskazują, że zwiększenie spożycia protein może być niezwykle pomocne w sytuacji gdy zależy nam na pozbyciu się nadprogramowych kilogramów. Poniżej przedstawiamy pięć głównych powodów, dla których warto zadbać odpowiedni udział produktów białkowych w diecie odchudzającej.
Zmniejszysz łaknienie
Białko posiada unikalną zdolność do zmniejszania łaknienia. Związane jest to m.in. z wpływem aminokwasu – leucyny na ośrodek głodu i sytości w mózgu. W praktyce oznacza to, że dzięki odpowiedniemu spożyciu produktów białkowych, nawet w przypadku stosowania diet z ujemnym bilansem energetycznym możesz nie odczuwać dokuczliwego ssania w żołądku. Szczególnie dobrze sprawdzają się tutaj produkty takie jak całe jaja i białka mleczne.
Przyspieszysz metabolizm
Białko jest najbardziej termogennym składnikiem pokarmowym. Oznacza to, że po jego spożyciu tempo przemiany materii istotnie się podnosi co jest związane z nasiloną produkcją energii cieplnej w wyniku trawienia, wchłaniania i metabolizmu składników białkowych. Jedząc więcej białka możemy zwiększyć wydatkowanie energii w większym stopniu niż jedząc tłuszcze i węglowodany. Zjawisko to nazywa się „efektem termicznym pożywienia” lub „swoiście dynamicznym działaniem pokarmu” (w skrócie „SDDP”).
Ochronisz mięśnie
W okresie stosowania programów redukcji masy ciała wzrasta ryzyku utraty cennej tkanki mięśniowej. Związane jest to z wprowadzeniem deficytu energetycznego i tym, że aminokwasy tworzące białka ustrojowe mogą być wykorzystywane jako kryzysowe substraty energetyczne do zasilenia szlaków metabolicznych. Zwiększone spożycie protein pozwala zminimalizować lub całkiem zahamować ten proces.
Poprawisz wrażliwość insulinową
Upośledzona wrażliwość insulinowa związana jest dwukierunkowo z nadmierną masą ciała. Z jednej strony wzrost zasobów tłuszczowych w ustroju doprowadza do postępującej insulinooporności, z drugiej strony upośledzona wrażliwość insulinowa sprzyja gromadzeniu tłuszczu zapasowego. Badania naukowe wskazują, że zwiększenie spożycia protein może korzystnie wpływać na ten parametr metaboliczny, usprawniając funkcjonowanie gospodarki insulinowo-glukozowej.
Zmniejszysz ryzyko efektu jo-jo
Uważa się, że efekt jo-jo związany może być z nadmierną utratą tkanki mięśniowej podczas nierozsądnie przeprowadzonej kuracji odchudzającej. Biorąc pod uwagę fakt, iż zwiększone spożycie protein może chronić przed katabolizmem mięśniowym w czasie stosowania diet z ujemnym bilansem kalorycznym za logiczne uznać należy, iż w ten właśnie sposób wysoka podaż protein zmniejszać będzie ryzyko wystąpienia wspomnianego powyżej, niezwykle niepożądanego efektu. Jest to kolejny powód ku temu by dbać o wysokie spożycie białka.
Odpowiednio dużo – to znaczy ile?
Wyznaczenie optymalnego spożycia białka w diecie odchudzającej jest dość trudne i zależy od wielu czynników, takich jak całkowite spożycie energii, poziom tkanki tłuszczowej oraz aktywność fizyczna. Osoby intensywnie trenujące siłowo zapotrzebowanie na proteiny mają zdecydowanie wyższe niż osoby o niskiej aktywności. Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia dzienna podaż białka winna wynosić około 10 – 15% dostarczanej energii, badania naukowe wskazują, ze w przypadku stosowania diet z ujemnym bilansem energetycznym korzystne może okazać się dwukrotne zwiększenie tej dawki przy jednoczesnym zmniejszeniu udziału energii pochodzącej z węglowodanów, a niekiedy także z tłuszczu. Najlepiej tego typu strategie odchudzające planować z pomocą wykwalifikowanego specjalisty – dietetyka.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.