Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Piłka nożna czy trening interwałowy – co lepsze dla redukcji wagi dzieci?

Piłka nożna czy trening interwałowy – co lepsze dla redukcji wagi dzieci?
Naukowcy chcieli ustalić wpływ treningu piłkarskiego i interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT) na skład ciała, sprawność mięśniową i sprawność sercowo-oddechową u dzieci z nadwagą i otyłością.

Badanie naukowe

42 chłopców w wieku 11-13 lat przydzielono do grup piłki nożnej, HIIT lub kontrolnej (tylko zajęcia wychowania fizycznego).

Elementy sprawności fizycznej mierzono na początku i po 12 tygodniach treningu o tej samej porze dnia i w podobnych warunkach, w tym oceniano:

  • skład ciała,
  • sprawność mięśni (siła dolnych partii ciała,
  • prędkość zmiany kierunku i elastyczność),
  • układ sercowo-naczyniowy fitness (odcinek testu przerywanej wytrzymałości Yo-Yo,
  • tętno spoczynkowe i ciśnienie krwi).

Wyniki badania

Beztłuszczowa masa ciała i mięśniowa wzrosły po treningu piłki nożnej, w grupie treningu interwałowego o wysokiej intensywności również odnotowano poprawę wspomnianych parametrów, jednak mniej wyraźną, niż w grupie piłki nożnej.

W grupie kontrolnej zaobserwowano nieznaczne zmiany beztłuszczowej masy ciała i masy mięśniowej, którym było bliżej do błędu pomiarowego.

Piłka nożna i HIIT były skuteczne dla redukcji tłuszczu, jednak lepsze efekty przynosiła mimo wszystko piłka nożna (która de facto jest jednym wielkim treningiem interwałowym). W grupie kontrolnej odnotowano nieznaczne zmiany.

Wzrost mocy dolnej części ciała był widoczny w grupie piłki nożnej i w grupie kontrolnej, mniejsze efekty przyniósł HIIT.

Wyniki testu wahadłowego (jo-jo) uległy poprawie w obu grupach.

Rozkurczowe ciśnienie zmniejszyło się w grupie piłki nożnej oraz HIIT, jednak wpływ treningu interwałowego był w tym przypadku większy. W grupie kontrolnej odnotowano wzrost ciśnienia krwi (niewielki, ale jednak).

Trening piłki nożnej i HIIT spowodowały poprawę we wszystkich miarach sprawności mięśniowej i sercowo-oddechowej.

Grupa kontrolna, która uczęszczała tylko na zajęcia wychowania fizycznego, zwiększyła masę ciała, BMI i masę tkanki tłuszczowej. Dlatego dodatkowe zajęcia, takie jak rekreacyjna piłka nożna lub HIIT, mogą przeciwdziałać występowaniu nadwagi i otyłości u dzieci.

Nasz komentarz

Trening biegowy, piłkarski czy interwałowy nie są skutecznym narzędziem do walki z przyrostem masy ciała, co wykazano w licznych badaniach, przeprowadzonych w ostatnich latach. Wdrożenie prawidłowych nawyków żywieniowych powinno mieć miejsce w początkowej fazie życia. Próba zmiany postępowania nastolatka często jest problematyczna lub nieskuteczna.

Jak zwykle mawiam, błędne nawyki i złe przyzwyczajenia bardzo szybko stają się naszą drugą naturą. Nikt do tej pory nie udowodnił, by zwiększanie aktywności fizycznej, bez zmiany fundamentu, czyli stosowanej diety, było skuteczne. To bardziej działania pozorne, przypominają otwieranie parasola i podstawianie wiader pod cieknący dach, bez podjęcia decyzji o jego remoncie.

Można osiągać doskonałe rezultaty, modyfikując styl życia i dietę, nawet bez zbytniej ingerencji w prowadzony trening. Piłka nożna powoduje zbytnie obciążenie stawu kolanowego i charakteryzuje się urazowością większą niż MMA, boks tajski, podnoszenie ciężarów czy strongman. Trudno polecać tak wyniszczający fizycznie sport osobom, które nie zajmują się nim zawodowo.

Źródła: N. Cvetković Exercise training in overweight and obese children: Recreational football and high-intensity interval training provide similar benefits to physical fitness https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/sms.13241

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.