Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Pozbądź się odstającego brzucha, a będziesz żyć dłużej!

Pozbądź się odstającego brzucha, a będziesz żyć dłużej!
Tkanka tłuszczowa zwykle postrzegana bywa wyłącznie jako defekt estetyczny. Trudno się tym nie zgodzić – wylewające się „boczki” i niemieszczący się w spodniach brzuch z całą pewnością nie dodają uroku. Trzeba jednak wiedzieć, iż kiepska kompozycja sylwetki to nie jedyna konsekwencja posiadania nadmiaru tkanki tłuszczowej w centralnej części sylwetki – „mięsień piwny” zwiększa ryzyko występowania wielu poważnych dolegliwości.

Nogi i ręce są OK – tylko ten brzuch…

Wielu osobom wydaje się, że skoro ich masa ciała mieści się w zakresach referencyjnych dla konkretnego wzrostu, to nie muszą się specjalnie przejmować się sposobem odżywiania i trybem życia, które prowadzą. Bo przecież nie mają nadwagi – nie ma się więc przejmować. Tkanka tłuszczowa gromadząca się w centralnej części sylwetki postrzegana jest w takich sytuacjach jako genetyczny defekt, z którym tam naprawdę nic już zrobić nie można… Tymczasem istnieje szereg badań wskazujących na istotne zagrożenie, jakie niesie za sobą pielęgnowanie odstającego brzuch i wylewających się boczków. Tak więc dla kondycji zdrowotnej, a także ogólnie rozumianej estetyki sylwetki znaczenie posiada nie tylko masa ciała – a więc konkretne wskazanie na wadze, ale przede wszystkim jego skład – procentowy udział tkanki tłuszczowej, a także jej rozmieszczenie na ciele. Za szczególnie niebezpieczną dla zdrowia uważany jest tłuszczowy balast, magazynowany w centralnej części sylwetki.

Ciekawe badanie

Zespół amerykańskich naukowców przedstawił zaskakujące wnioski,  dotyczące rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w centralnej części sylwetki na Europejskim Kongresie Towarzystwa Kardiologicznego. Otóż okazuje, się iż osoby posiadające normalną masę ciała, ale jednocześnie charakteryzujące się znaczną ilością tłuszczu w centralnej części sylwetki są znacznie bardziej narażone na ryzyko przedwczesnej śmierci – bardziej nawet niż osoby otyłe, ale z równomiernie rozłożoną tkanką tłuszczową. Otyłość centralna, również u osób z prawidłową masą ciała, zwiększa ryzyko zgonu między innymi na skutek chorób sercowo-naczyniowych.

Jak zatem pozbyć się zbędnego balastu z brzucha i boczków?

Tkanka tłuszczowa, która gromadzi się w centralnej części sylwetki i sukcesywnie zwiększa obwód pasa, to jednoznaczny symptom wskazujący na konieczność zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych i trybu życia. Na początek warto skoncentrować się na jakości spożywanej żywności, zrezygnować z mocno przetworzonych produktów żywnościowych i uwzględnić regularną aktywność fizyczną w tygodniowym rozkładzie zajęć. Nie warto natomiast łudzić się, iż istnieją cudowne specyfiki, dzięki którym będzie można pozbyć się otłuszczonego brzucha i boczków, leżąc przed telewizorem z pilotem w ręce. Pomocne w dokonywaniu rekompozycji sylwetki będą również uwagi i wskazówki specjalistów – takich jak dietetyk i trener, którzy pomogą dopasować sposób odżywiania i trening do indywidualnych preferencji i możliwości.

Podsumowanie

Jeżeli posiadasz prawidłową masę ciała, ale jednocześnie wystający brzuch i boczki (lub tzw. oponę wokół centralnej części sylwetki), to wiedz, iż znajdujesz się w grupie ryzyka poważnych implikacji zdrowotnych, które nierzadko doprowadzają do przedwczesnej śmierci. Zainteresuj się zatem kwestiami związanymi z właściwym bilansowaniem jadłospisu i zwiększeniem aktywności fizycznej – im dłużej będziesz zwlekał, tym gorzej dla Ciebie.

W artykule mówimy o: Zdrowie Odchudzanie