IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Psychologiczne konsekwencje utraty zbędnej masy ciała

Odmiana estetyki sylwetki wiąże się nie tylko z poprawą zdrowia metabolicznego. Spektrum korzyści jest znacznie szersze, obejmować może także pozytywny wpływ na wiele dolegliwości o podłożu psychologicznym. Choć aspekty te nie pozostają w zbyt intensywnej sferze badań, to jednak na podstawie dostępnej literatury naukowej można wyciągnąć kilka interesujących wniosków.

Samoocena

Naukowcy podkreślają, iż nie istnieje taki zabieg, farmaceutyki czy suplementy, które mogłyby w tak dużym stopniu wpłynąć na poprawę samooceny jak utrata zbędnych kilogramów. Pozbycie się niepotrzebnego balastu na skutek zmiany nawyków żywieniowych i dotychczasowego niezbyt aktywnego trybu życia znacznie mocniej poprawia sposób postrzegania samego siebie niż tzw. „pójście na łatwiznę” w postaci interwencji chirurgicznych i stosowania mocnych specyfików. Badacze zaobserwowali, iż w większości badań poprawa samooceny miała charakter liniowy – tzn. im więcej niepotrzebnych kilogramów udało się pozbyć, tym poczucie własnej atrakcyjności dodatkowo wzrastało.

Objawy depresyjne

Istnieje wiele badań wskazujących, iż utrata zbędnych kilogramów może zmniejszyć częstotliwość występowania objawów depresyjnych. Nie zawsze zależność ta posiada charakter liniowy, jednak pozytywny wpływ zmiany trybu życia i nawyków żywieniowych obserwowano niemal w każdym przypadku. Osoby zmagające się z depresją i spadkiem kondycji psychicznej powinny zatem w ramach terapii rozważyć plany ukierunkowane na redukowanie zbędnych kilogramów.

Obraz własnego ciała

Obserwowanie pozytywnych zmian– takich jak ubytek tkanki tłuszczowej z okolicy pasa, ud, ramion i pośladków oraz kształtowanie się mięśni, nadających sylwetce sprężystości i jędrności wpływa nie wątpliwie na sposób postrzegania własnego ciała. Jest to kwestia niezwykle istotna, gdyż oddziałuje nie tylko na samoocenę, poczucie własnej atrakcyjności, ale także na pewność siebie oraz na relacje z innymi ludźmi. Utrata nawet kilku zbędnych kilogramów sprawia, iż człowiek czuje się lepiej sam ze sobą – zaczyna rozumieć, że odzyskuje kontrolę nad własnym ciałem i zachowaniem i jest z tego powodu bardzo zadowolony. Co ciekawe, postrzeganie własnego ciała w korzystniejszym świetle obserwowane jest już w momencie pojawienia się pierwszych pozytywnych efektów związanych z redukcją – nawet niewidocznych dla osób postronnych.

Odporność na stres

Utrata zbędnych kilogramów związana z poprawą sposobu odżywiania i zwiększeniem aktywności fizycznej pozwala na efektywniejsze radzenie sobie ze skutkami stresu. Świadomy dobór wysokojakościowych produktów żywnościowych i regularny wysiłek fizyczny sprawiają, iż układ nerwowy pracuje wydajniej, co objawia się między innymi lepszym funkcjonowaniem w warunkach stresu. Nie bez znaczenie pozostają także zwiększona samoocena, pewność siebie i pozytywny wizerunek samego siebie.

Podsumowanie

Zredukowanie zbędnych kilogramów pozytywnie wpływa nie tylko na kondycję zdrowotną organizmu, ale także pomaga poradzić sobie z problemami natury emocjonalnej. Brak pewności siebie, kiepska samoocena, trudności w radzeniu sobie ze stresem oraz negatywny obraz samego siebie  mogą znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Receptą może okazać się utrata zbędnych kilogramów. Jak jednak podkreślają specjaliści – najważniejsze aby redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej związane było z trwałą zmianą nawyków żywieniowych i regularną aktywnością fizyczną. Dzięki takiemu postępowaniu osiągnięte efekty będą również trwałe.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.