Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Schudłam a wyglądam gorzej, jak to możliwe?

Schudłam a wyglądam gorzej, jak to możliwe?
Bardzo często wydaje nam się, że po utracie nadmiernej masy ciała nasza sylwetka nabierze pożądanej smukłości i sprężystości. Niestety paradoksalnie zdarza się tak, że po utracie zaplanowanej liczby kilogramów wcale nie wyglądamy korzystniej. Zagubione proporcje ciała, nadmiar wiszącej skóry, ziemista cera, cienie pod oczami, to tylko wybrane z wielu możliwych konsekwencji niektórych praktyk żywieniowych. Jak to się dzieje, że odchudzająca dieta zamiast czynić nas atrakcyjniejszymi, sprawia że wyglądamy i czujemy się gorzej? W jaki sposób odchudzać się by nie doświadczać takich niepożądanych skutków?

Co nagle to…

Pośpiech nie sprzyja odchudzaniu, przynajmniej jeśli pod tym pojęciem rozumiemy estetyczne wyszczuplenie sylwetki, a nie wyniszczenie organizmu. Podstawowym powodem, dla których diety odchudzające nie przynoszą oczekiwanego efektu jest wprowadzenie zbyt daleko posuniętych restrykcji. Za mała podaż składników energetycznych i białka skutkuje spalaniem tkanki mięśniowej, co wiąże się z zaburzeniem kompozycji sylwetki, utratą pożądanej sprężystości. Niedobory ważnych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E, A i niektórych z grupy B doprowadzają do pogorszenia wyglądu cery, nadmierną utratą wilgoci przez skórę, pojawianiem się zmarszczek. Braki magnezu i witaminy B6 negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, przez co czujemy się po prostu podle. I tak oto kuracja odchudzająca doprowadza do zdrowotnej degrengolady, co w oczywisty sposób przekłada się na nasz wygląd…

Efekt jo-jo

Problemem, którego doświadcza wiele odchudzających się osób jest nie tylko fakt, iż szybka utrata kilogramów nie doprowadza do pożądanych zmian w wyglądzie, ale także to, iż utracone kilogramy błyskawicznie wracają. Nawet pomimo prób ograniczenia spożycia pokarmu waga z dnia na dzień pokazuje więcej, co jest źródłem frustracji, a frustrację niestety często mamy w zwyczaju rozładowywać jedzeniem… I im większa presję próbujemy wywrzeć na własnym organizmie, tym bardziej zaczyna się on buntować.

Winna jest kolorowa prasa i opowieści znajomych

Powiedzmy sobie szczerze: nie wszystko to co piszą w kolorowej prasie to szczere złoto, podobnie jak opowieści znajomych z pracy na temat cudownych efektów związanych ze stosowaniem egzotycznych diet. Niestety mamy skłonność do zawierzania teoriom, które korespondują z naszymi oczekiwaniami. I tym samym, nawet jeśli systematycznie rok w rok przekonujemy się na własnej skórze, że nie istnieje coś takiego jak szybkie i zarazem zdrowe odchudzanie, to jak tylko pojawia się nowa, rewolucyjna dieta mająca rzekomo przynosić spektakularne efekty jesteśmy skłonni uwierzyć i wypróbować ją na sobie. Tymczasem każde kolejne nieudane odchudzanie, każda nagła strata pięciu kilogramów, która przecież i tak kończy się efektem jo-jo, to dodatkowa blizna na zdrowiu i na przemianie materii. Efekt? Coraz większe problemy ze zgubieniem nadprogramowych kilogramów.

Wnioski

Proces odchudzania i praca nad estetyką sylwetki powinny być odpowiednio ukierunkowane z uwzględnieniem nie tylko obranego celu, ale również potrzeb organizmu. Połączenie indywidualnie dopasowanej diety z właściwie dopasowanym treningiem stanowią jedyny skuteczny sposób walki z nadprogramowymi kilogramami. Samodzielne zmagania z dietą należy rozpocząć przede wszystkim od zwrócenia uwagi na jakość spożywanej żywności, co winno być poprzedzone lekturą materiałów źródłowych lub rozmową ze specjalistą. Optymalnym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady wykwalifikowanego dietetyka i doświadczonego trenera, którzy opracują strategię walki z nadprogramowymi kilogramami w połączeniu z modelowaniem sylwetki.

W artykule mówimy o: Uroda Odchudzanie Ladies