Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak ustabilizować wagę po odchudzaniu?

Jak ustabilizować wagę po odchudzaniu?
Po zakończeniu diety odchudzającej powinniśmy czuć się szczuplejsi, zdrowsi, pełni energii i zadowolenia. O ile proces ten był mądrze przeprowadzony, najlepiej pod okiem dietetyka i trenera personalnego, to jest szansa, że tak właśnie się poczujemy. Często jednak sami zabieramy się za odchudzanie, narzucając sobie zbyt duże restrykcje i obciążenia, aby szybciej uzyskać upragniony efekt.

Okres redukcji wiąże się nie tylko z ilościowym ograniczeniem jedzenia i większą ilością ćwiczeń. Ograniczając produkty istnieje spore ryzyko, że nie dostarczymy organizmowi dostatecznej ilości witamin i minerałów. Najbardziej widocznymi objawami długotrwałych niedoborów i indywidualnych predyspozycji są wypadające i bardziej łamliwe włosy, słabsze paznokcie, pogorszenie stanu skóry, a także zmęczenie, nerwowość, apatia. Istotne zatem jest aby w okresie regeneracji uzupełnić braki i wzmocnić organizm.

Jak możemy wzmocnić organizm po redukcji?

Kiedy w diecie brakuje nam witamin i minerałów organizm dość szybko na to reaguje. Po cięższym dla nas okresie warto zwiększyć ilość zjadanych świeżych warzyw i owoców. Są one bogate nie tylko w witaminy i związki mineralne, ale też przeciwutleniacze, które opóźniają procesy starzenia. Możemy jeść sałatki, dodawać je do potraw czy pić w postaci samodzielnie przygotowanego soku. Bomba witaminowa z pewnością uzupełni częściowo braki.

Na stan skóry i włosów pozytywny wpływ mają także nienasycone kwasy tłuszczowe, zatem dobrze jest uzupełnić dietę w morskie ryby, orzechy, nasiona i oleje roślinne. Warto zwrócić uwagę także na cynk, miedź i żelazo. Cynk wzmacnia włosy, redukuje białe plamki na paznokciach i przyspiesza gojenie się skóry. Produkty bogate w ten pierwiastek to jaja, ryby, ziarna zbóż. Miedź z kolei dba o blask i zdrowy wygląd naszych włosów. Braki uzupełnimy wzbogacając dietę o mięso wołowe, orzechy, nasiona roślin strączkowych. Żelazo z kolei to jeden z najbardziej cennych pierwiastków dla naszego organizmu. Zapobiega anemii, sprzyja detoksykacji szkodliwych substancji w wątrobie, wzmacnia odporność, przeciwdziała też wypadaniu włosów. Produkty zawierające żelazo to głównie mięso czerwone, jaja, zielone warzywa liściaste.

Zwiększanie kalorii

Wiele osób pyta jak jeść po zakończeniu redukcji – czy dodawać kalorie stopniowo, czy od razu w większej ilości. Tak naprawdę to kwestia indywidualna – dla jednych osób bezpieczniejsze będzie stopniowe ich zwiększanie, choćby dla psychiki, bowiem pierwsza reakcja organizmu może objawić się lekkim nabraniem wody czy też bardziej wypełnionym brzuchem. To naturalne objawy, które regulują się w ciągu paru dni, ale różnie (zwłaszcza kobiety) na to reagujemy. Są też zwolennicy dodawania od razu większej ilości kalorii, np. powrót do bilansu zerowego, albo nawet z lekką nadwyżką. Co dla nas jest istotne to to, aby kończąc dietę odchudzającą nie odrzucić wszystkich zasad zdrowego odżywiania. Posiłki nadal powinny być zdrowe, zbilansowane, bogate w nieprzetworzone produkty, ale w większej ilości, ewentualnie z lekkimi odstępstwami.

Jak sobie dogodzić?

Dla łasuchów koniec redukcji to idealny moment, żeby sprawić sobie kulinarną przyjemność. Aby jednak nie stracić uzyskanych efektów trzeba mądrze wybierać i przede wszystkim zachować umiar. Jeżeli ciągnie nas do słodyczy postawmy na wyroby domowe. Zjedzenie kawałka ciasta nie wpłynie na naszą sylwetkę, ale już pół blachy tak. W ramach deserów można sięgnąć także po gorzką czekoladę, suszone owoce, bakalie, koktajle owocowe.

Gdy z kolei w trakcie diety marzył nam się posiłek typu fast food możemy samodzielnie zrobić pizzę z dużą ilością warzyw i mięsem, domowe burgery czy frytki albo makaron z dodatkami.

Na początek takie przyjemne dodatki dobrze jest wprowadzać stopniowo, aby jednak utrzymać względną samodyscyplinę – dotyczy zwłaszcza osób, które wiedzą, że ciężko będzie zachować umiar.

Jak trenować?

Zwykle w okresie odchudzania stawiamy również na aktywność - ćwiczymy ciężej i intensywniej. Czy jeśli już schudniemy tyle, ile chcieliśmy to należy zaprzestać uprawiania sportów? Absolutnie nie. Ruch to doskonała forma dbania o siebie na każdym etapie. Oczywiście należy w czasie stabilizacji i odpoczynku zmniejszyć intensywność naszych ćwiczeń, ale nie rezygnujmy z nich całkowicie. Jeżeli ćwiczyliśmy siłowo, wykonując po treningu aeroby możemy na jakiś czas zrezygnować z cardio, zmienić bodziec na treningu albo spróbować innej formy ruchu, np. taniec, basen, sztuki walki. Ważne jest by nam to sprawiało przyjemność.

Podsumowanie

Okres po redukcji to taki czas na sprawdzenie siebie. Czy się rzucimy na lodówkę, czy też uszanujemy własny wkład, ciężką pracę włożoną w uzyskanie lepszej i szczuplejszej sylwetki. Pamiętajmy jednak, że priorytetem jest uzupełnienie witamin i minerałów, zregenerowanie organizmu i psychiki, odpoczynek i utrzymanie uzyskanego efektu. Dieta to nie tylko czas kiedy się np. odchudzamy czy budujemy masę. Dieta to sposób naszego odżywiania przez całe życie – to co jemy, jak jemy, ile jemy. Przez cały czas powinniśmy dbać o jej jakość, pozwalając sobie od czasu do czasu na małe odstępstwa.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.