Dieta kopenhaska - zasady, efekty, jadłospis
Schudnąć i uzyskać upragnione efekty w 13 dni? Czy jest to w ogóle możliwe? Dieta kopenhaska obiecuje...
Chociaż zdarza się, że problem nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie jest zjawiskiem wydumanym i polega tak naprawdę na nadmiarze tkanki tłuszczowej podskórnej, to w praktyce zjawisko to jak najbardziej może występować, dotykając osób różnej płci i w różnym wieku, przy czym najczęściej borykają się z nim… kobiety. Gromadzenie nadmiaru płynów dotyczy przestrzeni pozanaczyniowej i prowadzi często do powstawania obrzęków o różnej lokalizacji. Owe obrzęki koncentrują się w jednym lub w kilku obszarach ciała, niekiedy są mocno rozproszone i trudne do uchwycenia. Najbardziej popularnymi przyczynami zwiększonej retencji wody w ustroju są:
Wpływ sposobu odżywiania na zatrzymywanie płynów w organizmie może być rozpatrywany na wielu płaszczyznach. Kluczowe znaczenie w tej materii mają jednak:
Dieta bardzo zasobna w sód (i zarazem uboga w potas) sprzyja gromadzeniu wody w ustroju, ale w szczególności niebezpieczne są duże i gwałtowne zmiany w spożyciu wspomnianych powyżej składników. Jeśli po kilku dniach mniej kalorycznej i ubogosodowej diety nagle zafundujemy sobie obfity posiłek w barze szybkiej obsługi dostarczając potężnej dawki sodu i rafinowanych węglowodanów może nas spotkać przykry efekt zatrzymania płynów w ustroju. Niestety wiele osób na własne życzenie doprowadza do zaburzenia funkcjonowania gospodarki wodno-elektrolitowej regularnie przemycając do swojego menu produkty „śmieciowe”, w większych niż symboliczne dawkach. Oczywiście problem z zatrzymaniem płynów przy takim podejściu nie jest jedynym, z którym prędzej czy później będzie trzeba się zmierzyć.
Dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do problemów z nadmiarem wody w ustroju jest nieracjonalne podejście do kwestii nawodnienia organizmu i doboru ilościowego oraz jakościowego płynów. Sięganie po kolorowe napoje będące skondensowanym źródłem cukrów oraz ograniczanie spożycia płynów ogółem to dwa częste czynniki sprawiające, że pojawia się problem retencji. Dodatkowo, problem potęgowany jest przez niedostateczne spożycie płynów, które uruchamia mechanizmy „oszczędzające” wodę, co może prowadzić do nadmiernej jej retencji, zwłaszcza przy kiepskim doborze jakościowym płynów…
Niekiedy zatrzymywanie płynów w ustroju to jeden z sygnałów chorobowych. Tego typu problem występuje m.in. w przypadku:
Jeśli zatrzymywania płynów nie można powiązać z dietą i naturalnymi wahaniami poziomu hormonów, warto udać po pomoc do lekarza lub przynajmniej na własną rękę wykonać pakiet podstawowych badań obejmujący:
Zatrzymywanie płynów w ustroju może mieć różną etiologię i być naturalną konsekwencją zmian w wydzielaniu hormonów (np. w toku cyklu menstruacyjnego), bądź też może wynikać ze złych nawyków żywieniowych lub nawet być spowodowane przez występowanie niektórych chorób.
W artykule mówimy o: Zdrowie Odchudzanie
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)
Schudnąć i uzyskać upragnione efekty w 13 dni? Czy jest to w ogóle możliwe? Dieta kopenhaska obiecuje...
Witamina D jest często nazywana „witaminą słońca”, ponieważ jest wytwarzana w skórze w odpowiedzi na...
Ćwiczenia wykonywane w siłowni możemy podzielić na ćwiczenia złożone, wielostawowe, oraz te, które wykonujemy...