Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy jeść kolację po wieczornym treningu?

Ćwiczysz głównie wieczorami, zależy Ci na tym by pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z bioder i z brzucha i nie chcesz zaprzepaścić efektów treningowych źle zbilansowaną kolacją? A może zastanawiasz się czy w ogóle powinno się jeść cokolwiek o tak późnej porze? Nie zawracaj sobie głowy mitami i wydumanymi teoriami, tylko zobacz co ma w tej kwestii do powiedzenia dietetyk.

Wiem, że kolorowa prasa, koleżanki i koledzy z pracy jednym głosem przestrzegają przed zbyt późnym jedzeniem kolacji. Owszem - wieczorne zajadanie się pizzą czy słodyczami jest druzgoczące dla zdrowia i sylwetki, ale nie oznacza to, że kolacji należy sobie odmawiać. Zwłaszcza jeśli trenujesz w godzinach wieczornych - musisz po wysiłku dostarczyć potrzebnych do odpowiedniej regeneracji składników odżywczych!

Z czego powinna się składać potreningowa kolacja?

Podstawą jest pełnowartościowe białko, którego źródłem jest np. jogurt naturalny, twaróg, ryba bądź mięso, a także – jajko. Nie zaszkodzi jednak dodatek węglowodanów. Wiem, że modne ostatnio poradniki przestrzegają przed spożywaniem węglowodanów w porze wieczornej, raz jednak, że teorie te są mało uzasadnione, a dwa - Ty jesteś przecież w sytuacji wyjątkowej!

Po wysiłku organizm wszystkie dostarczane mu składniki odżywcze przekierowuje do zmęczonych mięśni. Aminokwasy z białka posłużą do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych a glukoza – zasili szlaki energetyczne i ewentualnie – rezerwy glikogenowe. Nawet pewien dodatek tłuszczu może być zasadny, mięśnie dysponują bowiem miejscem by pomieścić pewną jego ilość w postaci tzw. wewnątrzmięśniowych triacylogliceroli, które również służą jako rezerwy energetyczne.

Tak więc po wysiłku spokojnie możesz sobie pozwolić na jogurt z dodatkiem świeżych owoców, sałatkę z grillowanym kurczakiem, rybę w marchewce z makaronem. O ile nie zaczniesz sobie folgować batonikami i czekoladą – nie masz czego się obawiać. Im cięższy trening masz za sobą, tym bardziej obfita powinna być kolacja. Oczywiście, jeśli za chwile po jedzeniu kładziesz się spać, to warto uważać z ilością, nie powinno się zasypiać z przeciążonym układem trawiennym.

Podsumowanie

Absolutnie niedopuszczalna jest sytuacja, w której po intensywnym wieczornym treningu kładziesz się spać, nie spożywając uprzednio posiłku. Zaważyć to może na regeneracji i samopoczuciu i po pewnym czasie zwiększyć ryzyko wystąpienia przetrenowania. Kolacja powinna być jednak dobrze zbilansowana, lekkostrawna i – jak pozostałe posiłki w ciągu dnia – dobrze dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.