Nieodpowiednia dieta
Regularnie i intensywnie trenujesz, ale nie poświęcasz diecie należytej uwagi. Uważasz, że skoro trenujesz możesz pozwolić sobie na swobodę w diecie. To częsty błąd! Brak należytej uwagi poświęconej diecie skutkować może nieodpowiednią kalorycznością diety, jak i nieodpowiednim doborem produktów. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka kaloryczność diety mogą sprawić, że osiągane efekty będą co najmniej mało satysfakcjonujące.
Twoim celem jest zyskanie masy mięśniowej, mijają miesiące, a Tobie idzie opornie. Wydaje Ci się, że jesz dużo, ale tak naprawdę nigdy nie podliczyłeś/podliczyłaś tego co zjadasz?
Spora objętość posiłków nie zawsze idzie w parze z ich wysoką kalorycznością, to raz. Dwa, bardzo często wydaje nam się, że jemy dużo. Gdy jednak podliczymy wszystko, okazuje się, że kaloryczność jest zbyt niska. By budować musisz jeść więcej. Z drugiej strony mamy oczywiście osoby, którym wydaje się, że jedzą niewiele. Tymczasem okazać może się, że zjadają całkiem sporo.
Dość częsty błąd to również wybieranie produktów dobrych jakościowo, przy całkowitym braku kontroli kaloryczności diety. Owszem, sięganie po wartościowe jedzenie jest bardzo istotne. Niemniej jednak bilans kaloryczny odgrywać będzie zawsze kluczową rolę. Nie zbudujesz mięśni, jeśli będziesz na sporym deficycie kalorycznym, podobnie jak nie schudniesz będąc nieustannie na sporej nadwyżce kalorycznej.
W ostatnim czasie dość powszechne stało się przekonanie, że kalorie nie są istotne, liczy się jedynie jakość jedzenia. Jest jednak spora różnica, czy zjemy na śniadanie 5 jajek z warzywami czy może 8 jajek z 4 plastrami boczku i masłem.
Zdrowe, domowe wypieki? Świetna alternatywa dla przetworzonych słodyczy. Pamiętajmy jednak, że one również dostarczają kalorii, często nie mniej niż ich niezbyt zdrowe odpowiedniki. Czy należy z nich rezygnować? Oczywiście, że nie! Pamiętajmy jednak, że Fit sernik upieczony w domu z dobrej jakości produktów również dostarcza kalorii, które należy uwzględnić w dziennym bilansie.
Nie masz efektów – podlicz, ile kalorii zjadasz w ciągu dnia. Pamiętaj o każdej przekąsce, każdym napoju, sosie, dodatku.
Trenowanie bez planu
Trenujesz regularnie, być może nawet bardzo intensywnie. Nigdy jednak nie miałeś/miałaś żadnego konkretnego planu. Nawet jeśli powielasz schemat ćwiczeń, nie pilnujesz ilości powtórzeń, serii, przerw między seriami i obciążenia, którym trenujesz.
To błąd! Takie postępowanie może przynosić efekty na samym początku przygody z siłownią. Jeśli jednak złapiesz bakcyla, zostaniesz dłużej, koniecznie trenuj z planem.
Co istotne pilnuj progresji. Progresować możemy zarówno ilością serii, ilością powtórzeń w serii, jak i obciążeniem, z jakim wykonujemy dane ćwiczenie. Korzystaj ze specjalnej aplikacji na telefonie lub z tradycyjnego notesu. Zapisuj wykonane treningi, notuj obciążenia i ilość wykonanych powtórzeń. Na kolejnym treningu staraj się zawsze o chociaż minimalny progres. Zamiast ośmiu powtórzeń z obciążeniem 20 kg zrób 10 powtórzeń. Zamiast dziesięciu powtórzeń z 20 kg zrób osiem powtórzeń z 22,5 kg/25 kg.
Brak celu
Niezbędnym motorem do podejmowania działania jest motywacja. By ją mieć i jej nie stracić musisz mieć cel. Najlepiej, by nie były to jedynie cele związane z samą sylwetką. Skup się na samym treningu, na procesie. Wyznaczaj sobie małe cele realne do osiągnięcia w kilka tygodni. Namacalne efekty dadzą Ci siłę i motywację do działania. Celami takimi może być – wykonanie określonej ilości podciągnięć na drążku, wyciśnięcie konkretnej ilości kilogramów, wykonanie przysiadu z określoną ilością obciążenia, jak również poprawa wzorca ruchowego, zwiększenie mobilności stawu skokowego czy obręczy barkowej.
Za mało odpoczynku
Być może Twoja dieta i trening są dopracowane, a mimo to nie osiągasz odpowiednich efektów. Powodem może być brak regeneracji. Być może za dużo trenujesz lub zwyczajnie zbyt mało sypiasz.
Zadbaj o sen, relaks, regenerację. To kluczowe elementy niezbędne do tego, by organizm prawidłowo funkcjonował. Bez odpowiedniej regeneracji nie będziesz budować mięśni, nie będziesz stawać się silniejszy.
Zbyt wysokie oczekiwania
Nie porównuj się do innych, a już zwłaszcza do zawodników, osób stosujących niedozwolone środki oraz do „gwiazd” instagrama. Nie oszukuj się, że bez sterydów będziesz wyglądać tak jak zawodowi kulturyści, nie będziesz. Nie oczekuj też, że w rzeczywistości wyglądać będziesz jak ze zdjęcia po zastosowaniu filtrów i odpowiedniego światła.
Problemy zdrowotne
Jeśli wszystkie powyższe punkty nie dotyczą Ciebie, wykonaj kontrolne badania. Brak zadowalających efektów może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, niedoczynnością tarczycy, jak i niedoborami żywieniowymi.