Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak trenować biceps w domu?

Jak trenować biceps w domu?
Bicepsy to grupa mięśniowa, która trenowana jest z największym entuzjazmem. Wszystko za sprawą tego, że ​jego wygląd nadaje sylwetce sportowego charakter​u i co ważniejsze, mięśnie widoczne są spod koszulki. Sami przyznacie, że duże ramiona to pierwsze, co rzuca się nam w oczy, gdy widzimy dobrze zbudowanego gościa.

Bicepsy zbudowane są z dwóch mięśni, które nazywane są głowami: głowy długiej i krótkiej, które to odpowiadają za ruch zgięcia i supinacji przedramienia oraz ruch zgięcia ramienia. Wszystko za sprawą tego, że ich przyczepy początkowe znajdują się już na łopatce, a przyczepy końcowe leżą na przedramionach. Bicepsy, podobnie jak tricepsy, są więc mięśniami dwustawowymi. 

Rozgrzewka

Zanim przejdziemy do treningu bicepsów, warto wykonać standardową rozgrzewkę, która przygotuje ciało, jak i trenowan​ą grupę mięśniową do wysiłku. W tym celu wykonujemy 5-10 minut aktywności aerobowej, jak: bieg bokserski, podskoki, pajacyki, burpees czy przysiady, w formie tabaty. Kolejno bierzemy gumę o lekkim naciągu i wykonujemy 2-3 serie uginania po 20-25 powtórzeń, aby uruchomić czucie mięśniowe​ i ​napompować mięśnie krwią. Tego typ​u rozwiązanie dostarczy odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych do trenowanego mięśnia. 

Trening

Podciąganie podchwytem na drążku

Jest to jedno z najcięższych ćwiczeń, jakie możemy wykonać w warunkach domowych na bicepsy. Zapominamy tutaj o regułach, jakie rządzą podciąganiem w wersji na grzbiet, gdyż naszym celem jest zaangażować maksymalnie ramiona w ruchu podciągania. Aby tego dokonać, z pozycji zwisu na drążku, napinamy mocno bicepsy i całą masę ciała próbujemy podciągnąć właśnie nimi.

  • Ilość serii od 3 do 4
  • Ilość powtórzeń 6-8
  • Przerwy między seriami 90-120 sekund

Uginanie przedramion z gumą

Guma daje nam możliwości wykonania szeregu uginań, w takim samym zakresie, jak sztanga czy hantle. Jednakowo uginania możemy wykonać w wersji klasycznej oburącz, jednorącz z supinacją czy też w wersji z chwytem młotkowym. Jest to niezastąpione narzędzie treningowe w domu. W zależności od tego, na jakiej długości załapiemy gumę, możemy dowolnie dozować siłę naciągu, co pozwoli na wykonanie ciężkich lub lekkich serii z tą samą gumą. 

  • Ilość serii od 3 do 4
  • Ilość powtórzeń 6-8
  • Przerwy między seriami 90-120 sekund

Uginanie z użyciem nogi, jednorącz

Ćwiczenie dość oryginale w wykonaniu, jednak gdy nie mamy sprzętu, każda forma wysiłku się liczy. Jak zauważycie, praktycznie nie ma potrzeby posiadania nawet zwykłej gumy oporowej, aby przetrenować ramiona. Wystarczy oprzeć się o ścianę, złapać przeciwną nogę do trenowanego mięśnia i stwarzać odpowiedni opór za pomocą masy nogi, jak i siły jej nacisku.

  • Ilość serii 3
  • Ilość powtórzeń 12
  • Przerwy między seriami 60 sekund

Treningi pozostałych partii

Sprawdź, jak trenować w domu: