Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak walczyć z brakiem samodyscypliny?

Jak walczyć z brakiem samodyscypliny?
Czy i Tobie nauczycielka w szkole mówiła, że jesteś „ uczniem zdolnym, ale leniwym”? Nie wydaje Ci się, że największą przeszkodą w drodze do osiągnięcia sukcesu – czy to w dążeniu do idealnej sylwetki czy to na innych płaszczyznach, jest brak wystarczającej samodyscypliny i zbyt łatwe oddawanie się słodkiemu lenistwu? W każdym razie nie wolno Ci się poddawać i żyć zgodnie z myślą, że „jesteś jaki jesteś i nic już nie można zrobić”, bo to doprowadzi Cię do frustracji i psychicznego marazmu. Musisz być ze sobą uczciwy i nauczyć się nie ulegać wszechobecnym pokusom, a w ten sposób nie tylko łatwiej wypracujesz idealną sylwetkę, ale i charakter…

Czym jest samodyscyplina?

Najogólniej pisząc samodyscyplina to zdolność motywowania samego siebie do podjęcia działania i realizacji założeń, pomimo niesprzyjających warunków, czyli stresu czy wszechobecnych pokus. Z samodyscypliną skojarzone są bezpośrednio takie cechy jak wytrwałość czy wytrzymałość. Uważa się także, że samodyscyplina to klucz do osiągnięcia sukcesu – umożliwia odrzucenie natychmiastowych, ale krótkotrwałych przyjemności w celu wypracowania długofalowych pozytywnych efektów. Dzięki samodyscyplinie oprzesz się słodkim pokusom w supermarkecie czy podczas spotkania z przyjaciółmi – w imię pracy nad sylwetką.

Z samodyscypliną się człowiek nie rodzi – trzeba nad nią pracować

„Od jutra zabieram się za siebie”- pomyślałaś lub pomyślałeś, przywołując w pamięci z lekkim ukłuciem zazdrości koleżankę lub kolegę, któremu udało się odmienić swoją sylwetkę, a następnie zamiast iść na siłownie kładziesz się przed telewizorem z paczką chipsów i szukasz wymówek typu: „bo on (ona) ma łatwiej”. Tymczasem prawda jest taka, że człowiek został w ten sposób zaprojektowany, aby naturalnie wybierać tryb oszczędzania energii. Nicnierobienie jest łatwe, nie wymaga wysiłku, a pozwala się poczuć komfortowo i przyjemnie, ale na krótką metę. Samodyscyplina natomiast wiąże się z nakładem pracy i koniecznością podjęcia wysiłku – dlatego tak trudno zmobilizować się do pracy nad samym sobą, a tak łatwo poddać się słodkiemu lenistwu. A szkoda, bo pozostanie panem własnego umysłu przynosi naprawdę wiele korzyści – ułatwia walkę ze złymi nawykami, pozwala na kontrolowanie własnego życia. 

W jaki sposób zatem pracować nad samodyscypliną?

Należy przejąć inicjatywę i nie poddawać się pokusom, takim jak choćby spędzenie kolejnego wieczora przed telewizorem. Ale jak to zrobić? Można zacząć od drobnych ćwiczeń, które oduczą nas przekładania rzeczy na później i pozwolą na wypracowanie nawyków, może to dotyczyć prostych czynności domowych, które masz w zwyczaju odkładać na później, może też dotyczyć drobnych zobowiązań zawodowych czy innych czynności dla których domyślny termin w Twojej głowie to „jutro”. Wybierz świadomie choć jedną taką czynność i wykonaj ją od razu. W ten prosty sposób – przełamując niechęć np. domowych obowiązków, uczysz się walczyć z oporem Twojego ciała, umysłu i uczuć. Inne ćwiczenie: wyznacz sobie cele możliwe do realizacji – początkowo drobne (np. to że raz dziennie przyswoisz przydatną informację dotyczącą zdrowego odżywiania, lub wyeliminujesz jeden śmieciowy produkt z diety), a później coraz trudniejsze – wraz z konkretną datą ich realizacji.

Samodyscyplina a stres

Okazuje się, że istnieją czynniki, które znacznie osłabiają samodyscyplinę i sprawiają, iż zaczynamy „odpuszczać.” Głównym winowajcą jest stres – dlatego tak ważne jest umieć sobie z nim radzić. Odreagowując negatywne emocje np. poprzez wysiłek fizyczny uwalniamy umysł i zwiększamy zapas sił potrzebnych do realizacji planów i zobowiązań. Ważna jest także odpowiednia ilość snu – zregenerowany organizm znacznie łatwiej poradzi sobie z trudami dnia codziennego.

Podsumowanie

Samodyscyplina jest cechą ludzi sukcesu. Co najważniejsze, przyrównać ją można trochę do tkanki mięśniowej – można stale ją rozwijać i doskonalić, jednak już przy krótkim zaniedbaniu pojawić mogą się straty. Ludzie z bardzo dobrze rozwiniętą samodyscypliną mają mniejsze problemy z utrzymywaniem prawidłowej masy ciała, mają także poczucie kontroli nad własnym życiem oraz zazwyczaj - zarabiają więcej pieniędzy. Dlatego walcząc z lenistwem i brakiem motywacji, wypracowując zdrowe nawyki i realizując konsekwentnie wyznaczony plan związany z poprawą estetyki sylwetki - dążysz także do samodoskonalenia swojego charakteru. Warto wziąć to pod uwagę, zanim po raz kolejny ulegniesz natrętnie pojawiającej się myśli „nie chce mi się”…

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.