Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak wpłynąć na swoją motywację do pracy nad sylwetką?

Jak wpłynąć na swoją motywację do pracy nad sylwetką?
Brak motywacji na odpowiednim poziomie powoduje, iż zazwyczaj wszelkie plany dotyczące poprawy estetyki sylwetki kończą się niepowodzeniem. Bez wysokiego poziomu zaangażowania zmaganie z własnymi słabościami i realizacja postawionego przed sobą zadania wydaje się być syzyfową pracą. Dlatego warto zachować czujność i mieć świadomość tego jak poradzić sobie w chwilach zwątpienia, a także jakich sytuacji i zachowań unikać, aby dodatkowo nie osłabiać motywacji.

Dlaczego podejmujemy aktywność fizyczną?

Gdy w projekcie badawczym przeprowadzonym przez belgijskich naukowców, przepytano dość liczną grupę kobiet i mężczyzn (około 2400 osób) o to co stanowi dla nich najważniejszy czynnik motywujący do podejmowania aktywności fizycznej, to zdecydowana większość odpowiedziała, że aspekty zdrowotne, uwzględniające również kwestię estetyki sylwetki. Warto zauważyć, iż znaczenie wyglądu jako motywatora do ćwiczeń wśród badanych malała wraz z wiekiem. Wśród panów istotnym czynnikiem motywującym do aktywności fizycznej okazała się również chęć współzawodnictwa z innymi. Smutne natomiast jest to, że niemal nikogo nie motywowała przyjemność z samego wykonywania ćwiczeń. Wskazuje to na fakt, że sport i regularne ćwiczenia są postrzegane przez bardzo wiele osób jako zło konieczne.

Tymczasem, traktowanie aktywności fizycznej jako zabawy i formy przyjemnego spędzania czasu mogłoby w znacznym stopniu pozytywnie wpłynąć na poziom zaangażowania. W związku z tym warto przemyśleć, jaki rodzaj sportu będzie sprawiał nam najwięcej przyjemności albo jeszcze lepiej przekonać się na własnej skórze i odwiedzić kilka różnych klubów sportowych i zapoznać się z ofertą i zajęciami.

Rozmawianie z samym sobą

Jak podkreślałem niejednokrotnie w pisanych przez siebie artykułach, umysł ludzki jest specjalistą w wynajdowaniu wymówek i usprawiedliwień by tylko doprowadzić do zaniechania działań wymagających zaangażowania i wysiłku. W praktyce też, w naszym subiektywnym odczuciu naprawdę rzadko opuszczenie sesji treningowych i złamanie rygoru założeń diety nie jest związane z jakimiś „bardzo ważnymi” powodami. Z kolei powtarzające się odstępstwa od planu negatywnie wpływają na efektywność podjętych działań i znacznie obniżają poziom motywacji. Każde kolejne niepowodzenie utwierdza nas w przekonaniu, że jednak podjęte działania są bez sensu i należy się wycofać…

Dlatego też zamiast prowadzić długie wywody myślowe z samym sobą, zmień swój sposób myślenia i zacznij działać według zasady „po prostu to zrób”. Przeprowadzone badania wskazują, iż osoby o niskiej aktywności fizycznej charakteryzują się destrukcyjnym i życzeniowym sposobem myślenia, osoby aktywne nie prowadzą zbyt skomplikowanych negocjacji ze sobą samym (nacechowanych negatywnymi emocjami) – przechodzą natomiast bezpośrednio do działania.

Koncentracja na postępach

Wiele osób traci poziom zaangażowania, dręcząc się tym, jak wiele jeszcze zostało im do zrobienia. Zamiast doceniać zgubione kilogramy i stracone centymetry w pasie, zaczynamy zaprzątać sobie głowę frustrującymi myślami, że przecież ciągle nasz wygląd odbiega od ideału i że ciągle czeka nas ogrom pracy, że nigdy tak naprawdę nie osiągniemy formy z okładki gazet…. Umniejszanie wartości osiągniętych efektów, to prosta droga do – dosłownie- zniszczenia motywacji. W ten sposób nie osiągnie się celu.

Pracując zatem nad sposobem myślenia należy także uwzględnić pozytywny stosunek do własnych postępów, a przede wszystkim – trzeba popracować nad umiejętnością ich dostrzegania. To natomiast, że efekty nie przychodzą łatwo i okupione są ciężką pracą zwiększa ich wartość i sprawia, że w momencie gdy już je osiągniemy – satysfakcja będzie trudna do opisania. O tym także warto pamiętać.

Podsumowanie

Tak naprawdę istnieją niezliczone sposoby wzmacniania motywacji do podejmowania i kontynuowania działań ukierunkowanych na poprawę estetyki sylwetki. Niestety istnieją także niezliczone metody osłabiania zaangażowania, które u wielu osób pojawiają się jako domyślny tryb funkcjonowania umysłu. Ważne by podejmując pracę nad sobą nie omijać także kwestii nastawienia do samego siebie i do obranego celu. Właśnie coś tak nieuchwytnego jak „nastawienie” w dużej mierze determinuje finalny efekt zaplanowanych działań. Kto przyswoi sobie tę wiedzę – zwiększy swoje szanse na powodzenie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.