Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak zmniejszyć uczucie zmęczenia po treningu?

Jak zmniejszyć uczucie zmęczenia po treningu?
Trening ma na celu wymuszenie większej pracy, niż tej, do której jesteś przyzwyczajony. Bez wyzwań, jakie stawiają ćwiczenia, Twoje mięśnie ani by nie urosły, ani się nie wzmacniały, nie rozwinąłbyś większej wytrzymałości, ani nie poprawiłbyś wydajności układu sercowego. Z reguły treningi pobudzają, ale jeśli zbyt intensywnie trenujesz, zaniedbujesz czynniki niezbędne do regeneracji przez dłuższy czas, wówczas możesz wywołać długotrwałe zmęczenie. Jak zmniejszyć to uczucie?

Nawadniaj się przed, w trakcie i po treningu

Nawet lekkie odwodnienie może powodować zmęczenie, ból głowy i obniżenie motywacji. Kiedy ćwiczysz, Twoje ciało się poci, szczególnie w ciepłym otoczeniu. Uzupełnianie płynów jest Twoim obowiązkiem.

Właściwe odżywianie

Niektórzy ludzie ćwiczą na czczo w nadziei, że spalą więcej tłuszczu, ale jeśli wykonujesz intensywny trening, lepiej zjeść choćby małą przekąskę zawierającą węglowodany i białko w proporcji. Niezależnie od tego, czy ćwiczysz na czczo, czy po posiłku, po treningu przyjmij trochę składników odżywczych. Twoje mięśnie potrzebują białka do naprawy i regeneracji, a węglowodany są istotne do uzupełnienia zapasów glikogenu w mięśniach. 

Wykonaj cool down (aktywny odpoczynek)

Po intensywnym treningu poświęć kilkanaście minut na aktywny odpoczynek. Pomoże to mięśniom szybciej się zregenerować, a Tobie uspokoić oddech. Aktywny odpoczynek może być spokojnym marszem i ćwiczeniami rozciągającymi.

Masaż lub rolowanie

Dwa inne sposoby na zmniejszenie zmęczenia potreningowego to masaż i rolowanie. Obie techniki łagodzą zmęczenie mięśni, zmniejszają napięcie i poprawiają krążenie w mięśniach.

Zimny prysznic po treningu

To może małym szokiem dla Twojego organizmu. Zimny prysznic może również pobudzić zmęczone mięśnie i wstrząsnąć całym ciałem. Ponadto zmniejsza stany zapalne w mięśniach.

Zadbaj o równowagę

Jeśli przesadnie często wykonujesz treningi o wysokiej intensywności, możesz nadmiernie podnosić poziom hormonu stresu, kortyzolu. Chroniczny nadmiar kortyzolu  ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Warto zatem robić na zmianę treningi intensywne z lżejszymi. Dla lepszej kontroli kortyzolu zadbaj także o odpowiednią ilość snu, minimum siedem godzin każdej nocy.

Podsumowanie

Trening o wysokiej intensywności, choć powszechnie lubiany, może być wyczerpujący, jeśli wykonujemy go bardzo często. Jeśli odczuwasz duże zmęczenie, wypróbuj powyższe wskazówki dla zminimalizowania tych odczuć. Małe zmiany, odpowiednie nawodnienie i regeneracja mogą mieć duży wpływ na samopoczucie przez resztę dnia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.