Większość z nas miała do czynienia w dzieciństwie z frisbee. Polegało to głównie na niezobowiązującej zabawie, w której rzucało się frisbee między kilkoma osobami. Ale to niepełne „oblicze” frisbee. W rzeczywistości frisbee to, dostarczająca potężnej dawki pozytywnych emocji, dyscyplina. Jedną z jej odmian jest Ultimate Frisbee.
Ultimate Frisbee łączy w sobie element koszykówki, siatkówki, piłki nożnej oraz piłki ręcznej. Podstawą gry jest oczywiście frisbee, czyli spodek, którym rzucamy.
Rzucanie „talerzem” w parku to jeszcze nie sport, ale zazwyczaj takie są początki przygody z tą dyscypliną.
Na czym dokładnie polega ta gra?
Ultimate Frisbee to sport drużynowy dla dziewczyn, chłopców, kobiet i mężczyzn, w którym zamiast piłką gra się frisbee.
Na boisku o wymiarach 100 na 37 metrów grają dwie drużyny, złożone z siedmiu zawodników. Celem gry jest złapanie dysku frisbee w strefie punktowej, tzw. "zonie" rywala. Gra wymaga dużo biegania. Zawodnicy podczas gry nie mogą biegać z dyskiem, a na wykonanie rzutu mają 10 sekund. Rzuty dyskiem można wykonywać w każdym kierunku. Strata następuje, gdy dysk dotknie ziemi, zostanie złapany poza boiskiem lub zostanie przechwycony przez przeciwników. Wówczas automatycznie drużyna broniąca staje się drużyną atakującą. Mecze trwają zwykle 45 lub 60 minut, a na mistrzostwach świata nawet 100 minut. To, co odróżnia Ultimate od innych gier zespołowych jest brak sędziów - zawodnicy sami rozwiązują sytuacje sporne na boisku. Każdy umyślny kontakt fizyczny jest faulem.
W Ultimate najważniejsze są zdrowe współzawodnictwo i fair play. Rywalizacja jest pożądana, ale nigdy kosztem szacunku pomiędzy graczami.
Sport ten narodził się w stanie New Jersey w 1968 roku, przez czysty przypadek. Wymyśliła go grupa licealistów dla zabicia czasu.
Dzisiaj Ultimate znane jest już praktycznie na całym świecie. W jego „ojczyźnie” liczbę graczy szacuje się na 6 milionów, w Polsce jest około 1000 osób zrzeszonych w blisko 50 drużynach, a liczba ta rośnie niemal z dnia na dzień.
Czy Ultimate Frisbee to sport dla każdego?
W zasadzie tak. Należy jednak wziąć pod uwagę, że gra ta wymaga dużej ilości biegania, pożądane są takie cechy jak zwinność, skoczność oraz wytrzymałość. Z tego też powodu nie poleca się tej dyscypliny dla osób otyłych lub osób z urazami stawów i kończyn.
Czy zdarzają się kontuzje?
Oczywiście, jak w każdym sporcie zdarzają się kontuzje. Frisbee uprawiane rekreacyjnie to jednak stosunkowo bezpieczna dyscyplina. Urazy w wyniku fauli nie zdarzają się zbyt często, gdyż każde dotknięcie przeciwnika uznawane jest za faul.
Podobnie jak siatkówka, Ultimate Frisbee ma też swoją odmianę „letnią”. Gra odbywa się wówczas na plaży, a drużyny liczą po pięć osób.
Jakie są korzyści?
Ultimate rozwija przede wszystkim refleks i - co jest bardzo przydatne na co dzień - umiejętność łapania przedmiotów. Oprócz tego poprawia koordynację ruchową, dynamikę, szybkość.
Ile to kosztuje?
Ultimate Frisbee jest stosunkowo tanim sportem. Jedyne czego potrzebujemy to sportowy, wygodny strój. Zawodnicy często grają w „korkach” do piłki nożnej. Poza tym potrzebujemy oczywiście frisbee. Najtańsze kupimy już za 15-20zł. Lepszej jakości, bardziej wytrzymałe frisbee to kosz rzędu 50zł.
Latem grać można choćby w parku miejskim. Zimą zawodnicy przenoszą się na salę.
W Polsce powstało Polskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate. Jeśli jesteśmy zainteresowani tym sportem warto wejść na ich stronę, by dowiedzieć się więcej oraz znaleźć w pobliżu osoby, z którymi możemy zagrać.
Strona internetowa Polskiego Stowarzyszenia Graczy Ultimate to : www.frisbee.pl
Drużyny istnieją w takich miastach jak: Bydgoszcz, Gdańsk, Warszawa, Łódź, Opole, Kraków, Katowice, Wrocław, Szczecin, Rybnik i wiele innych.
Podsumowując, Ultimate Frisbee to ciekawa alternatywa dla aktywnego spędzania czasu wolnego. Warto wypróbować tej dyscypliny choćby w wersji niesportowej, grając w kilka osób w parku.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.