Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wakacje w kajaku

Kajakarstwo to jeden z najpopularniejszych rodzajów turystki kwalifikowanej, obok żeglarstwa, wypraw rowerowych czy też jeździectwa. Miłośnicy przyrody preferujący aktywne spędzanie wolnego czasu z pewnością docenią możliwości, które stwarza „podróżowanie” kajakiem.

Gdzie pływać?

W Polsce jest ogromny wybór miejsc predysponowanych do uprawiania kajakarstwa. Większość rzek, a także połączone ze sobą jeziora, tworzą tysiące kilometrów szlaków kajakowych. Niezależnie od okolicy, w której mieszkamy na pewno w promieniu 100 km znajdziemy co najmniej jeden szlak kajakarski.

Wyróżnia się kajakarstwo nizinne, górskie, a także morskie. Rzeki o charakterze górskim występują również z dala od gór, np. na Pomorzu.

Szlaki kajakarskie dzieli się pod względem stopnia trudności ich przebycia. Najtrudniejsze polecane są tylko zaawansowanym kajakarzom. Niektóre z nich pokonamy stosunkowo szybko (1-2 dni) i te są polecane na weekend, na innych można spędzić do dwóch tygodni, czyli wymagają poświęcenia prawie całego czasu urlopowego.

Skąd wziąć kajak?

Najczęściej w miejscach startowych lub kończących dany szlak znajdziemy firmy, które oferują wypożyczenie kajaka z odpowiednim pakietem usług, takich jak transport do miejsca do celowego, parking, wypożyczenie sprzętu campingowego itp.

Jak się ubrać?

Jeśli woda jest ciepła, a pogoda ładna wystarczy nam luźne ubranie sportowe. Jeśli aura nie sprzyja, woda jest zimna a rzeka „trudna”, rwąca, należy założyć odzież chroniącą przed wychłodzeniem, np. piankę noeprenową. Oczywiście należy pamiętać o nakryciu głowy w ochronie przed słońcem, a na rzekach górskich o kasku. Obowiązkowo trzeba zabezpieczyć skórę preparatami chroniącymi przed promieniami słonecznymi, nawet wtedy, gdy słonce zasłonięte jest przez chmury.

Jak się wyekwipować?

Dużą część tras kajakowych przebiega przez nieskażone cywilizacją tereny, m.in. przez Parki Krajobrazowe, Parki Narodowe czy rezerwaty. Nie uświadczy się tam sklepów, restauracji czy też hoteli. Wówczas musimy być przygotowani na noclegi w wyznaczonych do tego celu miejscach. Należy zabrać ze sobą namiot, śpiwory, latarki i inny niezbędny sprzęt biwakowy. Są też szlaki (te najbardziej popularne, cechujące się dużym natężeniem ruchu turystów), przy których bez problemu wynajmiemy pokój bądź kwaterę, zjemy swojską kolację i weźmiemy prysznic.

Jak bezpiecznie spędzić czas na kajaku?

Aby wyprawa kajakowa była w pełni bezpieczna dla jej uczestników należy:

  • pływać w kamizelce asekuracyjnej (nawet, jeśli świetnie pływamy)

  • obserwować zmiany pogody i szybko na nie reagować

  • w przypadku silnego wiatru i wysokiej fali na jeziorze, ustawić się dziobem pod wiatr i jak najszybciej dotrzeć do brzegu

  • nie przeceniać swoich sił i umiejętności, nie porywać się na najtrudniejsze szlaki w sytuacjach, gdy nie dysponujemy odpowiednim doświadczeniem lub/i pogoda nie sprzyja takim wyzwaniom

  • nie wypływać podczas burzy lub mgły

  • nie wypływać kajakiem pod wpływem alkoholu i innych środków odużajacych

  • przestrzegać przepisów poruszania się po szlakach żeglownych i ogólnych zasad zachowania na wodzie.

Które są szlaki najciekawsze w Polsce?

Obfitość i różnorodność rzek i jezior w naszym kraju powoduje, że ciężko wybrać, któr z nich będą najbardziej atrakcyjne. Doświadczeni turyści kajakowi mają na pewno swoje typy, a. my zaproponujemy kilka wartych przepłynięcia, położonych w różnych częściach Polski:

Mazury – szlak Krutyni
Długość szlaku 101,5 km Dość łatwy, polecany początkującym kajakarzom. Dobra infrastruktura, bez problemu wynajmiemy kajak i znajdziemy miejsce do spania.

Mazowsze – rzeka Rawka
Długość szlaku 63 km. Od Rawy Mazowieckiej do ujścia rzeki do Bzury. Oceniany jako nieco trudny o dość dużym stopniu uciążliwości. Dla bardziej zaawansowanych. Pełna trasa to około 4-5 dni.

Suwalszczyzna – Czarna Hańcza (od J. Wigry do Augustowa)
Długość szlaku 97 km. Szlak niezbyt trudny, ale wymagający nieco doświadczenia i umiejętności. Spływa trwa 4-6 dni.

Pojezierze Zachodnio-Pomorskie oraz Kujawy – spływ Brdą (od Świeszyna do Bydgoszczy)
Długość szlaku 233 km. Trasa dość łatwa. Pokonanie całej Brdy to około 10-12 dni.

Zachodniopomorskie – rzeka Drawa
Długość szlaku to 171,5 km. Niezbyt trudny. Częściowy prowadzi przez tereny Parku Narodowego. Piękne krajobrazy i dzika przyroda. Baza turystyczna jest dość dobrze przygotowana na całej długości spływu.

Dolnośląskie – rzeka Bóbr (od Kamiennej Góry do ujścia rzeki do Odry)
Długość szlaku to 251 km. Trudność umiarkowana. Czas spływu około 10 dni. Rzeka ma charakter mieszany, częściowo górski, częściowo nizinny co sprawia, że spływ Bobrem jest bardzo atrakcyjny.

Tych kilka zaproponowanych szlaków to zaledwie namiastka, tego co oferuje nasz kraj, nie wspominając o innych państwach Europy. Jeśli ktoś zakocha się w kajakarstwie, to ciekawych szlaków i miejsc nie zabraknie mu na wiele lat.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.