Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

ZUMBA ciągle w modzie

ZUMBA ciągle w modzie
Śmiało można powiedzieć, że zumba jest jedną z nielicznych form zajęć, które nieustannie od kilkunastu już lat, nie tracą na popularności. Co więcej – cały czas zjednuje sobie ona nowych wielbicieli! Czego należy się spodziewać idąc na te zajęcia? Przede wszystkim tańca połączonego z elementami fitness.

Program ten został opracowany w latach 90 XXw. przez „Beto”, czyli Alberta Pereza, kolumbijskiego tancerza, a pochodzące z języka gruzińskiego słowo „zumba” oznacza „wystarczy chcieć”.

ZUMBA (BASIC) – dla każdego (?)

Podstawowa forma zajęć zumby, przeznaczona „dla każdego”. Nieskomplikowane układy choreograficzne, szaleństwo na parkiecie, doskonała zabawa to motyw przewodni każdego treningu. Salsa, merengue, hip hop, samba, mambo, ale i reggaeton, czy też szalony rock`n` roll – do tych rytmów wszyscy uczestnicy „wyginają ciało śmiało” (z mniejszym lub większym wdziękiem ;-) ).

Forma zajęć reklamowana jako kształtująca i „wysmuklająca sylwetkę”, poprawiająca kondycję oraz powodująca świetne samopoczucie. Jako instruktor tańca i uczestnik, – choć nie wielbiciel – zajęć zumby, mogę z pełną odpowiedzialnością zgodzić się punktem 2 i 3. Jeżeli przez kształtowanie i wysmuklanie na myśli mamy redukcję, czyli ordynarnie pisząc odchudzanie, to tak – faktycznie zumba, jak każda inna forma ruchu, będzie pomocna.

Jeśli jednak autorzy sloganów reklamowych mieli na myśli pracę nad tkanką mięśniową, to niestety – w tym te zajęcia nie będą nam pomocne. Aby uzyskać pożądany efekt należałoby wprowadzić ćwiczenia z obciążeniem i pilnować stałego progresu, gdyż ciało bardzo szybko „przyzwyczaja się” do określonego wysiłku.

Zajęcia te, ze względu na swój imprezowy charakter, przyciągają tłumy. Duży procent uczestników zumbowego szaleństwa stanowią osoby z nadwagą/otyłe, skuszone obietnicą spalenia na każdych zajęciach 600 kcal. I tu pojawia się problem. Rzucenie na „głęboką wodę”, osoby z nadbagażem kg i umiarkowanej bądź zerowej (dotychczas) aktywności fizycznej, niesie za sobą ogromne ryzyko wystąpienia kontuzji. U wielu ćwiczący pojawiają się problemy ze stawami skokowymi, kolanowymi, biodrowymi oraz z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Żeby daleko nie szukać, to z podobnymi problemami borykają się również… instruktorzy tańca/zumby, którzy nie przywiązują należytej wagi do wzmacniania mięśni. Podskoki, długotrwałe utrzymywanie ugiętych kolan oraz nienaturalne ruchy na pewno przekładają się na kontuzjogenność tych treningów.

Czy należy z nich całkowicie zrezygnować? Na pewno nie, bo stanowią świetne urozmaicenie treningowe i na pewno poprawiają kondycję! Odradzam natomiast wybieranie zumby (basic) osobom początkującym, z nadwagą lub też problemami z układem ruchu. W ofercie przeznaczonej dla „zumbomaniaków” znajdziemy:

ZUMBA GOLD

Zajęcia przeznaczone dla osób starszych, początkujących, kobiet w ciąży, osób chorych

na cukrzycę czy też nadciśnienie. Są to nadal treningi taneczne, jednak cechuje je dłuższa rozgrzewka oraz stretching, a tempo wykonywanych choreografii jest już spokojniejsze.

ZUMBA TONING

Oczywiście nadal królują tu latynoskie rytmy, jednak radosne podskoki zostały wzbogacone

o ćwiczenia z lekkimi ciężarkami, które pełnią także funkcje marakasów. Zajęcia polecane jako „modelujące” mięśnie ;-)

ZUMBA GOLD TONING

Jak nazwa podpowiada jest to połączenie treningu choreograficznego, dla osób nie mogących wykonywać bardzo intensywnego wysiłku, z ćwiczeniami wzmacniającymi (z użyciem lekkiego obciążenia)

ZUMBA ATOMIC, KIDS MINI, MINI JUNIOR oraz ZUMBINI

Jak nietrudno się domyśleć są to zajęcia rytmiczno-taneczne skierowane do dzieci i młodzieży od 4 do 12 roku życia. Nowością są zajęcia zumbini, które przeznaczone są dla dzieci do 3 lat.

W ofercie znajdziemy również AQUA ZUMBA – zajęcia choreograficzne z elementami wzmacniającymi, wykonywanie oczywiście w wodzie, ZUMBA SENTAO– j.w., tylko tu element dodatkowy stanowi krzesło, ZUMBA IN THE CIRCUITEczyli trening w formie obwodowej, połączony oczywiście z tanecznymi krokami.

Świetna zabawa, cała masa możliwości i rodzajów zajęć, spośród których prawie każdy możne wybrać coś dla siebie, a z drugiej stron kursy, licencje, szkolenia, niezwykle barwne kolekcje odzieży damskiej i męskiej, możliwość nabycia akcesoriów, przyborów treningowych, płyt z muzyką i wielu innych gadżetów. Wielki sukces… marketingowy ;-)