Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

ZUMBA ciągle w modzie

Śmiało można powiedzieć, że zumba jest jedną z nielicznych form zajęć, które nieustannie od kilkunastu już lat, nie tracą na popularności. Co więcej – cały czas zjednuje sobie ona nowych wielbicieli! Czego należy się spodziewać idąc na te zajęcia? Przede wszystkim tańca połączonego z elementami fitness.

Program ten został opracowany w latach 90 XXw. przez „Beto”, czyli Alberta Pereza, kolumbijskiego tancerza, a pochodzące z języka gruzińskiego słowo „zumba” oznacza „wystarczy chcieć”.

ZUMBA (BASIC) – dla każdego (?)

Podstawowa forma zajęć zumby, przeznaczona „dla każdego”. Nieskomplikowane układy choreograficzne, szaleństwo na parkiecie, doskonała zabawa to motyw przewodni każdego treningu. Salsa, merengue, hip hop, samba, mambo, ale i reggaeton, czy też szalony rock`n` roll – do tych rytmów wszyscy uczestnicy „wyginają ciało śmiało” (z mniejszym lub większym wdziękiem ;-) ).

Forma zajęć reklamowana jako kształtująca i „wysmuklająca sylwetkę”, poprawiająca kondycję oraz powodująca świetne samopoczucie. Jako instruktor tańca i uczestnik, – choć nie wielbiciel – zajęć zumby, mogę z pełną odpowiedzialnością zgodzić się punktem 2 i 3. Jeżeli przez kształtowanie i wysmuklanie na myśli mamy redukcję, czyli ordynarnie pisząc odchudzanie, to tak – faktycznie zumba, jak każda inna forma ruchu, będzie pomocna.

Jeśli jednak autorzy sloganów reklamowych mieli na myśli pracę nad tkanką mięśniową, to niestety – w tym te zajęcia nie będą nam pomocne. Aby uzyskać pożądany efekt należałoby wprowadzić ćwiczenia z obciążeniem i pilnować stałego progresu, gdyż ciało bardzo szybko „przyzwyczaja się” do określonego wysiłku.

Zajęcia te, ze względu na swój imprezowy charakter, przyciągają tłumy. Duży procent uczestników zumbowego szaleństwa stanowią osoby z nadwagą/otyłe, skuszone obietnicą spalenia na każdych zajęciach 600 kcal. I tu pojawia się problem. Rzucenie na „głęboką wodę”, osoby z nadbagażem kg i umiarkowanej bądź zerowej (dotychczas) aktywności fizycznej, niesie za sobą ogromne ryzyko wystąpienia kontuzji. U wielu ćwiczący pojawiają się problemy ze stawami skokowymi, kolanowymi, biodrowymi oraz z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Żeby daleko nie szukać, to z podobnymi problemami borykają się również… instruktorzy tańca/zumby, którzy nie przywiązują należytej wagi do wzmacniania mięśni. Podskoki, długotrwałe utrzymywanie ugiętych kolan oraz nienaturalne ruchy na pewno przekładają się na kontuzjogenność tych treningów.

Czy należy z nich całkowicie zrezygnować? Na pewno nie, bo stanowią świetne urozmaicenie treningowe i na pewno poprawiają kondycję! Odradzam natomiast wybieranie zumby (basic) osobom początkującym, z nadwagą lub też problemami z układem ruchu. W ofercie przeznaczonej dla „zumbomaniaków” znajdziemy:

ZUMBA GOLD

Zajęcia przeznaczone dla osób starszych, początkujących, kobiet w ciąży, osób chorych

na cukrzycę czy też nadciśnienie. Są to nadal treningi taneczne, jednak cechuje je dłuższa rozgrzewka oraz stretching, a tempo wykonywanych choreografii jest już spokojniejsze.

ZUMBA TONING

Oczywiście nadal królują tu latynoskie rytmy, jednak radosne podskoki zostały wzbogacone

o ćwiczenia z lekkimi ciężarkami, które pełnią także funkcje marakasów. Zajęcia polecane jako „modelujące” mięśnie ;-)

ZUMBA GOLD TONING

Jak nazwa podpowiada jest to połączenie treningu choreograficznego, dla osób nie mogących wykonywać bardzo intensywnego wysiłku, z ćwiczeniami wzmacniającymi (z użyciem lekkiego obciążenia)

ZUMBA ATOMIC, KIDS MINI, MINI JUNIOR oraz ZUMBINI

Jak nietrudno się domyśleć są to zajęcia rytmiczno-taneczne skierowane do dzieci i młodzieży od 4 do 12 roku życia. Nowością są zajęcia zumbini, które przeznaczone są dla dzieci do 3 lat.

W ofercie znajdziemy również AQUA ZUMBA – zajęcia choreograficzne z elementami wzmacniającymi, wykonywanie oczywiście w wodzie, ZUMBA SENTAO– j.w., tylko tu element dodatkowy stanowi krzesło, ZUMBA IN THE CIRCUITEczyli trening w formie obwodowej, połączony oczywiście z tanecznymi krokami.

Świetna zabawa, cała masa możliwości i rodzajów zajęć, spośród których prawie każdy możne wybrać coś dla siebie, a z drugiej stron kursy, licencje, szkolenia, niezwykle barwne kolekcje odzieży damskiej i męskiej, możliwość nabycia akcesoriów, przyborów treningowych, płyt z muzyką i wielu innych gadżetów. Wielki sukces… marketingowy ;-)

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.