Chociaż o korzyściach wynikających z regularnej konsumpcji kawy i walorach obecnych w niej polifenoli pisze się ostatnio coraz więcej, to kofeina w niej zawarta przedstawiana jest ciągle w negatywnym świetle. Ten stan jednak może się zmienić. Nie od dziś znane są jej ergogeniczne i stymulujące do działania właściwości. Dodatkowo, niedawno opublikowane dane wskazują, że alkaloid ten także może pozytywnie wpływać na nasz organizm zmniejszając ryzyko zaburzeń erekcji u mężczyzn.
Czym jest kofeina?
Kofeina zwana też 1,3,7-trimetyloksantyną to organiczny związek chemiczny zaliczany do alkaloidów purynowy. Substancja ta naturalnie występuje w roślinach takich jak: Coffea arabica, Paulinia cupana, Ilex paraguariensis, Camelia sinensis, w których pełni rolę naturalnego pestycydu chroniącego przed atakiem szkodników takich jak rozmaite owady. Ze względu na specyficzny, gorzkawy smak odstrasza również roślinożerców. Najwyższe jej stężenia obecne są w młodych częściach roślin.
Jaki jest wpływ kofeiny na ludzki organizm?
Kofeina przyjęta drogą pokarmową dobrze się wchłania i wyraźnie wpływa na nasz organizm. Wykazuje działanie pobudzające i termogenne (nasilając produkcję ciepła). Jej stymulujące właściwości wynikają z blokowaniem receptorów adenozynowych w mózgu, co powoduje zmniejszenie uczucia zmęczenia i pobudza do działania. Efekt ten powiązany jest też ze zwiększeniem uwalniania katecholamin z ziarnistości neuronów. Dodatkowo, alkaloid ten oddziałuje także na wykorzystanie tlenu przez komórki oraz przyśpiesza akcję serca, jak również zwiększa zdolności wysiłkowe. Kofeina jest także jedną z niewielu bezpiecznych i ogólnodostępnych substancji, które ułatwiają odchudzanie poprzez nasilenie produkcji ciepła. Wspomniany efekt jest związany ze zwiększeniem poziomu katecholamin, takich jak noradrenalina i adrenalina.
Nowe oblicze kofeiny
Opublikowane niedawno wyniki badania przeprowadzonego przez Zespół z Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Teksańskiego w Houston wskazują, że kofeina korzystnie wpływa na kondycję seksualną mężczyzn. Panowie którzy unikają tego alkaloidu (przyjmując go nie więcej niż 7mg dziennie), niemal dwa razy częściej cierpią na zaburzenia erekcji niż mężczyźni przyjmujący 85-170 mg kofeiny na dobę (jest to dawka równa 1 – 2 przeciętnej mocy kawom). Wg autorów badania wyższe dawki kofeiny (71-303 mg dziennie), już nie niosą za sobą dodatkowych korzyści. Co istotne powyższy efekt obserwowany był u panów zdrowych, otyłych, z nadwagą i nadciśnieniem, ale nie u diabetyków.
Mechanizmy leżące u podstaw opisanej powyżej, domniemanej zależności nie są w pełni poznane. Badanie zostało przeprowadzone metodą ankietową, za źródła kofeiny uznawany kawę, herbatę, energetyki i napoje sportowe. Potrzebne są dalsze, dokładniejsze badania by potwierdzić zależność i wyjaśnić jej podłoże.
Podsumowanie
Istnieją podstawy by sądzić, że regularna konsumpcja kofeiny korzystnie wpływa na kondycję seksualną u mężczyzn zmniejszając ryzyko rozwoju zaburzeń erekcji. Należy jednak mieć na uwadze, że efekt jest szczególnie wyraźny w przypadku umiarkowanych dawek tego alkaloidu.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.