Posiadanie potomstwa i cud narodzin to wydarzenie z niecierpliwością oczekiwanie przez wiele par. Niestety statystyki pokazują, że coraz więcej osób – zarówno mężczyzn, jak i kobiet – boryka się z problemem niepłodności. Istnieje cały szereg przyczyn mogących mieć wpływ na występowanie trudności związanych z poczęciem dziecka i każdy, kto w przyszłości planuje rodzicielstwo powinien zidentyfikować potencjale czynniki ryzyka i zająć się ich rozwiązaniem. Co powinno zwrócić naszą uwagę w pierwszej kolejności? Choroby (w tym dziedziczne), wszelkie niesprzyjające zdrowiu nawyki, stres oraz przyjmowanie leków, czy też kontakt z substancjami toksycznymi. Im szybciej wykryty, zdiagnozowany i wyleczony zostanie problem, tym większe szanse na bezproblemowe zajście w ciążę.
Czynniki zdrowotne mające wpływ na płodność kobiety
Niedowaga – prawidłowość procesu rozrodczego może zostać całkowicie wyłączona, gdy poziom tkanki tłuszczowej jest zbyt niski. Niedowaga stanowi jedną z przyczyn zaburzeń równowagi hormonalnej (problemy z owulacją, nieregularne cykle miesiączkowe),
nadwaga,
nieodpowiednie nawyki żywieniowe,
przyjmowanie leków – antydepresanty, środki przeciwbólowe, leki stosowane w leczeniu chorób przewlekłych, antybiotyki,
zaburzenia autoimmunologiczne – choroby tarczycy, cukrzyca, zapalenie stawów,
używki – alkohol, tytoń, narkotyki – zmniejszają szansę na ciążę oraz w znacznym stopniu zwiększają ryzyko poronienia,
stres – długotrwałe obciążenie psychiczne,
praca/przebywanie w trudnych i szkodliwych warunkach – promieniowanie, chemikalia, wysokie temperatury,
brak regularnej aktywności fizycznej,
występowanie chorób przenoszonych drogą płciową (rzeżączka, kiła, chlamydia) - istotne jest by leczeniu poddani zostali oboje partnerzy (aby zmniejszyć ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania tych chorób, należy podczas zbliżenia używać prezerwatyw),
niezdiagnozowane dotychczas bóle w miednicy, krwawienia, upławy,
zdiagnozowana endometrioza.
Czynniki zdrowotne mające wpływ na płodność mężczyzny
Panowie powinni również zwrócić uwagę na wyżej wymienione czynniki mając na uwadze dodatkowo, że nadmierne ciepło, przegrzewanie jąder (ciasna bielizna, gorące kąpielą, a także… trzymanie laptopa na kolanach), niezdrowy tryb życia, stosowanie używek w znacznym stopniu może przyczynić się do zmniejszenia liczby oraz żywotności plemników.
Warto też zwrócić uwagę na używane podczas stosunku środki nawilżające - mogą one wpłynąć na spowolnienie plemników.
Sposoby, które mogą ułatwić i zwiększyć szanse na zajście w ciążę
Istnieją zachowania, które choć bezpośrednio w żaden sposób nie przyczyniają się do poprawienia płodności, to jednak mogą ułatwić i zwiększyć szanse na zajście w ciążę.
Należą do nich:
dokładne monitorowanie owulacji – prowadzenie kalendarzyka/testy) i częste współżycie już w ciągu trzech dni przed nią,
nieograniczanie się do jednego stosunku w dzień jajeczkowania – nie dość, że może zadziałać to stresująco na oboje partnerów, to nie ma większego wpływu na zwiększenie ruchliwości i jakości plemników.
Warto sięgnąć po diagnozę
Warto pamiętać, że wcześnie wykryta, zdiagnozowana przypadłość daje szanse całkowitego wyleczenia i zachowania płodności. Aby przyspieszyć znalezienie problemu badaniom powinni poddać się oboje partnerzy.
Jeżeli po rocznych staraniach o dziecko nieustannie występuje problem z poczęciem, jest to właściwy moment by skorzystać z pomocy lekarskiej. Lekarz rodzinny, ginekolog, urolog, endokrynolog czy też androlog - biorąc pod uwagę ewentualne dolegliwości/wyniki badań konieczny będzie wybór odpowiedniego specjalisty.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.