BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Odchudzasz się? Te suplementy mogą Ci pomóc

Odchudzasz się? Te suplementy mogą Ci pomóc
Odpowiednio dobrane suplementy diety są w stanie wydatnie wspomóc proces odchudzania. Problem polega na tym, że rynek przepełniony jest środkami, które nie wykazują przypisywanego im często działania. Bazując jedynie na reklamach i opracowaniach marketingowych, trudno jest dokonać starannej selekcji i wybrać preparaty o potwierdzonej skuteczności. W niniejszym poradniku skoncentrujemy się więc na działających suplementach mogących realnie wspomóc redukcję tłuszczu.

Termogeniki

Termogenikami nazywane są preparaty, które zawierają składniki mogące dodatnio wpływać na proces termogenezy, czyli produkcji ciepła. Do związków tych należą przede wszystkim: kofeina, katechiny z zielonej herbaty, synefryna z gorzkiej pomarańczy i flawonoidy cytrusowe, a także kapsaicyna z pieprzu kajeńskiego i piperyna z pieprzu czarnego. Nasilenie procesu termo genezy doprowadza do zwiększenia wydatków energetycznych z preferencyjnym wykorzystaniem kwasów tłuszczowych, które – jak łatwo się domyślić – przy odpowiedniej diecie organizm będzie pobierać z rezerw ustrojowych. Termogeniki dodatkowo pobudzają do działania, co może wiązać się ze zwiększeniem spontanicznej aktywności fizycznej i również w ten sposób prowadzić do przyspieszenia metabolizmu. Środki te efektywnie wspomagają odchudzanie.

CLA

Preparaty zawierające sprzężone dieny kwasu linolowego, czyli w skrócie – CLA (ang. conjugated linoleic acid), stanowią mocno niedoceniany element wspomagania redukcji tkanki tłuszczowej. Związane jest to ze stosunkowo kiepską reklamą (producenci wolą inwestować w środki zawierające nieprzydatną l-karnitynę) oraz – relatywnie wysoką ceną. Tymczasem istnieją badania wskazujące, że suplementacja CLA nie tylko przyspieszać może spalanie tłuszczu zapasowego, ale także – przyczynia się do ograniczenia jego przyrostu w przypadku stosowania diety z nadwyżką kaloryczną. Kupując preparat CLA warto zwrócić uwagę na zawartość tego tłuszczu w kapsułce. Praktyka pokazuje, że zamiast środków wieloskładnikowych korzystniej jest inwestować w monopreparaty, wychodzą ekonomiczniej i łatwiej jest z nich uzyskać efektywną dawkę substancji aktywnej (3-5 g na dobę).

Witamina D

Witamina D kojarzy się raczej ze wspomaganiem kondycji kości i zębów niż z odchudzaniem. Badania pokazują jednak, że związek ten wpływać może na funkcjonowanie mechanizmów regulujących gospodarkę energetyczną. Z jednej strony zaobserwowano, że u osób z nadmierną masą ciała często występują niedobory witaminy D, z drugiej natomiast wykazano, że ich uzupełnienie poprzez suplementację przyspiesza tempo utraty tkanki tłuszczowej. Mechanizmy leżące u podłoża tej zależności są dość skomplikowane, spekuluje się, iż mogą być one związane z korzystnym wpływem tej witaminy na wrażliwość insulinową. Witaminę D w przypadku nadwagi i otyłości warto przyjmować w dawkach mieszczących się od 2000 do 5000 IU na dobę, zawsze z posiłkiem zawierającym tłuszcz.

Omega 3

Suplementacja kwasami omega 3 w ostatnich czasach zrobiła się modna. Najczęściej jednak polecane są one jako element profilaktyki chorób układu krążenia niż środek wspomagający odchudzanie. Tymczasem istnieją dowody w postaci badań naukowych, które wskazują, że odpowiednio wysokie spożycie tych tłuszczów zmniejsza ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości oraz może wspomagać pracę nad zmniejszeniem poziomu tkanki tłuszczowej. Związane jest to z ich wpływem na wydzielanie wybranych adipokin uczestniczących w regulacji gospodarki energetycznej (takich jak adiponektyna czy leptyna).

BCAA

Suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi, zwanymi też BCAA (z ang. branched chain amino acids), sama w sobie niekoniecznie musi przyspieszać spalanie tłuszczu, ale może zmniejszać ryzyko utraty ciężko wypracowanej muskulatury, co dla finalnego efektu redukcji ma niebagatelne znaczenie. Aminokwasy rozgałęzione mają bowiem silne działanie antykataboliczne, a dodatkowo wspomagają regenerację potreningową, a przy okazji mogą także zmniejszać łaknienie. Należy je przyjmować okołowysiłkowo w dawce od 10 do 20 g. Korzyści z ich stosowania są szczególnie wyraźne u osób z dobrze rozbudowaną masą mięśniową i umiarkowanym lub niskim poziomem tłuszczu.

Podsumowanie

Wspomniane tutaj suplementy stanowić mogą wartościowe uzupełnienie diety odchudzającej. Oczywiście nie ma obowiązku stosować wszystkich tych preparatów, niemniej jednak uwzględnienie kilku z wymienionych pozycji z pewnością ułatwi walkę z nadprogramową tkanką tłuszczową. Warto przy tym pamiętać, że suplementy diety to jedynie dodatek, a czynnikami determinującymi efektywność pracy nad sylwetką są: odpowiedni sposób odżywiania i właściwie zaplanowana aktywność fizyczna.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.