Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Białka mleczne sprawiają, że termogeniki działają słabiej

Jak wiadomo, mlekiem nie powinno popijać się leków, bo substancje w nim zawarte mogą wpłynąć na wchłanianie substancji aktywnych zawartych w farmaceutykach. Okazuje się, że podobna zależność występuje także w przypadku niektórych suplementów diety. Flagowym przykładem są spalacze tłuszczu o działaniu termogennym, które zawierają substancje niezwykle chętnie wchodzące w reakcje ze składnikami mleka i przetworów z niego otrzymanych takich jak twaróg, jogurt czy odżywki białkowe!

Co siedzi w nabiale?

Produkty mleczne są wbrew pozorom źródłem wielu składników, które mogą wchodzić w interakcje z substancjami zawartymi w lekach i suplementach diety, w tym również – w termogenikach. Na szczególną uwagę zasługują tutaj: wapń i niektóre frakcje białkowe, a przede wszystkim – białka kazeinowe. Ich obecność sprawia, że wybrane związki obecne w farmaceutykach i suplementach po prostu nie ulegają przyswojeniu z przewodu pokarmowego, bądź też – tracą swoje unikalne właściwości. Stąd też właśnie zalecenie, by nie popijać tabletek (i kapsułek) mlekiem.

Składniki termogeników wrażliwe na wpływ mleka

Termogeniki są przykładem preparatów, które także zawierają niezwykle reaktywne substancje. Niektóre z nich są szczególnie chętne do wiązania się w kompleksy ze składnikami mleka. Przykładem mogą być związki fenolowe z zielonej, białej, czerwonej i czarnej herbaty, z kakao, cytrusów, kawy, ostrokrzewu paragwajskiego i innych komponentów. W obecności białek mlecznych substancje te wchłaniają się w ograniczonym stopniu, co obniża skuteczność suplementacji. Związkiem niezwykle wrażliwym na obecność białek mleka jest też kapsaicyna – alkaloid z pieprzu kajeńskiego. Kazeina jest jej inhibitorem, zupełnie blokując działanie tej substancji.

Podsumowanie

Spalaczy tłuszczu o działaniu termogennym nie należy popijać ani mlekiem, ani innymi jego przetworami takimi jak jogurty, kefiry czy odżywki białkowe. Co więcej, preparatów tych nie należy też przyjmować w bliskim sąsiedztwie posiłku zawierającego nabiał. Dzięki temu możliwe jest maksymalne wykorzystanie potencjału termogennego substancji aktywnych obecnych w suplementach odchudzających.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.